1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    не знам што е ова ги гледам луѓево околу мене си викам нормално си функционираат возат кола си искачаат најнормално си извршуваат секојдневните обврски патуваат а јас на една свадба не можам да отидам... ми доаѓа да си ја треснам главата од зид;(:(
     
  2. mukimemedi

    mukimemedi Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    50
    Rabotis neshto ili si se zatvaras doma?
     
  3. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
     
  4. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    na moj prijatel koj ne e vo zemjava mu prepisale Depakine Chrono vo sistina imal napadi vo anglija i hitno dosol vo mk i se mu bilo ok i na krajot mu go dale ovoj lek .
     
  5. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.744
    Пол:
    Женски
    Za ovaa sostojba otkriv deka sedenje po doma nikako, pocnav vo teretana znaci luge mnogu poveke imam energija otkako pocnav da vezbam vidot mi se razbistri imam zelba za setanje sto mi e cudno se smeam mnogu poveke porano smeenjeto mi bese kako vestacko, pesacam doma vezbam joga se druzam ovaa nedela se cuvstvuvam mormalno I srejkno spijam kako jagne jadam poveke zdrava hrana super mi e srekna sum sakam ovaj Mir ovaa sreka nikogas da ne zavrsi, ej Srekna sum sto normalno ziveam zamislete normalno ziveam go cuvstvuvam zivotot,luge zemete pravete nesto odete vo teretana ne se raspravajte nikogas ova mene mnogu mi pomogna , tesko e da se boris no na kraj se isplati, samo se molam da trae ovaj normalen zivot.
     
    На Scorpio87, Nalayan и mukimemedi им се допаѓа ова.
  6. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    I jas kontaktirav vo lp otkako pojde kaj eden psihijatar mi pisa deka bil i go snema
     
  7. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Patem sakav da prasam mi se slucuva kako da snemuvam vozduh mislam ke se ugusam od anksot e ili?????i da dali procitavte na fb za toa deka mladi zavrsuvale na klinika so tahikardii bledi itn.i kao demek od nekoja droga:)ili seto se dolzi na napadi na panika anksioznost
     
    На LUCI 99 и smatka им се допаѓа ова.
  8. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Pa zatoa i prasuvam i mene me kontaktirashe vo lp togash i mu rekov da vidi i drugo mislenje, no kako da ispari od togash???
     
  9. Altruisti

    Altruisti Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    pozz prvo zalam na sostojbata sto ja imas anksot i jas isto ga imam skoro edna godina,podobro e sam da se obiduvas ako ti e najloso baraj strucna pomos amo najdobro e sama da se boris ss sostojbata,a za anksot na nikoj ne mu kazi na drugarki na primer samo ako e nekoj sto drzi zbor toj e nesto drugo ja sum zgresil skoro na svite sum kazaja deka sum takov takov i ne te razbirav samo nie sto sme anksiozsni znaeme tie ne samo ke zborat pozadi grb nesto barem jas mislam takoj a za migreneta ne znam pozz
     
  10. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    денес ми се најлошиот ден во последните неколку месец константен притисок немир веке пукнав
     
    На Ana196 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Altruisti

    Altruisti Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    od vremeto e 100 % ne se sekiraj i ja sum takoj ovie nedeli,le le sega ke pocne finale real madrid-atletiko madrid ja sum golem fan na real madrid od sega pocna stravovi
     
  12. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    ednnas pritisokot 160 pa 150 pa 120 pa 140 neznam :(((( mnogu mi e smotano
     
  13. mukimemedi

    mukimemedi Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    50
    I jav
    i j vlegov ednas kako tebe vo vakov film so pritisokot. Smiri se pa ke vidis kako ke bide super i pritisokot...nemoj da s eplasis koa ke meris smiri se. Mene sea sekogas mi e 120 80 ili ponizok a koa bev u strav od pritisok 160 100 :)
     
  14. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Odam na svadba pak :) so 160 akp lupa neka lupa ne pijam ni heleks ni b vitamin veke puknav :(
     
