1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.725
    Допаѓања:
    3.366
    знаци не мозе да се излечи бактерија со чаеви и вагиналетки на природна база мора ЛЕКОВИ ти имаш некоја кламидија закачено или трихомонијаза а мозе и двете и под итно да се лечиш со лекови, да се земат брисеви и да се види што има , вака опасно е ке си направиш поголеми проблеми ццц
     
  2. sim0na

    sim0na Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Феминки помогнете!!!!
    ....Се ми беше во ред се додека не се одлучив долната облека да си ја исперам на раце (мислејќи како сопствена поубаво ке си ги исперам па и на рака како во 60те години) ваква желба никогаш не ми се јавила хехехе :rofl:
    ...Но ми се јави голем проблем имам страшно чешајне на вагината надворешно (изгледа тоа е од прашакот што го ставав на тој дел каде што лежи вагината )....ставав вагинални таблети ...се мачкам со крем но сеуште ме чеша ...дајте совет што да пробам некој природни лекови......
    МЕ ФАЌА НЕРВОЗААА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :devil: :@ :devil: :@ :devil: :@
     
  3. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Намачкај се павличева маст! Убава е кремата и помага. Барем мене ми помогнала во слични ситуации. После секоја депилација мене ми се јавува црвенило и чешање па откако почнав да си ја користам кремата се е во ред...
     
  4. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    девојки поради силна настинка ( бањање во ладна вода ) имам проблем со уретрата и мочниот меур и големи болки за време на мокрење и после мокрење,чуствувам печење и притисоок во долниот дел од абдоменот,пијам цитерал,чај од брусница,увин чај и веќе 4 ден сум вака нема никакви резултати значи многу ме боли кога мокрам, се мачкам и микорил за секој случај...

    кажете некој ефикасен совет,немам исцедок од вагината значи само болка на почетокот на грлото на матката осеќам како горење...
     
  5. tea-nova

    tea-nova Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    А јас имам само непријатен мирис.многу ретко чешање.и нормален секрет појачан за време на овулација.хигиената ја запазувам но мирисот пак се чувствува најмногу за време на овулацијата,мислите дека има некоја инфекција или не е страшно.никогаш до сега не сум била на гинеколог.
     
  6. imfriendswithamons

    imfriendswithamons Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Девојки стварно не можам ова да го издржам повеќе. Ми се јави уште кога бев мала, а уште не е исчезнало.При уринарење ме пече одоздола многу ! Исто така и пред, за време на и по менструален циклус.Пробувам да го стабилизирам тоа со врела вода, да се утоплам ама некогаш успева, некогаш не, ама многу пече не можам да издржам.Прашавме со мама лекар,рече само утоплување.Ама не можам ме мачи тоа ептен, кога ме боли не можам никако да функционирам.Дали некоја знае решение и дали ви се има случено?
     
  7. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    98.018
    Пол:
    Женски
    Значи,ако непријатноста не поминува после преземени активности како на пример,миење, мачкање со креми .... сами не можете да си помогнете.Отидете на лекар затоа и постојат тие.Овде може да ви се каже направи го ова или тоа,но дали тоа ќе ви помогне да го решите проблемот?Затоа со договор на мајка ви,другарка па и сами зошто да не ,посетете гинеколог.Секоја инфекција не е иста и секој организам не е ист.
    Под хигиена на тело не се подразбира само миење туку и лечење.И тоа соодветно.
    imfriendswithamons ако имаш проблеми само при уринирање можно е да имаш некоја бактерија.Оди на лекар давањето на урина е најпростото нешто а може многу да ти помогне.Не си играј зашто ако е бактерија таа треба да се лечи и да се излечи ,да не ти направи некои поголеми проблеми.
     
  8. Smiley.13

    Smiley.13 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам 12 години немам менструација а имам многу чешање во вагината ,кажете што да правам???
     
