1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Другарка ми имаше природно светло кафена коса и со лимон ја осветли неколку нијанси пред да фарба воопшто. @anakonda88 @referentka



    Иначку, за недела и пол јас пак се обидувам со АРОМА Violet Mahagany пак да го постигнам ова, само овај пат ќе зборам со фризерката за да користам немлечен хидроген.
    upload_2016-8-13_20-31-32.png
    Само од Арома ја најдов оваа нијанса, да не знајте и од некоја друга фирма дали ја има?
     
    На crazylady и referentka им се допаѓа ова.
  2. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Ја вадат со деколорант црната и останува некоја си портокалово црвено нијанса, после тоа ме фарбаа пак со кафена фарба.Е сега, таа кафена фарба со миење паѓа и пак косата добива некоја портокалова нијанса.Јас не сум се фарбала од тогаш кога ја вадев црната, мене ми осветле многу на одмор косата и ми е како природна, не планирам во скоро време да ја горам пак.
    Инаку не оштетува многу деколорантот, подобро со тоа, одколку со бланш да ја вадиш.
     
    На koritsaki и anakonda88 им се допаѓа ова.
  3. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Прекрасна нијанса :l:
     
  4. Emi2521

    Emi2521 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Феминки ми треба мислење ако може :) Се мислам дали да си направам балајаж на плаво. Бидејќи прочитав позитивни искуства со вип студио во аеродром се мислам за таму. Косата ми е кафеава, третирана, ама со фарба со нископроцентен растворувач подолго време. И пратив слики на фризерката од мојата боја сега и од таа што сакам да се добие и ми рече дека може да се постигне тој резултат. Работата ми е што свадбата ми е за отприлика 2 месеци. Дали да ризикувам? Сум била светла накај плава и ми стои, тоа не ми е проблем, туку да не испадне неубаво и да не ми ја оштетат косата. Фала ви однапред
     
  5. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.664
    Значи со лимон вака се освелува косата, но рамномерно и се оштетува. Лимонот содржи киселина која го оштетува влакното. Подобро немој...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Изгледа да си чекам три-четири години за да ми порасти косата и црново да го скратам ... :(
    Цел живот се фарбам црна и совет до сите девојки НЕ СЕ ФАРБАЈТЕ СО ЦРНА ФАРБА ,зш нема да можете да ја извадите!!!
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.038
    Пол:
    Женски
    @anakonda88

    Само на фризер срцка може да се смени црната коса за жал, ништо друго не ја осветлува косата убаво освен бланшот. Од црна трипати ја имам менувано косата двапати плава и црвена и само бланшот се има покажано најефикасен. Ти ако имаш толку голема желба да ја осветлиш косата отиди си на фризер и завршена работа :)
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    не би сакала да ја горам со бланш, зш имам долга коса и не би сакала да ја кратам заради оштетена .... ке чекам да порасне ... тоа е..
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Можеш да ја направиш со Олаплекс, така нема воопшто да ти се оштети.
    Прашај си во фризерските студија во твојот град, сигурно има некои кои работат со Олаплекс.
    Е сега, не е баш евтино, ама ако сакаш радикална промена без оштетувања тоа си има цена.

    Исто те читав и за минивал, се прави и на бојадисана коса, со некој нов вид овошни киселини што не ја оштетуваат косата.
    Ако една фризерка ти кажала дека не се прави, не значи дека е точно, значи дека таа не е стручна.

    Ако толку сакаш да направиш промена, ќе направиш.
    Што ќе беше ако сите чекаа по 4 години да им порасне косата за да направат нешто со неа, ајде не и се плаши толку, секогаш може да се корегира и да не излезе како што си планирала.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.644
    Допаѓања:
    251.458
    Пол:
    Женски
    Јас сум на ум со овошниве киселини после летово да правам минивал а фарбана сум. Рече фризерката не е проблем ама на есен.
    Да не бидам офф, последно се фарбав со палете, посува косата никогаш не ми била. Никогаш повеќе.
     
  11. AnaKarenina00

    AnaKarenina00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    314
    Пол:
    Женски
    Ni 9 ni 12 tuku zemi si 3% posedi si poveke vreme ama nema da ti se oshteti tolku kolku shto kje ti ja oshteti 12 ili 9 :)
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    17.554
    Пол:
    Женски
    image.png Девојки кои бои се тренд за оваа есен, неможам да се решам како да ја фарбам косата. Вакво нешто одприлика сакам :^):D
     
  13. Didy77

    Didy77 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здрaвo девoјки мoже ли дa ми пoмoгнете кaкo дa јa дoстигнaм пoссaкувaнaтa бoјa?Имaм гoлем мерaк зa плaвa кoсa,бидејќи имaм кaфенa кoсa стaвив блaнш,блaншoт мнoгу ми јa изгoре и бев пoртoкaлoвкa aмa нaјмнoгу кoренoт пoсле тoa стaвивфaрмa штo oдирa нaкaј пепелaстa,белa бoјa и кoгa се измив се гледaм пoртoкaлoвa,жoлтa ни јaс нз кaквa е тaa бoјa мoже ли дa ми кaжете aкo стaвaм сеa пaк oд истaтa фaрбa дaли ќе ми искoчи oнaквa бoјa кaкo штo пoсaкувaм.Еве сликикaвa сум сеa и кaквa сaкaм дa бидaм :(:(:tmi::tmi:(facepalm) Screenshot_2016-08-18-13-18-45-1.png Screenshot_2016-08-17-00-34-52.jpg
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.038
    Пол:
    Женски
    @Didy77

    Тоа е најголемиот проблем на сите плавуши, тој црвен пигмент. Јас добив по толку фарбања таква боја на коса со помош на гарниер 111 и кене 1517 ама кога растеше коренот пола коса ми беше сивкасто бела пола жолта. Фризерката ми советуваше или да го фарбам коренот на 15 дена или на месец да ставам бланш во фарбата. Почнав да ставам фарба на 15 дена ама ми здосади и се префарбав црна. Најубаво е да се советуваш со некој фризер јас не успеав да добијам идеална плава
     
  15. Didy77

    Didy77 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Еве пoубaвa сликa кaкo ми испaднa кoсaтa,сaкaм сеa дa јa oфaрбaм нa сивo белo aмa незнaм дaли ќе фaти
     

    Прикачени фајлови:

  16. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    Imam farbana crna kosa vekje godina dena. Sakam da ja smenam vo temno crvena, bordo, a ne mi e kvalitetna za blansh, krshliva i opagja. Chekam da padne sjajot na crnata farba. Kako da ja isfarbam crvena od crna bez blanshiranje? Preporaka farba?
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.038
    Пол:
    Женски

    За жал црната фарба не паѓа воопшто лесно или да ја кратиш секој месец косата , или бланш на црна фарбана коса не фаќа ниедна фарба
     
    На psychic му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kutirana

    Kutirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Сакам да ја осветлам цела коса но без да се оштети и сега баш гледав дека може со пиво но незнам дали пивото се става пред да си измиеш коса или после тоа
     
  19. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Дај кажете која црвена фарба не паѓа толку брзо???
    Јас ја користам на Еволушн RB ама после 2 миења почнува да ми осветлува и портокалова станува :(
     
  20. Џони Џип

    Џони Џип Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Машки
    Па не е лошо и портокалче да бидиш малку ;)