Логички загатки

Дискусија во 'Форумски игри' започната од WildAngel, 1 април 2010.

 1. marija.directioner

  marija.directioner Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  22
  Повеќе јајца или едно? :D
   
 2. marija.directioner

  marija.directioner Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  22
  Повеќе јајца или едно? :D
   
 3. WeHeartIt

  WeHeartIt Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  125
  На час:Колку е 2+2
  За домашно:Колку е 2+2+15
  На тест:Во брод има 341 патник,сите тие тежат по 50 кг. кој број чевли носи патникот со број 111?
  Оваа морав тука да го објавам :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.067
  Допаѓања:
  5.823
  Пол:
  Женски
  Има одговор поназад, дека петелот не може да снеси јајце значи дека прашањево не ти држи вода. ;)
   
 5. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  213
  Факти:

  1.Имате 5 куќи во 5 различни бои.

  2.Во секоја куќа живее личнот од различна националност.

  3. Овие 5 личности пијат посебни пијалоци, пишат одредени цигари и чуваат различни домашни миленичиња.

  4. Никој нема исто милениче, не пуши исти гигари и не пие ист пијалок.

  Податоци:

  1.Британец живее во црвената куќа.

  2.Швеѓанец чува куче.

  3.Данецот пие чај.

  4.Зелената куќа е лево од белата куќа.

  5.Сопственикот на зелената куќа пие кафе.

  6. Човекот кој пуши пал мал одгледува птици.

  7.Сопственикот на жолтата куќа пуши данхил.

  8. Човекот кој живее во куќата во центарот пие млеко.

  9. Норвежанецот живее во првата куќа.

  10. Човекот кој пуши бленд живее покрај оној кој чува мачка.

  11. Оној кој одгледува коњи живее покрај оној кој пуши данхил.

  12. Сопственикот кој кој пуши блу мастерс пие пиво.

  13. Германецот пиши принц.

  14. Норвежанецот живее покрај сината куќа.

  15. Човекот кој пуши бленд има сосед кој пие вода.

  Прашање: Кој чува риби?

  Преземено од boza.mk
   
 6. Didi-13

  Didi-13 Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Е ова не го знам, ама јас ќе ставам нова
  2 + 3 = 10
  7 + 7 = 98
  3 + 5 = 24

  8 + 6 = ?
   
 7. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  617
  8 + 6 = 112  еве нешто полесно.....
  Еден селанец се враќал од на пазар и носел со себе коза, зелка и волк. На патот кон неговата куќа мора да премине преку река. Чамецот е премал и не може да собере повеќе од двајца. Не може да ја остави козата сама со зелката (затоа што ќе ја изеде) ниту пак козата со волкот (затоа што козата ќе биде изедена). Како ќе ја премине селанецот реката?
  :wasntme:
   
 8. Didi-13

  Didi-13 Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Прво ќе ко качи волкот, ќе го пренесе и ќе се врати, потоа зелката и ќе се врати, па тој со козата ќе дојде до другата страна на брегот.
  Еден човек доживеал бродолом и заглавил на пуст остров само со жени кои му велат: Избери која од нас сакаш да те убие? Што ќе рече човекот за да се спаси?
   
 9. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Кај Германецот е рибата. :D
   
 10. Flower27

  Flower27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Еве јас ќе поставам една

  Си бил еден човек кој живеел на 50 кат во некоја висококатница.Тој секој ден одел до 45 кат со лифт а потоа 5 спрата пеш,освен кога врнело тој одел точно до 50 кат
  Зошто ? :rofl:
   
 11. yeah

  yeah Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  51
   
 12. The.Princess

  The.Princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  144
  Човекот всушност бил дете и неможело да стигне до бројот 50 во лифтот и најмногу што можел било 45. А на дождливо време носел чадор и со чадорот стигнувал до 50 ?

  :D :D
   
 13. Didi-13

  Didi-13 Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Јас мислам дека е така ама дека не било дете туку грбав старец :D
   
 14. Flower27

  Flower27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Точно така тој бил грбав старец :)
   
 15. dealolipop

  dealolipop Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:
  Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?
  Никако не ми текнува одгговор :@
   
 16. Lella

  Lella Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  2.823
  Допаѓања:
  10.527
  Пол:
  Женски
  Па во пустината нема вода, од кај? Таткото не отишол по вода, ниту пак умрел, и нема потреба да му кажува :^) :D

  Еве јас една: (имам цела кнгиа со загатки, ама да не бидат сите заедно, една по една :P)
  - Доаѓа Колумбо(мислам) во еден град каде што војна се водело со едно шише в рака. и рекол:
  Луѓе! Во ова шише има една течност, која разградува се што ќе допре, таа течност ќе биде решение за сите ваши проблеми. - И од таму некој викнал..
  Лаже! Лаже, неранимајко, ЛАЖЕ! - Човекот бил во право. Како знаел дека тоа што Колумбо го кажува е вистина? :P

  Ајде, женски, да ве видаааам!! :D :D :D
   
 17. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.717
  Допаѓања:
  5.062
  Ајде една загатка од мене да ја активираме темава.
  (се извинувам ако ја имало претходно)
  Учителката има 11 деца во нејзиниот клас. Има и чинија со 11 јаболка. Како ќе ги раздели јаболката на децата, притоа едно јаболко да остане во чинијата?
   
 18. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  617
  да не е дека ако течноста разградувала се што ќе допре веројатно ќе го разградела и шишето во кое е ставена?? :wasntme:
   
 19. Talita

  Talita Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  929
  Допаѓања:
  1.382
  Пол:
  Женски
  Ќе ја однесе прво овцата,па ќе се врати по волкот,ќе го пренесе волкот а ќе ја земе овцата назад,ќе ја остави овцата на првобитното место ,ќе ја земе зелката ќе ја однесе кај волкот и на крај ќе се врати по овцата ќе ја земе и ќе ја пренесе. :wasntme:
  А на Didi-13 не и е точен одговорот. Овцата ќе ја изеде зелката :D
   
 20. Lella

  Lella Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  2.823
  Допаѓања:
  10.527
  Пол:
  Женски
  ДА! Така е! :clap: АЈде ти постави. :)
   

Сподели ја оваа страница