1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затнати уши

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од selly.gomez, 1 август 2011.

  1. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Веќе 3 дена ми пука во десно уво како вода да имам .
    А вода не е .
    Какви капки да ставам ?
     
  2. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.857
    Пол:
    Женски
    Јас до сега за 10 год сигурно 5,6 пати ги имам со вода чистено, до сега никој не ми кажал друг начин, не знаев дека може и така.
    Ако избегнуваш поради страв со вода да ти ги чистат, верувај воопшто не е страшно, постапката е макс 5 мин ако е искусна сестра. После постапката кое олеснување е.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Бев кај Маролов, ми кажа оток во нос, синуси воспалени и затоа ми правело проблем и на увото. Терапија не ми даде бидејќи пиев 2 пати антибиотици и немаше исход. Ми стави две инекции во нос и продишав конечно. Најверојатно се намалил отокот, како што бев затната постојано сега сум без капки. И увото ми се смири. Па ќе видеме до кога ќе биде добро :)
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.078
    Пол:
    Женски

    Јас веќе 20 год ги чистам ушите, од 11 годишна возраст почнав да ги чистам и тоа по три пати годишно додека бев во пубертет. Најчесто со вода , а во Грција каде што живеам два пати ми се има случено со еден електричен апарат да ми ги чистат , не можам да најдам слика

    [​IMG]

    Ваков долг продолжеток го ставаат во уво и влече како правосмукалка да кажам :D
    Ја носев ќерка ми пред месец дена исто кај мене во Грција за прв пат кај еден постар доктор, ми рече уши веќе не чисти со шприц и вода , дека е стара техника и дека до често чистење на ушите до оваа техника ослабувал слухот и може да настане повреда на у.тапанче. Јас иако толку год ги чистам ушиве со вода, сум немсла проблем и да бидам искрена малку ме исплаши. :( и сега додека сум тука во Мк, сакав да најдам некој што чисти така уши, на другиот начин.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.857
    Пол:
    Женски
    Ауу па и јас многу често ги чистам, ама постапката што ми ја кажа ме исплаши :D, мене ми е језиво, со такво ми брцаа во нос да видат колку сум затната и фалеше секунда да се превртам на стол од страв :tmi: :lol: Ова во Систина пред некој месец, прашај во Систина може имаат, мене на пример затнат нос кај нас со обичен апарат ме гледа ама во Систина со црево ми ставаше во нос, нели они помодерни се :D
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. meri11

    meri11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Препорака за ординација за испирање уши во Скопје по можност Аеродром и Центар?
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Медика Плус
     
    На meri11 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. meri11

    meri11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Преку мој термин ли се закажува?
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да со упат од матичен
     
    На meri11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Вчера прв пат во цел мој живот , се соочив со затнато уво и болки во истото , како последица на компликации од настинка . Па , тоа е најлошото нешто што сум го доживеала . Болка , дезориентираност , повремено пукање и во тој момент уште посилна болка .. да не зборувам за моментот кога треба да свртиш два реда муабет , а слушаш половично (facepalm) . На сите дома им велам викајте посилно , инаку џабе зборувате :drunk: .

    Болката беше толку силна што ме разбуди уште во 05 часот , наутро . На доктор отиднав во 8 ипол , добив дијагноза - воспаление на мембрана , како последица од настинка . Веднаш ми препишаа антибиотик амоксиклав 1000 , спреј оперил , парацетамол и витамин ц .

    Втор ден денес , има подобрување , го нема она страшно пукање , болката исчезна скроз а и по малку слушам . Утрово ништо не слушав , бев 100% глува на десното уво :doh: .
     
  11. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Jas otkako slusav edns so slusalki podolgo vreme kako da mi se zatnati ustite neznaev deka slusalkite mozat da vlijaat taka na ustite.
     
  12. Stella1111200

    Stella1111200 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    25
    Леле луѓе, јас денеска се утепав кажувајќи “извини,што?” После третиот пат веќе ми е непријатно да кажувам истото. Не знам што да правам, десното уво ми е сосема затнато од xy причини, дефинитивно топ 3 најлоши моменти во мојот живот
     
    На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Влијаат.
     
  14. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Da I toa mnogu izgleda
     
  15. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    Еве јас од настинка почна и уво да ме боли. Пијам амоксиклав и витамин ц. Ноќеска почна да ме боли и чат пат ми се затнуваат ушите. Кога го дувам носот ме боли уште повеќе ;(
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Знам како ти е верувај . Јас денес сум на контрола , после една недела сеуште не слушам убаво , но барем болката ја нема . Да се надевам и дека ќе ми ги прекине др лековите , мислам дека и душава веќе на антибиотик ми усмрде :puke: . Не е лошо да си појдеш на ОРЛ да те ѕирнат во увото . Можеби имаш компликации од настинката како јас .
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Компликации можат да настанат ако имате висока температура. Покрај антибиотикот барајте капки за уво и капки за нос. Можете да пиете и беналгин против болки.

    Треба малку време за три-четири дена треба да има подобрување.

    Совет од вечен паталец.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Mene pokraj sto mi se zatna pocna nesto I kako da mi sumoli vo uvoto na momenti ke odam na doktor no sto moze da e veke dva tri dena mi e taka...
     
  19. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    Јас немам темп до 37.5 Макс ми иде. Два дена сум на антибиотик
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Треба време, не може од одма.
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.