1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. veris

    veris Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2023
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    1.109
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, на мајка ми на гинеколошки преглед во болницата Др.Органџиски и е откриен проблем
    (Cervicitis chronica, Adnexitis chronica).
    Препорачана е интервенција
    ( Хистероскопија). Во истата болница кошта 40.000 а никако не сме во финансиска можност. Не можам да стапам во контакт со државната болницата во Штип и Скопје а не сум во можност да одам до таму. Дали знаете како да ги контактирам, и дали воопшто ја прават таа интервенција на државно. Не знам ни точно што е, прочитав само од резултатот. Од срце благодарам за било каква информација :l:
     
  2. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Преку матичен гинеколог, земете упат за клиника, ја прават.
     
    На veris му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    На клиника во Скопје сигурно. Во Штип мислам дека не. А и кој, болницата е ужас и без персонал...
    Јас правев кај Органџиски, 37 илјади беше во април.
     
    На veris му/ѝ се допаѓа ова.
  4. YoungGirl

    YoungGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Здраво феминки,
    мнооогу долго време не ми престанува менструацијата и докторот ме гледаше на ехо и рече дека се е во ред, немам никаков проблем, но ми рече дека мора да испитаме хормони. Испитував хормони и излезе дека прогестеронот ми е мноогу низок. Ми даде да пијам cyclo progynova, 3 кутиики по ред и да ги почнам веднаш. Но ме упати кај друг доктор за да се види од каде доаѓа проблемот. Ми рече дека стресот има голема улога и од претрпен стрес ми се случило ова до толку да ми опадне (што е точно).
    Се загрижив искрено и ве молам кажете ми дали некоја имала ваков проблем, дали може да се забремени по природаден пат и дали овој проблем е решлив?
    Фала ви најмногу! :hug:
     
  5. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Вчера попладне овој период ми земаа брисеви во Ложанковски. Сестрата ми рече ако нема ништо ќе се јават денес, ако имало нешто утре. Уште ми се немаат јавено многу се стресирам вака (знам дека не е страшно ама пак не сум мирна). Да не има некој таму што оди да му се јавиле после два три дена ама со чисти брисеви? Фала
     
  6. Garry

    Garry Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Здраво не знаев во која тема да го напишам ова,па ќе го пишам овде. Често имам чувство како нешто да ми мрда во стомакот,а со сигурност не сум бремена. Дали некоја има слична ситуација,и што би можело да биде? Имам закажан преглед на гинеколог наредната недела.
     
  7. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    1.987
    Прв пат ќе идам за ехо, па од поискусните ме интересира, што треба пред ехото и дали е точно дека треба со полна бешика да се иде на прегледот?? :?:
     
  8. Anettta

    Anettta Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2022
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Да
     
  9. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.167
    Допаѓања:
    2.747
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека проблемот е гинеколошки, движењата веројатно од цревата доаѓаат.
    Можно е да се гасови само.
     
  10. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Devojki edno prasanje dokolku znaete, jas pravev tipizacija veke na drzavno mikrobologija tamu mi kaza maticnata da go odnesam neli brisot I izleze negativna okej dobro e , no imam edna misla koja me maci dali na drzavno gi ispitivaat site tipovi na hpv? Mislam site sto mozat da se genitalni kaj mene imase mnogu tipovi visoki, sredni, niski, ama dali se site? Doktorkata veli site gi ispituvale a nekade citam na forum deka ne bile site na privatno bile site I sega se mislam... znam deka papot moze na drzavno da e netocen a tipizacijata dali sega da se somnevam I vo nea?
     
  11. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.089
    Допаѓања:
    2.752
    Пол:
    Женски
    Таман си е типизација на државно. Истите ќе ти ги испитаат и на проватно. Доколку имало потреба или нашле нешто, ќе ти кажела докторката, па можеш нешто и на приватно да испиташ. Зборевме и на порака нели, во главата ти е повеќе отколку доле проблемот. Хипохондрија не е убава работа и кревање паника безпотреба
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovorot inaku nisto ne mi e kazala da ispitam na privatno, onaka prasav
     
    На awkey му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Дали имате инфо колку чини преглед кај доктор Кристина Скепаровска на УГАК, со уредно закажан термин од матичен гинеколог?
     
