1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Britnis

    Britnis Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, косата ја фарбав со еволушн и ми испаѓаше многу светла на кај бело - сиво, потоа почнав да ја фарбам со палете делукс U71 и ми испаѓаше многу темно сива и така продолжив да се фарбам со палете без да приметам дека кога ќе ми падне фарбата косата ми е портокалова и темна, и сега сум пола портокалова пола плава, сега последните два пати пробувам да си ја вратам косата и се фарбам цела со еволушн, ама фарбата не фаќа добро на горниот дел каде што е портокалова и после неколку миења паѓа, многу малце е осветлена само. Што да правам, дали да продолжам да се фарбам со еволушн, ќе се осветли ли портокаловото? Да напоменам дека не користам бланш бидејќи косата ми е прилично светла и без проблем ми идеше бела.
    Еве каква ми беше, и каква ми е сега.
    Screenshot_20240306_163338_Messenger.jpg Screenshot_20240306_164105_Gallery.jpg
     
    На MinaDi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.078
    Пол:
    Женски
    @Britnis најверојатно не требало фарбата да ја менуваш и да си продолжиш со Еволушн :(
    Тоа се случува зошто целосно фарбата паѓа изгледа зошто не се толку квалитетни, а претходно не ја осветлила добро косата :(

    Евентуално да одиш на фризер и на горниот дел да ти извадат прамени , па да продолжиш да се фарбаш дома со Еволушн
     
  3. Britnis

    Britnis Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Нема да се осветли горе каде што е другата фарба?
     
  4. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    За почеток остави ја косата да одмори неколку миења и фарбата малку да излезе. Ако постојано се трупаат продукти нема да се добие посакуваниот ефект туку може да излезе „полошо“ (што моментално ти се случува).
    Каков шампон и регенератор користиш?
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.078
    Пол:
    Женски

    Штом си пробала повеќе пати и е неуспешно, значи не бива.
    А вака џабе ја гориш , најдобро да одиш на фризер со вадење прамени мислам ќе биде ок потоа
     
  6. Crna Mamba

    Crna Mamba Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали е точно дека црната боја на коса те прави постар ? Ти додава повеќе години
     
  7. mermaid8989

    mermaid8989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Жени плавушки, кажете ми добра плава фарба, што не е сива туку бисерна а колку може повеќе да осветли корен (да не е портокалов)
    Кене 1517 ? Таква ли е ?

    @Ketchup ти може знаеш :)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Да, 1517 е со бисерно лилав сјај. Коренот фаќа некоја бебешка плава боја, а надоле ако ставаш од фарбата, а веќе ти е осветлена косата, препорачувам да ја разредиш со вода или кондиционер, бидејќи боите се поприлично јаки и имаат доста амонијак. Се раствараат 1:2, пример на 30мл фарба, 60мл хидроген, исто така се држи од 50 до 55 минути.

    Ти напишав цели инструкции, ама ова е за најдобри резултати. Да не ја оштетуваш многу косата, а воедно да добиеш солидна нијанса.
     
    На mermaid8989 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mermaid8989

    mermaid8989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски

    Имам шатирана коса а горе имам нешто поголем израсток. А која е разликата помеѓу 1511 и 1517 ? Фала ти :)
     
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    1511 е повеќе на сиво, за разлика од 1517 што е повеќе на сребрено.
    Ако ставаш надоле, обавезно разредена фарбата.
     
  11. mermaid8989

    mermaid8989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски

    Фала:)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.149
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Имам светло кафеава коса, сакам вака да ми испадне, дали треба само со бланш или да се шатира... и предлог за фризер околина на Аеродром. IMG-e18ba83760843c0431eb35714f92931a-V.jpg IMG-d4a41cddcb904b3353787014052eb952-V.jpg
     
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    На Lady*Bug и koritsaki им се допаѓа ова.
  14. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Сакам да се фарбам со боја слична на мојата, но која фарба да ја ставам за да нема да ми испадни црвена. Ставив Garnier color naturals 5 - light brown, а испадна портокалова. Имам црвен пигмент во косата природен а инаку сум средно кафеава природно. Сакам слична боја како мојата, но зошто секогаш испаѓа портокалова не знам. Се мислам за темно кафеава за да се покрие се, ама не сум сигурна. Некој искуство?
     
  15. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Никако со темно кафеава, како почесто ќе се фарабаш, на црно ќе ти мава, плус и не значи дека ако ја затемниш ќе се изгуби црвениот сјај. Мора да корегираш со прелив и да употребуваш љиљаков шампон (не на секое миење се разбира). Барем моето искуство е такво. Сакав да ми биде ко мојата природна, а се фарбам со темно плава. Се добива природен впечаток, доста луѓе и поима немале дека сум со години обелена.
     
  16. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, kaj mozam da najdam keune farba da si kupam? Mi treba cokoladna nijansa mislam deka bese 6.00 so nesto +0 11 neznam kako odat takaa mi imaa kazano ke moze li nekoja da mi objasni?
     
  17. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    9.651
    Пол:
    Женски
    https://hairshop.mk/product-category/keune/ разгледај ги тука, исто ги има во дм само можи да не ја најдиш нијансата што ја бараш, исто и по парфимерии можи да ги најдиш, дури и да ти порачат бројче што не го имат на лагер
     
    На Mart3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mart3

    Mart3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Aka kako odi dali ova nijansa so ja pisav e kako edna boja ili nesto se kombinira?
     
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Фарби со ладен тон за жал не остануваат на влакното, најубаво да си купиш виолетов шампон за кафена коса ко што ти предложи членката.
    Ако сакаш чоколадна боја од редот на 6, тогаш би ти ја препорачал 6.35, таа е баш чоколадна и е ultimate cover (покрива бели влакна), исто ко 6.00. Разликата меѓу овие две е тоа што 6.00 е поприродна кафена, додека 6.35 е баш чоколадна. 0/11 е ладен микс тон кој се додава за да се постигне ладна нијанса. Доколку го помешаш со 6.00, најверојатно некоја баш сивкаста нијанса ќе добиеш. Така да не мислам дека тоа ти е најпаметна комбинација за чоколадна нијанса.
     
  20. Ане.

    Ане. Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    1.073
    Предлог фарба(бројка) со оваа боја на коса? Screenshot_20240411_135305_Pinterest.jpg