  15. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, пишувам на темава да го споделам моето искуство со долгогодишната борба со анксиозноста, со која успешно се изборив и веќе цела година можам да кажам дека немам панични напади. Сакам да го споделам моето искуство и да ви посочам на сите дека анксиозноста не е состојба која може да ни го уништи животот, освен ако не дозволиме да се случи тоа. Првото нешто што го научив е дека не треба да се настојува да се надмине оваа состојба, треба да научиме како да живееме со неа. Впрочем истото е и со секоја болест, напредокот доаѓа кога ќе се соочиме со истата и ќе ја прифатиме. Се додека се обвинуваме себеси за секој нов паничен напад или момент на слабост, нема да постигнеме напредок. Прифатете ја анксиозноста како моментална состојба на организмот и постепено презмајте мали чекори за совладување на истата. Познато ви е на сите дека има моменти кога се е нормално и ви изгледа дека сте ја победиле анкиозноста. Токму тој страв од повторно преживување на истото понекогаш продонесува токму тоа и да се случи. Најчесто во потешка форма од претходната, бидејќи организмот е исцрпен од постојаната борба со мачните чуства и секојдневниот немир. Сето тоа води до затворен круг без излез, каде постојано ќе ги доживувате истите состојби, односно анксиозност-борба со анксиозноста- мирен период-повторна анксиозност. Е сега, доколку се помирите дека е можно повторно да се врати анксиозноста, ќе го подготвите организмот за повторна борба и ќе приметите дека секој нареден пат таа ќе се враќа во поублажена форма. Немојте да бидете строги кон самите себе и секој нов напад на паника да го сфаќате како слабост. Ниту пак да се обвинувате постојано дека треба да бидете посилни. Живееме во стресно време каде се повеќе луѓето страдаат од анксиозноста. Истата не претставува ништо повеќе, туку одговор на организмот на стресот кој секојдневно го доживуваме. Страв од непознатото, константна паника дека може да се случи нешто лошо. Тука е срамот од останатите, како ќе изреагираат другите доколку имате паничен напад на јавно место. Тој притисок има тенденција да ги влоши симптомите и да се случи токму она од што стравуваме. Едноставно му дозволуваме на стравот и негативните мисли да владеат со нашето тело и се случува она од што најмногу се плашиме. Ставете се себеси на прво место и не се срамете од она што ви се случува, Доколку се помирите дека може да доживеете паничен напад на јавно место и бидете подготвени на последиците кои може да ги донесе истиот, ќе сфатите дека не е толку страшно колку што сте си замислувале. Сепак треба самите себе да се ставаме на прво место, па после се останато. Прифатете ја анксиозноста како состојба на моментална слабост на организмот. Сакајте се себеси и вашето тело и со тек на време истото ќе ви врати на истиот начин- анксиозноста ќе станува се помала и еден ден ќе сфатите дека ништо не е толку страшно колку што некогаш ви изгледало дека е :)
     
    На mynameislove, Scorpio87, Nalayan и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Ana196

    Ana196 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2016
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    I mene vcera mi bese najlosiot den.Si napraviv film oti sum bolna od najteskata bolest nejkam nida ja spomnuvam I takva panika me fati mi idese od svoja koza da izbegam.
     
  17. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Zosto koga e loso vremeto mene mi e ok neznam :(
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Математичарката

    Математичарката Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    @Altruisti и јас го мослам истото. Досега му имам кажано само на дечко ми и мислам дека тој и не го сфаќа тоа толку сериозно. Секогаш ми вика зошто се плашиш опушти се дај не претерувај. Ама кога ќе ме види навистина потресена секогаш ме смирува. Најдобро е да најдеш некој што ќе биде до тебе секогаш но прво треба многууу да му веруваш. Без разлика дали е партнер или другар/ка.
     
  19. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Јас исто од сончево и топло ме фаќа паника вака како денес добро ми е(fingers)
     
    На Scorpio87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    stela pa denes e toplo :D mene denesk\ raspolozeniteto kako 4 te gosidni vreminja prvo mi se spie pa me poti pa povtorno mi se spie resiv i da go prekinam kafeto