1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    немав појма дека имам кандида на јазик, матичната стално ми викасе многу ти е бел јазикот ам никогаш никаде не ме пушти на испитување, кога бев на уво грло нос за преглед на гласните жици, докторката ми рече дека имам кандида на јазик и ми се спуштала надолу во грлото. пиев апчиња неколку недели се излечи.
     
    На Чанта му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ivauva

    Ivauva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Лек за орална кандида? Пробано со сода и Нистатин се враќа...
     
  3. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Масло од диво оригано да пробаш.
     
  4. LaLuna123

    LaLuna123 Нов член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечки здраво. Дали може да ми кажете како сте успеале да излечете кандида на јазик. И нистатин е пробано, дефлуктоназал, капки сѐ што може и по кратко време повторно ми се враќа. Имам печење на јазикот и бел ми е. Стоматологот ми кажа дека е кандида, но по сите терапии повторно се враќа. На кој начин го употребувате дивото оригано уште тоа не сум пробала. Поздрав
     
  5. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Две три капки во лажица со кокосов путер стопен. Многу е непријатно чувството, мене ништо не ми делуваше од горе наведеното и веќе неам ни надеж си живеам така.
     
  6. Emi1988

    Emi1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Метиленско плаво мастило
     
  7. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Како да ја излечам досаднава кандида аман веќе. Бремена сум, матичната ми даде polyginax вагиналети ама не знам баш колку помагаат, уште го имам жолто зелекастиот секрет. И во првата бременост ми беше исто. Трудници како сте ја излечиле?
     
  8. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Кандида дава бел секрет и густ како сирење…. Провери со брисеви да не ти е нешто друго?
     
  9. milaaa___

    milaaa___ Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, матичниот гинеколог ми препиша Oestrofact вагинални капсули и Oestrofact вагинален гел. Дали некоја од вас има искуство со нив? бај д веј имам само чешање кое трае 7 дена, се мачкав со канестен, ројазол, се одмивав со интимен гел за габични инфекции и со сода но ништо не ми помогна. ( и само ме чеша, немам никаков исцедок, не ме печи)
     
    На Skilover му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Здраво од кога добив на 13год до денес имам 22, јас постојано имам ама зборам на дневно ниво има "бело прање" само што кај мене е како погусто, некогаш бело, некогаш жолто па некогаш и накај зелениково. Морам секојдневно да носам улошка од оние секојдневните. За мирисот да не зборам. Лошо како на сирење не знам.И е страшно досадно. Има периоди е подобро после пак се враќа на старо.
    Не сум била никогаш сексуално активна.
    Нешто за надворешна употреба предлог што би помогнало или за орална за прочистување, не знам?
    Не можам веќе.
     
  11. milaaa___

    milaaa___ Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2024
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Имаш кандида сигурно според симптомиве. Обрати се кај гинеколог ќе ти кажи што да користиш. Имам слушнато дека и јогурт на влошка помага за бело прање.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.922
    Допаѓања:
    32.564
    Пол:
    Женски
    Како што ти пишала членката пред мене. Можеш да пробаш на тој начин или да пиеш јогурт секој ден. И обавезно лук. Избегнувај шеќери.
     
  13. joliee

    joliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Женски помош пиев антибиотик истовремено добив циклус но неверувам од влошките да е ги користам стално изгледа закачив кандида имам чешање и светло жолтеникав исцесок зедов маст канестен 1недела мачкам намали чешањево ама сакам да споделите искуство колку време треба да мачкам и што друго ви помогнало??
     
    На MinaDi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. honey0112

    honey0112 Активен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, dali nekoj ima kako mene slicen problem.. ne znam dali e kandida ili nesto drugo.. na sred odnos (menuvanje na poza) na nego imase beli delcina a isto i na mene (tolatna koga e navodena i cistis so nea nesto i ko ce se rastopi isto) i malce peckanje imav.. dali nekoja od vas ima vakov problem?
     
    На Taylorr му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Личи на кандида но сепак треба брисеви да се направат.
     
  16. Harley Quinn

    Harley Quinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    дали може од вагиналетите да касни циклусот?
     
  17. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    не
     
  18. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.186
    Допаѓања:
    15.797
    Пол:
    Женски
    Здраво, одкако останав бремена па и сега после 7 месеци од пораѓај јас не можам да се одкачам од кандидава. Де ја имам де ја немам, веќе преку глава ми е. Кажувајте природни лекови нешто ако има да се пие. Не знам веќе колку вагиналети имам преставано. Додека користам терапија и после тоа 2-3 месеци е во ред и после пак истото. Сега последно правев ПАП и преглед, кандида пак ми излезе ми даде др Донафил ставам, витамини пијам избегнувам шеќери, бело брашно, газирано. Многу досадно ова лек да се нема бре..
     
  19. GIGI69

    GIGI69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2021
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    224
    Пол:
    Женски
    Здраво имам пишано за ова, но пак ќе пишам го имав истиот проблем и го решив така што ставав полигинскс вагиналети и дифлуконазол зедов од 150 мг, исто и партнерот дифлуконазол од 150 мг.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.855
    Пол:
    Женски
    Брис од јазикот ти земаа па се утврди? Мајка ми веќе година дена има проблем со устата и грлото веќе почнува да ја пече. Заби, брис на нос и грло уреден, алергија проверено, крв во ред, а пак ја мачат непцата. Имаше нешто симптоми?