1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    женски да не чекате да ви дојде менструација тоа не е никаква сигурност дека не сте бремени,јас познавам повеќе девојки кои што биле веќе 2 или 3 месеци бремени а имале редовна менструација.
     
  2. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    За да се види на ехо треба да бидеш 4,5-5 недели бремена,за детекција на рана бременост направи си дома тест или направи проверка на крв
     
  3. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу девојки ;)
     
    На ANELIJA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ај некоја да ми препорача добар гинеколог, тука низ Скопјево наше.
    Имам 16 години, за 1 месец 17ка, и не сум била се уште. :worried:hock: Не ми е срам, страв или што ја знам, меѓутоа сакам да отидам кај некој добар, проверен.
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Иди кај ке идеш , само немој да се зезнеш во Гинекомедика да отидеш :!: Прочитај ги постарите мислења на темава,има многу што се добри.Мојава не можам да ти ја препорачам, не сум задоволна од неа.
     
  6. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    A да ве прашам, на гинеколог се оди само ако си сексуално активен или немора да си?
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.524
    Пол:
    Женски
    Ако имаш некаков проблем се оди и ако не си сексуално активна. Ама ако не, нема потреба.
     
  8. catty

    catty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    19
    D-r Зоран Јовановски од ремедика или Д-р Костадинов од систина :)
    поздрав
     
  9. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    значи и ако не сум активна, можам да одам? чисто да ми направат преглед, дали се ми е во ред..

    едит. за сефора, со систина нема грешка..се што се прави внатре е врвен квалитет! :)
     
  10. alison

    alison Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    8
    јас колку што имам слушнато за да одиш на преглед треба да си сексуално активна..ии да си имал односи.. или нема везе тоа?
    исто така дали мора после првиот однос.. сеа не баш после првиот аама така иде зборот дали треба.. мора да се отиде на преглед? или не мора да значи? поззз :)))
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.524
    Пол:
    Женски
    Јас отидов после првиот однос на гинеколог, сакав чисто да проверам дали е се во ред. И ми вика докторката, И што сега? Не и беше јасно што ако сум се скинала, па сум дошла на преглед. Ама нема везе, ме прегледа, рече дека супер ме скинал и ме прати дома :^) Па сега не знам колку треба да се оди на лекар.
     
    На alison и femina11 им се допаѓа ова.
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    значи ако не си сексуално активна може да се отиде на гинеколог да се проверат јајници, матка сето тоа со ехо на начин како што гледаат бебиња, затоа што не си скината неможе да продре преку вагинално ехо така да се гледа површно.
    На гинеколог се оди најдобро еднаш до два пати годишно пред се заради вас да се проверите да не сте фатиле нешто некоја бактериичка или хпв. Немора да се скинете и другиот ден веднаш на гинеколог, туку нека помине некое време и посетете си го, изберете си соодветен гинеколог кој ќе ве прати секогаш.
     
    На alison му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Утре ке одам на гинеколог за прв пат ама ми рекоа дека моментално немаат апарат за колпоскопија?Дали и тоа е битен дел од прегледот или пак да закажам само колпоскопија на друго место?Ила да ги почекам резултатите од пап тестот?Се изначитав за Цин1,2,3 и се извадив од памет :worried:
     
  14. Cicule

    Cicule Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Mozeee da mi preporachate nekoj ginekolog ???
     
    На Ana-skopje му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bla20

    bla20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    ( nemam kirilica :worried: ) vidi ako imas problem pred toa normalno deka ke otides, na pr jas vo 8mo odd normalno ne bev seksualno aktivna ama imav problemi so jajnicite i bev, so taa razlika sto me gledaa samo na eho, obicno. e sega koga vekje ke bides sekasualno aktivna TREBA da odis redovno na kontroli, cim se resavas da imas sex so toa si sledat i tie pregledi. znaci ne vikam MORA, zatoa sto nisto ne mora, tuku TREBA.
     
  16. busavata

    busavata Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Прв пат бев на гинеколог многу пред да имам секс - на 15 години, имав некои проблеми со нередовна менстуација итн. Кога прв пат асално отидов на гинеколог, тоа беше 1 недела откако прв пат имав секс. Јас со мајка ми сум многу блиска и знаеше дека ми е во план секс да имам, и чекаше кој ден ќе ја известам дека биднало :) Како и да е, таа ми закажа јас си отидов. Гинекологот што ми е не гледам зошто би се срамела од него, сепак е тој првиот маж што ме видел гола (ја има породено мајка ми, и ја има пратено нејзината бременост со мене). Немав срамење, едно друго, напротив си се распрашав се што ме интересираше, плус и докторот си збореше со мене и немав гајле. Ми беше језив пап тестот, ехото ми беше малце чудно, ама во глобала ок беше.
    Сега одам на контроли секои 6 месеци, зошто иако имам постојан партнер и имам секс исклучиво со кондом, не значи дека нема да закачам нешто или пак нема нешто само да се развие заради ослабнат имунитет, на пример.
    Не знам зошто ви е срам. Јас тоа го доживувам како да одам на рутински преглед на да речеме, кај матичната диши-диши докторка :) Доктор си е доктор, со исклучок на забари, од кои се плашам малце :)
     
  17. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    Значи и да немаш односи морално е да посетуваш гинеколог бидејќи и кога немаш односи може да ти се случи нешто како инфекција и ред други работи како и некои тешки пореметувања. Не е ништо страшно ниту па болно ако отидеш, а ќе си имаш раат глава.
     
  18. Ana-skopje

    Ana-skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Јас пошо немав матичен гинеколог другарка ми ми кажа за еден младински центар што се наоѓа во амбуланта Водно се вика Сакам да знам и баш е фино пошо имаат и ехо, а даваат и бесплатна терапија. Мене ми открија кандида и одма ми дадоа вагиналети, така да не требаше да трчам по аптеки. Идната недела ќе идам и на преглед. И баш се сите фини, не те гледаат попреку ко шо знаат кај нас по болнициве.
     
  19. Ana-skopje

    Ana-skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    е да и ако сака некој да си закаже може да се јави на 3176-950 мислам дека гинеколог имаат во четврток, ама за секој случај јавете си се :)
     
  20. Ana-skopje

    Ana-skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Па и не мораш да и кажеш на мајка ти, иди си сама на гинеколог ;)