1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Сакам, ама ми е страв да не е некоја токсична. Се надевам ако пишува Schwarzkopf, дека ќе е Schwarzkopf :)
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.925
    Допаѓања:
    103.240
    Пол:
    Женски
    Ќе гледаш од каде ја испраќаат фарбата, еве сега гледам од Англија се повеќето :) одбегнувај ги Кина и Кореа, тие незнам дали се добри
    на пример ова е од Англија и има висок рејтинг ;)

    http://www.ebay.com/itm/LA-RICHE-DIRECT ... 19e7fe8b7d
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  3. PinkDramaQueen

    PinkDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Девојки,веќе една година се фарбам,мед боја,старо злато,таква некоја нијанса.
    Но,се фарбав само на фризер и ми зимаше по 700,сега корените ми се пораснати и сакам да се фарбам дома,кажете ми некоја добра фарба што не паѓа и мислите дека ќе ја погодам? :?:
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.014
    Допаѓања:
    35.993
    Пол:
    Женски
    Со оглед дека си се бојадисувала на фризер една година,не знам колку можеш да ја погодиш бојата.
    Ти ја препорачувам Garnier Color Naturals со голем избор на светли нијанси.
    Не е многу трајна,но содржи три вида на масла,па ако имаш суво влакно е дополнителна предност за да добиеш мека,сјајна и убава коса.Единствен недостаток е што ќе треба почесто да се бојадисуваш доколку процесот на растење е побрз.
     
    На PinkDramaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  5. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    И јас имам слична боја како твојата и се фарбам со Evolution,конкретно NB10, колку ќе ти трае зависи од процесот на растење на влакното, како и од самиот негов тип. Јас сум задоволна и се фарбам еднаш во два месеци отприлика.
     
    На PinkDramaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.925
    Допаѓања:
    103.240
    Пол:
    Женски

    А зашто не прашаш на фризер која боја ти ја нанесувале па да си ја купиш и ставаш дома?
     
  7. PinkDramaQueen

    PinkDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Епа мислам дека таа фарба не може да се купи низ продавници,само во поголеми количини може да ја набавуваат фризерските студија.Барем така ми кажа фризерката.
     
  8. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Многу ти благодарам за линков! :) :*
     
  9. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Мноооооогу сакам да си ја направам вака косата, но што ако не ми стои и треба да ја шишам, а несакам едвај ја пораснав? :worried:

    Се извинувам ако на сликата е некоја феминка, мислам дека од тука ја спуштив сликата, во случај да се правам омбре да и покажам на фризерката.
     

    Прикачени фајлови:

  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Не е некоја преголема промена од црно дирекно плаво и обратно,мислам дека ке ти стои,омре на сите им
    одговара.
     
  11. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    Ќе ти стои зошто да не. Горниот дел ќе биде твојата боја,а надолу посветла. :)
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.925
    Допаѓања:
    103.240
    Пол:
    Женски
    Прашај ја повторно фризерката најубаво, дали можеш ти да ја купиш од некое студио :?: а за која фарба станува збор?
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.925
    Допаѓања:
    103.240
    Пол:
    Женски

    Направи се, па и ако ја ишишаш не е крај на светот пак ќе порасне,убаво е да се прават промени, косата расте незнам зашто толку се потресувате :?:
     
  14. DarkAngelOfLove

    DarkAngelOfLove Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    9
    Ако сакате омбре фризура а не сте сигурни дали ќе ви стои убаво или пак само сакате да пробате привремено и без оштетување на косата...Тогаш имам идеја :$
    Сигурно во Тинекс,Веро,Карфур .....итн... сте ги виделе оние мали ќесички СТЕП за растварање во вода и пиење .... Ги има во различни бои и мислам дека се некаде околу 10 денари ^_^ ако сакате плава боја тогаш одберете со лимун... а јас еднаш ја направив црвена омбре и многу убаво испадна со шумско овошје мислам дека беше....
    Еве Упатство
    -Отворете го степот и ставете го во тенџере (мало) ставете вода и остајте да зоврие ( ако сакате бојата повеќе да се познава ставете помалку вода и обратно)
    -Откако ќе зоврие ставете ја косата во тенџерчето (не цела ако сакате омбре :!: )
    и така стојте 30 мин. (ова е најдосадниот и најтешкиот дел за д олесните ставете ја течноста во пластично ќесе и бутнете ја косата внатре и заврзете)
    После исплакнете и исушете :o ќе бидете изненадени со резултатите верувам а ако не тогаш не се сеќирајте степот се вади за 2 недели максимум пократко ако ја миете косата секој ден или секој втор
    СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ВИ ПОМОГНАВ !!! 8)
     
  15. steker

    steker Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Vo kapistec ima prodavnica sto gi koristat frizerskite saloni na glavnata ulica se naoga i site marki na farbi sto gi imaat se po 100ml.
     
  16. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    И јас конечно се решив да се правам омбре, само што јас сакам да ми биде нешто вака
    [​IMG]
    И јас се плашам што ако не ми испадне вака како што сакам, ама коритсаки не утеши :D
    Мене ми е долга косава и затоа ми е жал да ја правам а да не ми испадне убаво :sweat:.
     
    На YoungandBeautiful и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Мене ми е да не не испадне убаво па после да се шишам, а едвај ја пораснав и ја чувам за матурата, сега ќе бидам четврта година. Мајка ми ќе ме убие ако ја скратам. :lol:
     
  18. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Имам светло кафеава коса,зелено-кафеави очи и светол тен. Сакам да се офарбам скандинавско плава, некои ми вика дека ќе ми стои, а некои ми вика дека нема да ми стои со изговорите од типот:"Зошто да ја гориш косата?", "Мајка ти те роди тебе со црна коса ( дедо ми ми вика така зашто не прави разлика меѓу црна и кафеава, дури и најсветлата кафеава ја вика црна) или пак " Ќе бидеш предмет за вицови." Кажете ми што да правам?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.925
    Допаѓања:
    103.240
    Пол:
    Женски

    Исфарбај се ,што има врска , еве јас имам таква коса светло плава а имам кафени очи и светол тен. Претходно имав темно кафена коса. И баш убаво ми стои сите така ми викаат :) А за горењето на косата , не се гори само од фарбање туку и од фен,пеглање,фигаро итн и ќе ја кратиш почесто по малку ,супер ќе ти биде. Не ги слушај другите , само те советувам да одиш на фризер зашто дома тешко се добива таква боја
     
  20. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    ako ti e merak isfarbaj se be,pa ednas se zivejt hahah :) jas isto imav kafeava kosa,sega sum plava,na frizer ja praev,bas ko sto sakav ama bas.. pozz
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.