1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. DaNy26

    DaNy26 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Истите симптоми ги имам и јас ,кога и да сум под стрес или анксиозна првин ми реагира желудникот и стомакот само што јас имам и гадење и немам апетит :( Од оваа анксиозност веќе не знам што е реално а што замислено!! :(:l:
     
  2. smatka

    smatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    57
    Ohhh uzassno mnogu gadno se plasev se deka imam nekoj gastro problem :( uzass mislev deka samo mene mi se slucuva
     
  3. starstar

    starstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имам и јас кога ме фаќа анксиозност ми се гади и немам апетит страв ми е да јадам за да не ми се гади после.. А уште повеќе ми е страв од повраќање и секогаш кога ми се гади си мислам дека ќе повратам и си мислам дека ќе умрам (не дека е нешто страшно ама за мене е многу )
    Сакам да ве прашам како вие се справувате со ова гадење бидејќи ми е многу тешко.
     
  4. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Lugje, na svadba sum i ne se cuvstvuvam dobro. Mi se povrakja i celo vreme mislam deka ke mi se sluci nesto. Muzikata mi mava vo celo telo a samo sto pocna svadbata. Pocnuva da mi se vrti helppp
     
  5. smatka

    smatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    57
    Stabiliziraj se nisto nema sa ti bidi napij se kisela vodicka malku,ke ti bide podobro me si digaj panika poveke od kolku sto treba
     
    На irina91 и hoex им се допаѓа ова.
  6. smatka

    smatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    57
    Jas samo vitamin b6 pijav postojano problem imam jas ist i e mnogi gadno izgubiv mnogu kilogrami i strav imab ne viden ke ni mine znaes deka ne ti se slucuva samo tebe ,mnogu e odvratno da ti se lose na sekoe da ti se gadi da nemozes se da jades ama na periodi e ete sega ovoj period pak me fati da me boli i da mi e loso ama to e .... Na sekoe b6 primam ama barem.mi e smiruvacki za nervozni creva . i gumbir ako sakas da poslusas da jades po malku na den ,toa isto mnogu e dobro za samoto telo i digestija.pozdravi
     
  7. azzurro

    azzurro Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    851
    Пол:
    Машки
    ljudi da ve prasham dali peckanje na leva raka e simptom na anksioznost? ima edno dva dena na momenti me pecka.
     
  8. perla24

    perla24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj kako simptom na anksov ima macno dishenje i cuvstvo kako da se zadishuvash bez fizicki napor?
     
  9. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Da toa e simptom na anksot ne se sekiraj ne e nisto drugo
     
  10. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Mene od vreme na vreme rakata znae da mi secka, da ne mozam da ja osetam i da nd mozam da rabotam so nea
     
  11. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    здраво девојки :) сакам да споделам со вас како јас почнав да ја владеам анксиозноста а не таа мене и се надевам дека и на вас ќе ви помогнам. ги направив сите можни прегледи што се вика од глава до пети и немам ништо, сосема сум здрава фала му на бога но мене пак ми беше страв да искачам да се дружам, да се мешам со луѓе кои порано ми беа едни од омилените работи за правење. сите ме знаат ко комуникативна и друштвена личност но анксиозноста ме уништи, ме затвори што на мене влијаеше многу лошо. сфатив дека нема добивка од тоа што седам дома и постојано се жалам како мене ми е нешто. решив да размислувам вака, за било што и да ми се случува: од времето е, ми се дигнал притискот, водата е таа што го стабилизира притисокот, ќе се напијам 3/4 чаши вода се убедувам дека за пола саат се ќе е подобро и навистина мене ми е подобро. искачам, се дружам, знае некогаш да ме фати паника и да ми се врти ама јас тогаш почнувам да играм и пеам, да свртам интересен муабет со тие околу мене затоа што знам дека мене ништо нема да ми се случи, ете и тоа ми помогна. не, не сум сосема опуштена но размислувањето позитивно, и барањето кривица во времето дека од промена на времето мене ми се случува нешто "лошо" и дека со помош на пиење вода ќе помине се во рок од пола саат мене денеска ми е многу подобро. се надевам дека ако ова го испрактикувате ќе ви помогне и на вас. бидете ми поздравени и чекам само позитивни вести од вас :)
     
    На dlink, irina91 и Inkaaa им се допаѓа ова.
  12. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    e sega vaka znaci pred nekolku dena mnogu mi bese loso imav napadi na panika,mislev ke letnam so pametot,nemozev da sedam na edno mesto duri ednas bev izlezena so prijateli i sakav da pobegnam od tolku so se osekjav loso :( stanuvav na utro so loso cuvstvo kako beton da imav vo gradite ,ednas so placenje i se javiv na sestrami kazuvajki kolku mi e loso.Togas taa mi rece deka i taa se osekjala porano taka se dodeka svatila deka se e od nas i nasata psiha,so ova treba da se izborime sami.koga taka se osekjate trgnetego umot vednas od tie misli,mislete pozitivno.sega fala na Boga sum podobro ,si kazuvam molitva vo sebe ,pocnuvam da mislam na drugi raboti si pustam muzika,ke citam kniga i ke pomine.so toa svakjam deka ona sto go mislime ne tera i taka da se osekjame.Mora da naucime da gi kontrolirame nasite misli, zatoa sto zbrkani misli zbrkani cuvstava e rabotava :) Mozno e da posetam i psiholog cisto zaradi edna konsultacija a inaku treba da znaete sekoj za sebe si e psiholog.pozdrav
     
