1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. s.w-e.e-t.y

    s.w-e.e-t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    432
    Повторно јас... :$ земав денеска леќи па сакав да прашам во врска со одржувањето бидејќи заборавив да ја прашам докторката. :fubar: Дали секое сабајле треба да ја менувам течноста во кое се чуваат, дали треба да се мие тоа кутивчето во кое што се чуваат со вода или директно се менува течноста и дали леќите од кога ќе се извадат треба некако да се избришат или само да се стават во течноста? Ај ве молам некоја поискусна ако сака да ми објасни. Благодарам однапред. :)
     
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Јас обично при секое вадење на леќите од кутичињата ја менувам течноста. Ама можеш по неколку денови да ја оставаш, не е страшно. Кутичето не е пожелно да го миеш со вода, туку со самата течност. Јас дури и дланките ги поминувам со течноста, поточно оние прсти со кои ја фаќам леќата и делот од дланката на кој ја ставам леќата за да ја измијам. Кога ќе ги извадиш леќите, измиј ги со течноста и стави ги во кутичињата. Не ги ставај директно без да ги измиеш, во случај да се закачило нешто на нив (на пример остаток од шминка).
     
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од Прокулин средството за леќи? го користел ли некој? На акција е во еурофарм, кошта 264 ден. Ама не сум го користела до сега.[​IMG]
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.717
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    irena Јас ја користам, искрено не забележав разлика помеѓу оваа течност и тие што ги купував претходно по 800-900 ден. Сега се чудам како сум можела да давам толку пари. Добро што кажа за попустов, секако ми треба ново шишнце :)
     
  5. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Докторка има кажано дека воопшто не е добра за користење оваа течност, дури некои благодарение на оваа течност имаат стигнато и до болница. Значи не ја произведува алкалоид туку ја увезуваат течноста од некате а овде само ја пакуваат во вакви амбалажи. Од едно шише ништо нема да ти се случи но ако ја користистиш повеќе време не дај боже може да предизвика некоја инфекција на окото. Лично јас ја користев додека не знаев дека не е добра и не бев задоволна, како да не ми ги чистеше доволно леќите.
    Јас го кажав тоа што ми го имаат кажано за течноста па твое е дали ќе сакаш да ја користиш или не :)
     
    На SpoiledBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.717
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Jас имам искористено повеќе од 3 шишенца такви и уште ништо не ми е, а и не верувам дека Алкалоид би си дозволиле да стават свој печат на нешто така неквалитетно.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    И јас ја користам, до сега никаков проблем не ми направила. Некоја девојка имаше пишано за Диспо леќите - другарка ги користеше и после 4-5 саати носење очите и се вцрвенуваа и мораше да ги извади. Сега си користи и таа Bausch & Lomb ( имам слика ставено неколку страни наназад) и е задоволна.

    Сакав да прашам, да не знае некој дали има во Оптика Ицо од тие ‘‘ пинцети‘‘(пипети) за ставање на леќи? Знам дека на фејсбук страна од некоја оптика налетав на таква слика, ама се утепав барајќи не можам да ја најдам сега.
     
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Носам очила,ама само за читање.За леќи не би се одлучила.
     
  9. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.305
    Пол:
    Женски
    Има ;)
     
  10. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    ^ Каде и која цена се?
     
  11. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.305
    Пол:
    Женски
    Во Оптика Ицо мислам дека се 290ден.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    АОSEPT раствор за леќи користел некој? :?:
    Ја гледав понудава на Групер, одговара за цената, па сакав да си го купам комплетот. Пред некое време купив купон од истата оптика, само што понудата беше за еден пар леќи и Solo Care. Сега гледам слична понуда ставиле, плус уште еден раствор. Пишува дека со АОSEPT растворот доаѓа и некаков си уникатен сад за чување. А гледам и дека е малку специфичен за користење.

    Долу пишува важни препораки за користење:
    1.Никогаш не користете друг сад за леќи. AOSEPT PLUS мора да се користи со специјалниот сад во пакувањето.
    2.Затоа што на растворот му треба време да се неутрализира, никогаш не ги вадете леќите од садот пред да поминат 6 часа.
    3.Никогаш не ги плакнете леќите со AOSEPT PLUS пред да ги нанесете леќите во Вашите очи. Ако сакате да ги исплакнете леќите употребете стерилен физиолошки раствор.
    4.Никогаш не капнувајте AOSEPT PLUS директно во Вашите очи.

    Го користел некој? :?:
     
  13. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764

    Баталете ја оваа Прокулин, капките се ок ама течноста не дефинитино. Цели 3 месеци се мачев со очите правев пауза од леќи, не знаев што ми е, ми се вцруваа одеднаш за саат два тоа поминуваше. Прво ме лечеа од бактериска инфекција, па видоа дека и покрај сите капки мене истото ми се случуваше, направив брис од око и испадна негативен. Па некои солзни канали сакаа да испитуваат и конечно ми рекоа да почнам постепено да ги носам почесто леќите, за да се види дали е можеби алергиска реакција. На крај испадна дека на течноста ми реагираат очите, па се лечев уште цел месец со капки за алергија.
     
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.717
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Па сите луѓе не се алергични на иста супстанца, еве на некои им е добра и немале никакви последици, вклучувајќи ме и мене. Тоа си е индивидуално.
     
  15. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Јас го користам Прокулин веќе подолго време и никакви проблеми не сум имала до сега. Ја имам прашано и мојата докторка и ми кажа дека е добар растворот, имала задоволни пациенти што го користеле, додека па на други очите им ги сушел, сепак индувидуално е тоа.
     
  16. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали има некои леќи што може да се употребуваат подолг временски период и да не мора да се менуваат на 2-3 месеци. Не сум информирана многу на темава леќи и би ве замолила некој што користи леќи да ми пише. Благодарам.
    Инаку носам очила, но не ги сакам воопшто.
     
  17. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Има леќи за 6 месеци но овие што се менуваат на 2-3 месеци ми се некако похигиенски а со цената се тука некаде. Овие месечните во зависност од фирмата ги добиваш по 2 или 3 пара во пакување што значи и нив ќе ги носиш 6 месеци само што ќе ги менувс на 2-3 месеци.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.717
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    makedonkamak тие јас што ги користам се за 6 месеци, во кутивчето има 3 пара, секој се носи по 2 месеци (можеш и по 2 и пол да ги тераш) и се 1900-2000 зависи каде. Во две оптики бев (Геталдус и нз како беше другата) и овие ми ги препорачаа, сините десно. Ги користам од 8мо одд.
    [​IMG]
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  19. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Дали некој користел од овие леќи и како е задоволен планирам да ги купам
     
  20. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Да,јас ги користам веќе подолго време и задоволна сум,никакви проблеми досега..