1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Девојки некоја да ми каже како се користи кокосовото масло за третман на коса. Дали само се става и колку се става на врвовите од косата или пак на цела глава се масира?
     
  2. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски

    Само јас кога го ставив јајцето одма се олади маслото и се стврдна пак, стана ко топчиња во смесата па после со фен се поминав да се стопи на косата.
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво јас го користам редовно и како третман го нанесувам на навлажнета коса на цела коса (имам нормална накај сува коса) повеќе на врвовите а помалку на коренот. Убаво масирам на коренот околу 4-5 мин. ставам кеса врз неа пешкир и загревам со фен околу 2-3 мин. Најчесто го оставам цела вечер (има екстра ефект) па го мијам сабајле со благ шампон (ако не трпиш цела вечер кеса и пешкир на глава доволно е да го оставиш најмалку саат време).
    Како серум за врвови земи ептен мала количина (во зависност од должината и густината на твојата коса) загреј го меѓу прсти (трљај го помеѓу рацете) и нанеси го на мокри врвови пред сушење со фен или пак на суви врвови за обликување (не на двата начини одеднаш за да не ти се измрси многу). Јас го нанесувам на суви врвови. За мене лично ова масло е бр. 1 и има фантастичен ефект. Ептен сум задоволна. Поздрав
     
    На senza.parole и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  4. Temperamentna

    Temperamentna Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    A apetitot ti se zgolemi??
     
  5. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    ја имам едно прашање за овие што купуваат Б ампули. Како ги кршите? Ја стално ги кршам со огромен страв да не има после внатре стакло или ја да се исечам дур ги кршам, ова ми е стварно проблем.
     
  6. Temperamentna

    Temperamentna Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    N
    ne sum gi koristela ama toa dolgnavestoto sto e ke go svitkas odednas I ke si se skrsi ubavo I brzo naglo vitkaj go
     
    На Модо му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DeVoJkaTa999

    DeVoJkaTa999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    33
    Дали ви мириса косата на ампулите?
    Како да го избегнам не пријатниот мирис?
    Во шампонот имам додадено една ампула и косата ми мириса на бекомплекс потоа :)
     
  8. Nobadys.Perfect

    Nobadys.Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски

    Ако го проба некој ова нека кажи импресии :D
     
  9. Temperamentna

    Temperamentna Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Kakvi masla koristis
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    :D(facepalm)Се пресмеав дефинитивно,косата ти мириса на 1 ампула што си ставила во цело паковање шампон?:D Сериозна си ти? :rofl::rofl::rofl:неможам поке...
    Во шампонот и 10 ампули да ставиш нема на нив косата да ти мириса...
    Што нема уште да прочитам на темата
     
  11. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    ricinusovo i cickovo najcesto a nekogas mesam i maslinovo,gi ima vo apteka :)
     
    На Temperamentna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    мене ми мирисаше косата на лекови, и со никаква маска потоа не можев да покријам, и со парфем си ја прскав косата џабе. Ја користев афродита од коприва, сега го сменив шампонот користам од бреза и не ми мириса косата.
     
  13. DeVoJkaTa999

    DeVoJkaTa999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    33
    Додадов уште три ампули потоа во Орзене 200мл шампонот мирисот на ампули се осеќа многу, пробај ќе видиш.
    Но со балзамот од истата фирма се наутрализира малку но сепак го има оној мирис на ампули.
     
  14. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.419
    Да не не сте измешале убаво пред да ставите шампон? Треба да се измеша пред секое ставање, инаку пливаат ампулите врз шампонот. Јас не сум имала проблем со лоша миризба а па и да мириса ќе изветрее за 1 ден. Инаку пазете се може да ви се направи перут од нив.
     
  15. DeVoJkaTa999

    DeVoJkaTa999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    33
    ^Фала на советот.
    Забележав дека е добро да се пеоклацка пред да се употреби шампонот.
     
  16. Katina007

    Katina007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Јас ставам масло што си го имам направено за растење, го ставам 3 пати во неделата. Треба да ставите во стаклено шишенце една голема лажица цимет и 50ml масло (маслиново, бадемово, кокосово и рицинусово според мене се најдобри, можете и да си помешате по малку од секое). Гледајте во маслото да нема ниту една друга состојка освен маслото од плодот, треба да е чисто, ладно цедено. Циметот ќе се таложи, секогаш протресете го шишенцето пред употреба, ставете на дланките и масирајте го скалпот 5 минути, циметот заедно со маслото и масажата ќе помоганат при забрзување на циркулацијата и побрзо растење на косата, мене лично многу ми делува. Најмалку три пати во неделата ставам и го држам на глава 2-3 саати, кога можам спијам со него.
     
    На Модо му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Katina007

    Katina007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Еве ја и маската што си ја правам од квасец (за растење, згуснување и обновување на косата):
    1 до 2 коцки квасец (или пивски квасец во прав на vitalia)
    5 мали лажички млеко
    5 мали лажички вода
    1 мала лажичка мед
    1 чажичка од маслото што го спомнав горе
    Помешајте се заедно во стаклена чинија како на слика 1 и завиткајте ја чинијата во целофан и пешкир и оставете да нарасне како на слика 2.
    CYMERA_20150303_232328.jpg Само што ја направив па ви ја сликнав :lol:
    Одкако ќе ја нанесете маската завиткајте ја главата со целофан и пешкир за да се отворат порите од топлината и сите добри состојки да навлезат и да делуваат, оставете ја да делува барем саат време и измијте си ја косата со шампон.
    Јас ова го правам 2 до 3 пати во неделата за по интензивен ефект, квасецот е за секаква коса оштетена, склона кон паѓање, прочитајте на нет пишува за сите придобивки.
    Еве ви и добар шампон за растење и ретка коса http://www.dm.de/de_homepage/alverd...2/alverde-coffein-shampoo-gruener-kaffee.html .
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Здраво фенки, пред точно еден месец бев тука исто на оваа тема читаќи совети за негување на косата сега сум повторно тука за да споделам искуство...од почетокот исто така бев полна со прашања исто како и други феминки но се снајдов...прво што направив зедов рициуносово и кокосово масло ,рициуносовото прво го нанесувам на коренот од косата а потоа кокосовото на врвовите пред да ја мијам косата,отстојувам така еден до два саати (секако косата ја врзувам со кеса) потоа ја мијам со шампон од коприва во кој ставив по 4ампули од Б1 Б6 Б12 отстојувам 5-10минути и потоа ја плакнам косата со не многу жешка вода...резултати навистина има,ова го применувам еден месец по три пати неделата имам заприметено дека косата е по здрава,побрзо расте и е по цврста,секако не можеме во живот да ги повратиме расцветаните врвови
     
  19. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    Го користев шампонот афродита од лук повеќе време,но во февруари почна да ми се мрси многу косата,ќе ја измиев и за 2 дена,зејтин можев да цедам од неа :x а инаку мене косата ми е густа и виткана,што беше малку чудно..Па започнав со користење на чичково,рицинусово и кокосово масло,сето тоа измешано со + чај од камилица и аспирин 2 таблети ^_^ И исто така потоа ја мијам со wash and go со екстракт од коприва :!: После еден месец има резлутати:!: 5 см ми има пораснато косата откако се шишав :wasntme:
     
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.419
    Од лук е за опаѓање на коса, значи немало потреба да го користиш, нормално дека ќе ти се направи перут, не е убаво такви шампони да се користат без потреба. Колку да ти кажам да си знаеш за друг пат.