1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    zemi koristi sampon od breza za rastenje kosa
     
  2. Pinafan

    Pinafan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
  3. enia22

    enia22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Имам многу долга коса, цел грб ми го покрива. Успеав да ја израснам и сеуште ја растам, не планирам да ја шишам :)
    Мене ми помогна тоа што прво, сменив чешел, во смисла, го заменив за дрвена четка. Дрвената четка ги изедначува природните масла низ цел скалп, не ја влече и тегне и оштетува и е многу пријатен за косата и за влакното, се чувствува тоа.
    Рицинус, бадемово масло, б6 витамини, но и менување исхрана. Повеќе овошје и зеленчук, месо е вклучено. Спорт и помалку стресови.
    Арганово масло ако зимате - земете го во состојката да има САМО една состојка, маслото од арганот, ако има други го губите ефектот. Скапо е, но вреди. Прашајте фризер или во аптека, јас сеуште не го имам купено.
    Фен немојте од близу, малку подалеку колку да ви ја стопли главата и на корен, не на врвови. Кога ја миете косата, после миење не ја тријте со пешкирот, ја оштетува и плетка. Помалку ставање шампон и регенератор, нека не плива во хемикалии. Препорачливо е да ја масирате главата, неколку пати во месецот.
    И за пред спиење, и за коса сте дома, добро е да ја врзете во репче или плетенка, јас спијам со фатена коса скоро цел живот, но не ја стегајте премногу(нека биде полабаво) и често менувајте позиции на фаќање. Кажете резултати :))
     
  4. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    не дека ми е порасната косата повеќе , но од последното шишање има голема разлика во тоа дека мие поквалитетна со оглед на тоа што секое миење ја пеглам со преса на 200Ц. почнав да го користам улјето од орифлеим од кокос, се загрева па се аннесува и стои околу 5 мин. поубаво нешто за регенерација, хидратација на косата нема. поминувам само еднас со преса и косата е права, мека и со сјај! претоа користев шампони и ставав секакви капки ампули во него, ама ова е вистинското. едно тубе го користам на 2 до 3 пати, чини само 39 ден.
     
  5. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    ova e za rastenje kosa
    procitajte :)
    http://mojagarderoba.mk/items/kozmetika/216332/shampon-za-rastenye-na-kosa
    ova e za rastenje kosa otvori i procitaj
     
  6. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Jas definitivno imam izgleda nekoj problem samo mojava li kosa ne radte abe odvaj eden cm i se tuka pa tuka em redovno ja sisam sekakvi preparati koristam masla e ja susam kosata so fen i pa ne raste nz so e problemov. ..
     
  7. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
  8. Katina007

    Katina007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    @resenska Од што се состои медицинскиот коктел?
     
  9. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    neznam ne e moe toa na mg vidov pra vi prativ link napravete profil na mg pa prasajte ja clenkava
     
  10. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Ako ona nema nikakov kjar na samponot pa zosto ne kaze so stava vo nego tuka pisala deka go prodava :worried:
     
    На Hipica и Katina007 им се допаѓа ова.
  11. Katina007

    Katina007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Заради тоа и прашав каков е тој коктел... :) Се кладам дека става ампули б1, б6 и б12. Тие три заедно се околу 50 денари.
     
    На mackica1, cooll и flowersss им се допаѓа ова.
  12. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    13.651
    Пол:
    Женски
    ne e moj go najdov i dadov link da vidite mislev deka kje pomognam a ne vie da me ogovarate!!!
     
  13. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Pa nie tebe ne te ogovarame tuku samponot go komentirame..
     
