1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ако може некој да ми препорача.мед боја што ги покриваат белите влакна.
    Гарниер не ми покрива!
     
    На Dr. Zaki -Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Сакам да добијам боја како на првата слика. Има шанси без бланш? Да си се исфарбам дома или да не ризикувам ? Фала на советите :)
     

    Прикачени фајлови:

  3. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Нема на што мила, инаку тоа оти веќе имаш прамени мислам дека повеќе шанси има да добиеш боичка и само со фарба, инаку би идело малку потешко, барем 2-3 фарбања ќе треба. За коренот да излезе добар употреби 9% хидроген оти со 12 поголеми се шансите на жолто да мава. А ако ти излезе пак на жолто стави прелив после фарбањето додека е мокра косата (малку од фарбата малку шампон вода и хидроген измешано) држиш тоа околу 15мин., мене така ми успеваше, а сум со црвен пигмент :) Или пак види на фризер, рецептот горе долу е тој, може само да измешаат повеќе нијанси на фарби за подобар ефект :) Ама штом си со светла основа мислам дека ќе добиеш убава боичка и од прва :)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :*
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Малку графит ке ставаш во фарбата и ке добиеш сивкаста. Ама само малку оти ако ставеш повеке ке добиеш контра ефект.
     
  6. Dolores93

    Dolores93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    7
    Дечки знаете ли добро студио за балјаж? Студио вип како се или столе с ?
     
  7. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Се фарбав со Wella на фризер ама не ми излегуваше како што сакав. Бев во Вип 2 студио ми ја изгореа косата бела ми ја направија, а јас сакав сивкаста. Ама бев на фризер и ја исфарбав сивкаста убава ми ја направија со некоја грчака фабра не и го запамтив името. Ама следно ќе земам некоја од овие предложениве фарби. Фала на инфо. :)
     
  8. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Јас бев во Вип студио 2 во Аеродром и девојчето не знам зошто не ми ја сфати понетата што сакав и како сакав нешто се измеша со бојата. Јас и реков сивкаста, а таа ми ја направи платинесто плава некако бела накај жолта. А мене не ми стои таква боја зошто имам блед тен. Многу девојки не се задоволни од Вип студио баш прашував јас за во Центар што е тоа Вип.
     
  9. Dolores93

    Dolores93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    7

    А знаеш ли некое друго добро студио ?
     
  10. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Здраво!! Ми треба некои совети, прв пат сакам да се исфарбам па сакам да се консултирам кој било ако може да ми одговори
    Значи природната боја ми е кафеава, не е премногу темна малце посветла како на сликава:
    [​IMG]

    Ептен ми здосади па отиов на фризер, и на некои праменчиња на крајот ми ставија само фарба посветла некоја нијанса, и скоро и не се приметува, можеби само на светлина малце.
    И сега сакам да се направам вака:

    [​IMG]

    Само пред да ја направам ми треба да ве прашам:
    Значи еве со мајка ми зборував, дали косата пример при секое миење паѓа бојата и осветлува ?
    Јас купив фарба од Палете W2 , како чоколадна боја пишуваше, но дали е можно да се смени бојата?
    Јас секако редовно после тоа ќе ја фарбам на коренот, но дали осветлува или паѓа? И дали се оштетува?
    И незнам некаде прочитав дека дококу се реди рициново масло или кое било ќе паднела бојата, јас редовно користам па дали треба да прекинам или?

    Ако може некоја да ми одгвори, многу ќе и сум благодарна, сакам да знааам што како поради што прв пат ќе се фарбам и тоа од коренот па да знам некој работи....
     
  11. Kosmospc

    Kosmospc Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    http://frizerskaoprema.mk/boja-za-kosа/професионална-боја-за-коса-fadiam/
    Фадиам фарбата да не е
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
  13. Aerial

    Aerial Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Сестра ми има црна коса, летово си направи омбре (неуспешно), веднаш потоа стави темна фарба за да ги покрие светлите прамени, од тогаш ја има фарбано косата двапати мислам, но после недела две прамените и добиваат некоја посветла, навистина не убава, кафеава боја. Дали некој би можел да препорача начин за подолготрајно покривање на прамените од бланш?
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    @Aerial тоа е од бланшот , за жал треба повеќе месеци да поминат или по можност да се скратат тие делови што се бланширани за да почне косата убаво да `фаќа` од фарбата. Исто и јас бев плавуша 2-3 пати ја бланширав косата и се офарбав црна со месеци се фарбав и неуспешно , на крај ја скратив косата повеќе и се се среди
     
    На Aerial му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
  16. pinkflower

    pinkflower Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    83
    Здраво девојки, јас имам природно многу темна коса, приближно накај црна, но сакам да се исфарбам виолетово баш вака како на сликава :) Немам воопшто искуство со фарбање, па дали би можеле да ме посоветувате како да ја добијам посакувата боја?
    Фала ви многу однапред :D
     

    Прикачени фајлови:

    • kosa.jpg
      kosa.jpg
      Големина на фајлот:
      50,4 KB
      Прегледи:
      58
  17. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Имам светло кафеава коса-смеѓа,планирам да се фарбам плава нешто слично како на сликата.Ке се фати ли бојата или.. :(
     

    Прикачени фајлови:

    • large (1).jpg
      large (1).jpg
      Големина на фајлот:
      104,5 KB
      Прегледи:
      62
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    Пробај со Кене 1517 + 12% хидроген , неколку пати ако се офарбаш мислам дека ќе успееш и без бланш. Кога ќе се осветли доволно колку што сакаш наместо 12% хидроген почни да ставаш 6% , јас така ја одржував косата кога бев плава.
     
    На Medicine25 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Само да споделам дека прв пат се фарбам со Релвлон и не ми се верува колку природно и сјајно изгледа. Вреди 500 ден.
     
  20. Kosmospc

    Kosmospc Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Jaс сум плава моментално,прво ми ставија прамени со бланш еден кератински Кијана мислам дека видов на кутијата,после тоа ми ставија фарба од Life color мислам дека беше 12.81 ,екстра ми испадна баш како што сакав
     
    На Medicine25 му/ѝ се допаѓа ова.