  9. nata995

    nata995 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Devojki vaka.. mi treba pomos . pri mokrenje mockam krv.. i me pece mnogu.. nemozam da pojdam ni vo wc... i opsto me pece sto da pravam ?
     
  10. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167

    На другарка ми и се случи ова недела пред Нова година. И рекоа инфекција со ешерихија коли, за која треба да ти направат уринокултура и претпоставувам антибиотици ќе ти препише лекарот. Не знам кои и ги дадоа на неа. Мораш на лекар, сепак е потешка инфекција штом има крв во урината, не може да се третира само со увин чај на пример. На своја рака веднаш почни си со чајов ако не можеш уште денес да отидеш на лекар.
     
  11. nata995

    nata995 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    a na ginekolog mozam da odam ?
     
  12. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167

    Претпоставувам. Она си беше кај матичната зошто и претходно имаше проблеми со ешерихија (и таа и сопругот), па некако си знаеше за што се работи.
     
  13. nata995

    nata995 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    a se doznava dali imam odnosi.. oti majka mi neznae..:/
     
  14. Anastasova

    Anastasova Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, сакам да ве прасам нешто ако некој знае и има искуство со такво нешто. Имам излезено околу вагината како брадавици незнам сто е дали треба да одам на дерматолог или... кој имал искуство со такво несто нека пише. Благодарам однапред :)
     
  15. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    под итно на гинеколог, имаш вирусна инфекција претпоставувам или ај да не те плашам јас не сум гинеколог, сместа на лекар- брадавица на околу вагината -тоа не е нормално, не барај тука ние да ти претпоставуваме што како ти е , зошто си чекала до сега???? одма на лекар
     
  16. ana.n18

    ana.n18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    56
    Јас имам едно прашање. Прво да кажам дека бев на гинеколог, на две места и според резултатите се е во ред значи немам никаква инфекција. Ама мене уште ми е исто, чешање пецкање понекогаш дури неподносливо едноставно да не се чувствувам удобно во своја кожа :@ Ми препишаа некои вагиналети, апчиња, пијам чаеви и витамин ц ама сепак е исто. Дали можам некако да се откачам од оваа инфекција и има ли некој ваков сличен проблем ?
     
  17. female.3

    female.3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    37
    Јас се надевам дека некој може да ми даде одговор на прашањето. Значи вака на микробиолошки испитувања добив позитивен наод за escherichia coli вагинално и цервикално. Претходните испитувања шо ги правев пред пола год немав ништо. Дали оваа бактерија се пренесува со сексуален однос? Со партнерот имам исклучиво заштитен секс ама два -три пати ни се случило да имаме незаштитен. Сеа се мислам дали од него може да ми се пренело нешто ама колку шо знам сме зборувале и тој нема некои симтоми или проблеми ама пак се сомневам ... можеби кај машките нема некои посебни симптоми? Некој да има некој искуства и + нешто на природна база шо помага да пијам ако некој има искуства со оваа бактерија? :)
     
  18. Petra7

    Petra7 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo
    jas pred 6 ipol meseci se porodiv se cistev se do denes
    no mene seuste mi tece sekret po malce koj e zut i mnogu loso mirisa
    imav i edna zasecena linija i crvenilo na vaginata
    uste koga bev trudna mi rekoa deka imam kandida
    dali e toa problemot
    i kazete mi koja krema da ja koristam i koi vaginaleti
     
  19. Goga123

    Goga123 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    Јас имав ист проблем, бев на и гинеколог и сите резултати се добри но инфекцијата продолжи. Гинекологот ми препиша багинални капсули Linex Lady и од нив ми помина, но откако престанав да ги користам за 2 недели повторно ми се врати, сега пак ги користам и немам гајле со нив, ми помина :D
     
  20. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
    кога имам односи со дечко ми се е во ред да не речам после 5-10мин 2 тура неможам да имам бидејќки многу е сува и ме боли зошто ми е така може некој да ми помогне