  14. Katina007

    Katina007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Јас само си кажав мое мислење во врска со шампонот, не зборев за тебе :lol:
     
    На flowersss му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Косата ми е кратка до раменици, летото се шишав и од тогаш нема миење а да не ја испеглам ми расте но бавно. Користам Becutan шампон и маска од кокос имам расцветани врвови и како што ми е кратка а да не ја испеглам нема потреба да се појавувам во јавност. Сакам да ми е права ама и да не ја пеглам премногу. Помош?
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Пред да ја измиеш косата, малку натопи ја и од ушите надоле нанеси маска во не многу дебел слој. Собери ја косата во пешкир или во пунџа, нека ти стои еден час или пола ако немаш многу време, па измиј ја убаво.
    Мене ова многу ми помага за да добијам права коса или делумно права, за да можам без пеглање да изгледам убаво. Ретко кога ја пеглам цела, понекогаш ги извлекувам само врвовите со пегла, ама и тоа ретко се случува во последно време. :)

    Ова сум го пробала и со регенератор, ефектот е речиси ист, па мој заклучок е дека препаративе доволно ја омекнуваат косата за да нема потреба од дополнително стилизирање. Барем кај мене. Пробај, можеби ќе ти се допадне така.
     
  17. Katina007

    Katina007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Немој да користиш веќе бекутан и покрај тоа што е бебешки има состојки што ја сушат косата, почни со природен шампон. Според мене најдобра опција е алверде, не се скапи и природни се. Овие производи се за сува и оштетена коса и многу ќе ти помогнат (шампонот е нежен и подхранува, маската многу ја омекнува косата, серумот ги штити врвовите):
    bild-alverde-repair-shampoo-traube-avocado-data.png bild-alverde-repair-haarbutter-data.png bild-alverde-repair-haarspitzen-fluid-data.png
    Можеш за почеток додека да ја опоравиш косата да избегнуваш пеглање, ако не ти се допаѓа како ти изгледа непеглана носи ја фатена. Прави си домашни маски, таа со квасец што ја имам ставено тука во истава тема е многу добра. Ставај природни масла рицинусово кокосово и чичково мене највеќе ми одговараат, бадемовото е исто така многу добро, само внимавај да се 100% чисти односно во нивниот состав да има 100% чисто ладно цедено масло од плодот. На пример измешај кокосово, бадемово и рицинусово и нанеси го на влажна коса, завиткај ја главата во ќеса и остави го да делува најмалку 2 саати или цела ноќ ако можеш. Ова прави го пред секое миење. Чичковото масло се става на коренот за побрзо растење, зајакнување и згуснување на косата.
    kokosovo maslo180-300x300.jpg 32.jpg 36.jpg 37.jpg
    * Храни се здраво и внесувај повеќе витамини и многу вода, сепак убавината доаѓа и од внатре.
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    А да заборавив пред да ја измијам ставам на врвовите бадемово масло не чекам ни две минути одма почнам да ја мијам и пред да ја фенирам или пеглам ставам од тој спрејот од орифлејм за заштита при пеглање инаку маската од кокос ми ја прави мека косата само врвовите ми прават проблем.
     
  19. Katina007

    Katina007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Женски
    Масло се става на влажна коса, не на сува. Спрејот и маската од орифлејм замени ги со некои на природна база затоа што се полни со хемикалии и уште повеќе ја уништуваат косата, можеби прават да изгледа поубава но влакното всушност не дише. Оди на фризер подшишај ја малку колку да се обнови и почни со природни шампони и маски верувај дека после месец дена ќе приметиш разлика. Зборам од искуство, јас косата ја имав уништено со фарби и едвај ја вратив во живот, сега ми е преубава. Пиши што ќе направиш.
     
    На LadyInLove му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    девојки пред некое време на една страна читав како да се стигне до побрз раст на косата... рецептата е следна: еден филџан (од кафе) јогурт и еден филџан цеден сок од портокал....состојките се мешаат и се оставаат на косата најмалце 2 часа....а за пивските апчиња јас лично не ги препорачувам дека премногу гојат ....(отвараат апетит и се препорачуваат за луѓе кои неможат да се поправат)... ќе ви кажам резултати со јогуртот и портокалот... мала инвестиција за добри резултати :)
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.