  14. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Здраво женски...можеби некоја знае да помогне...циклусот од мината година ми се помести откако ми открија приблем со тироидата ,секогаш ми доаѓа пред време 2 до 3 дена ,а пред да почнам да пијам еутирокс доаѓал на 30 или 31 ден....наесен правев и испитување на хормони женски сите беа во нормала и два до 3 прегледи кај гинеколог и на ехо и пап и се излезе уредно. Меѓутоа не е ист. Подолго трае ,не е обилен нормално е крварањето ,амасе развлекива и до 7 или 8 дена исцедок по малку иди. Сега на последно баш се стресов оти прошчиот месец добив на 19 ти ,а сега овој еве дрнеска на 12...во споредба со тоа како идел мојот циклус е пре пре рано. 23 дрна има само разлика од еден до друг циклус ?!Имам чуство декс само што ми завршил претходниот добив нов...имам ли простор за загриженост ? Споделете некое искуство...не сум во менопауза далеку сум од неа инаку и тоа да кажам без оглед што наполнив 43 год. Плус имам родено прец само 5 год...некое решение, суплемент некој ,да предложите како да го регулирам ова да си го вратам во нормала...не сум била овој пат кај гинекологот утре ќе ја барам...а и минатата год окапав кај неа. ..
     
  15. milaaa___

    milaaa___ Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, матичниот гинеколог ми препиша Oestrofact вагинални капсули и Oestrofact вагинален гел. Дали некоја од вас има искуство со нив? бај д веј имам само чешање кое трае 7 дена, се мачкав со канестен, ројазол, се одмивав со интимен гел за габични инфекции и со сода но ништо не ми помогна. ( и само ме чеша, немам никаков исцедок, не ме печи)
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Ако е надворешно земи хиперманган одмивај се.
     
    На milaaa___ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ana_zvezda86

    Ana_zvezda86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali nekoj se soocil so problemot, naplata na pregled od maticen ginekolog. Neli e utvrdeno i so zakon preku fondot, site osigurenicki imaat pravo na maticen ginekolog, i istiot toj ne smee da naplaka, osven tie 40 denari za prenos na testot za ispituvanje? Sto se slucuva, dali nekoj voopsto reagira na ova ili masovno se molci a tie si naplakaat. Vo mojot slucaj, koga pobarav da me zapise kako maticna prvo mi kaza moram privaten pregled pa ke te zapisam, posle se premisli, me zapisa, no pak mi pobara 800 denara, 500 za eho, 300 za pap, koga prasav zosto, mi rece, pa doktorkata sega kupi skap aparat, fondot da ne i go plati, a tie 300 za pap gi zemala posto kurirot naplakal. Telefonite vo fondot ne rabotat, kaj kontrola delot kaj inspektorite, mejlot cisto sumljam deka raboti. Sto treba da pravime nie sto ni se skrateni nasite osnovni zdravstveni prava?? Kade da se obratime. Ima li nekoj nekoe iskustvo??
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Имаат право да наплатат али одреден процент спрема цените на ГАК 30% мислам. Ако шреглед на гак приватен е 900 денари приватниве смеат само 30% да наплатат. Али имаат и инспекции и ги казнуваат али на нив им е подобро да плати казна и пак е во ќар.
     
  19. Anettta

    Anettta Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2022
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со вадење на матка и јајник?
     
  20. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Здраво, дали некој знае колку чини брис кај матичен гинеколог? Пред еден месец бев кај матичен и ми зема 2000ден, ми кажа дека немало повеќе носење на брисеви на државно и од сега се плаќало. Малку чудно ми падна ова па затоа ако некој знае што е работава нека сподели