    На Inkaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Namurteno vremeto...hm....ama stanav gi isprativ site koj kade....I se fativ za glava I za dalecinskoto od tv....I sto sega???.....iscisteno...suredeno..rucek kaj svekrvata hehehe.....I edno vreme nz na koja tv gi gledam zuica I naumce...raspeani raspeani....PA KOGA SU M GO RSNALA VKRAJ TV ...SUM SI ZAVRTILA EDNO ORCE OKOLU MASA.....HIHIHI......si sum se raspolozila....I me fati zelba da si napravam kolacinja....uzivam I me ispolnuva gotvenjeto...:music::coffee::rain::^:POVELETE...UBAV I POZITIVEN DEN ZA SITE VAS
     
    На irina91 и natemila им се допаѓа ова.
  14. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Zdravo dusicki . Ve sledam nekoe vreme i sakam da spodelam so vas nekoi od moite simptomi bev na doktor i mi potvrdija ankciozna sostojba . Jas ziveam vo Australija veke 4 godini i gi nemam videno moite isto tolku vreme a pred nekoe vreme imavme neuspesno ivf . Simptomite pocnaa pred ivf pocnav da gubam koncentracija , osekav kako ke umram samo si naogav bolesti , osekav depresionalizacija,dearalizacija,se mi e kako vo son . Pred nekolku dena mi se sluci ova otidov vo wc i kako da slusnav glas kako mi go veli imeto togas pomisli gotovo nekoj me vika umiram i odma izlegov od wc celata isplasena . Sega nekolku dena kako da go slusa samo toa i nemozam da ziveam normalno strav mi e deka ke poludam . Samo da kazam deka zemav dva meseci zoloft antidepresivi i valpam za smiruvanje slicni se kako helex vo mk ama ne mi pomognaa duri se osekam poloso . Mu rekov na doktoro da mi gi smeni apcinjata .. Sto mislite vie za ova so mi se sluci mislite deka e od panicen napad ili ke se zbudalam . Izvinete za dolgiot post . Ve sakam
     
  15. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Какво полување шо збориш,читам по некој во групава така ќе пише.Ти се причинило од напнатоста.Јас не знам ама еве за да полудиш треба да има гентска предиспозиција така вика мајка ми шо е психијатар по професија.Мораш да се собереш и да продолжиш со животот,бидејќи ова ќе престане ќе ти помине верувај.Кажувај си позитивни мисли мисли позитивно.Знам лесно е да се каже.Прошетај со некој надввор,зборувај на телефон.:hug:
     
    На Cleonika, Sun &moon и hoex им се допаѓа ова.
  16. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Значи времево е мераци само за термо кебе,оние cozy чорапи,пижами и чај.Имајте убав,позитивен и секако анксиозно слободен ден :hug: до сите.
     
    На hoex и natemila им се допаѓа ова.
  17. sandrice25

    sandrice25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Decki aj malku uteha :) Taman pomisliv podobro sum pred 3 dena me bombardiraa so losi vesti. Dobivav panicni napadi ama nekako gi prebroduvav. Sabajle koga stanav go imav mozebi najuzasniot panicen napad. Toa pomina se stabilizirav nekako ama od togas levata raka me boli, znaci od laktot nadole do prstite ja osekjam zdrvena posebno prstite. Neznam dali se furam ili od tolku silna tahikardija pa sea vaka da mi bide. Ufff aman vekje a denes mi e rodenden namesto da bidam barem raspolozena jas se mislam u koja bolnica da fatam pred da dobijam udar :(
     
    На Sun &moon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    I mene me fati panicen napad pred malce i mi se ukoci desnata raka, posebno prstite. Pocna da me boli glava i vrat i da se gusam. NE MISLI NA TOA, NEKA TI E NAJSREKJEN RODENDENOT I SAMO UBAVI RABOTI. Edno znaj, anksioznite lugje se zdravi lugje, disi dlaboko i kazi si SE E DOBRO, NISTO NE MI E... Happy Birthday uste ednas
     
    На Cleonika и irina91 им се допаѓа ова.
  19. irina91

    irina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Среќенннн роденден Сандрааа :),голема да растеш и се што посакуваш да ти се исполни :).:f::smirk:
    :party:Абе ја после паничен напад се чуствувам ко утепана изморена,смири се ако не ти е добро испи бедоксинче или пак чајче,магнезиумот дали шумачи дали како прашок да ти ги одмори мускулите.Да не си спиела на таа рака,некое лошо движење.
    Не седи сама,седни дали со твојте со некој,малку муабет нештто да не мислиш . :hug:
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  20. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site jas sum nova na forumov, se boram so anksioznost 4 godini. Imav nenadejna operacija pred 5god krvarenje vo stomakot od nejasni pricini. Po nekolku meseci zapocna anksioznosta. Prvo se plasev deka ke mi se povtori potoa pocnav od se da se plasam. Ok, toa ne e tolku bitno, site se soocuvame so isti problemi. Sakav da vi pisam nekolku fakti za anksioznosta.
    1. Anksioznosta ne e mentalna bolest.
    2.Ako si anksiozen ne znaci deka ke izgubis kontrola ili ke poludis, toa ne e mozno
    3.Panicniot napad ne moze da ti nasteti i ne pretstavuva opasnost. Pomislete na site napadi kako nisto loso ne se sluvuvalo
    4. Anksioznosta ne e neizlecliva, nema da trae vecno, eden den taa ke stane samo los son.
     
    На bidivi, stelaohrid, natemila и 3 други им се допаѓа ова.