1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. oneday2

    oneday2 Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    па дека сум нова на форумов и уште се прилагодувам и некои податоци може не ми се точно забележани.. инаку ви благодарам на сите за одговорите се надевам дека и јас ке можам да ви помогнам на некои ваши прашања
     
  2. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    во претпоследниот месец менструацијата ми траеше околу 8-9 дена. Овој месец добив на 12ти и еве сме 21 мене сеуште ми трае. Дали некој имал вакво искуство?
     
  3. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    ^ Во текот на менструацијата и менструалните циклуси можат да се јават секакви промени.
    Можно е да се работи за нерегулиран циклус, но тоа најчесто се јавува во првите месеци или првата година од добивањето на менструација.
    Можно е да имаш пореметување на хормоните, како на пример недостаток на прогестерон. Не е страшно, се регулира со таблети, но ние овде не можеме со сигурност да ти кажеме што би било.
    Значи, мораш да посетиш гинеколог во најскоро време, бидејќи продолженото крварење може да се јави од повеќе причини.
     
  4. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    Дали можеш да ми препорачаш некој добар гинеколог?
     
  5. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Еве и јас да си прашам нешто. Во август и септември не добив. Пиев примолут и добив 3 дена откако ги завршив, тогаш имав нормална менструација. Се осетив за време на плодните денови по болката. Сега, требаше да добијам на 9 ама еве уште ништо. Имам само болки ко за добивање. Пап тест и проверка на јајници правев кон крајот на јануари и се беше ок. Не знам што може да биде проблемов???? Не сум трудна знам.
    Чаре?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    д-р. Никола Манџуков во Медика Плус
     
  7. stoilovat

    stoilovat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Сакам да прашам, ви се имали случено да ви дојде 2 пати во месецот..?
    Ме фаќа страв, ми дојде на 30 Септември и ми траеше некаде оклу една недела значи до 7 Номври и сега после 9 дена од кога ми е поминато пак ми дојде на 16 Ноември мислам дека 9 дена е малко време поминато, ми се случува прв пат така.. Пред да ми дојде имав болки во мешето и десната страна..
     
  8. stoilovat

    stoilovat Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
     
  9. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мене конкретно ми се нема случено, ама се случува и не е ништо страшно, не се секирај. Се работи за мало хормонско пореметување, ама ако ти се случи пак или ако ептен те загрижува, можеш да се консултираш со гинеколог, ама мислам дека ќе ти препорача некои апчиња како на пример Примолут Нор, а може и нема ништо доколку ти се случува ова прв пат. :)
     
  10. Histerica1

    Histerica1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Луѓе нормално ли е ова шо ми касни менструацијата и овој месец,пошто претходниот имав напоменато и бев многу исплашена ми каснеше цели 15 дена и ми дојде.И сеа овој месец пазевме во се ,а и јас сама себе се пазев од страв да не ми касни и сега 4 дена ми нема дојдено.Кога имав односи со дечко ми ми потече крв и мислев дека добив,ама другиот ден веќе немаше ништо.Исто и наредниот пат имаше крв само внатрешно..А за паничење знам не е ,сега ако не се пазевме не сме се пазеле никад,али зошто касни пак тогаш.Може ли некој да ми помогне ?
     
  11. Flower.22.03

    Flower.22.03 Нов член

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    :( девојки ве молам за совет имам редовен менструален циклус, претходниот месец ми задоцни ама сепак ми дојде а сега веќе ми доцни многу време и сум поприлично загрижена...добив на 11 октомври а ми заврши на 17октомври а сега веќе е 1.12 а ја уште немам добиено многу денови се во прашање пиам таблети ѕа салбеење слим лајн ама дистрибутерката ми рече никој не се жали на доцнење циклус правев тест негативен е што да правам и како да сметам кога треба да дојде и колку највеќе денови може да ми доцни молам за помош фала однапред
     
  12. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Се тоа е од таблетите за слабеење, остави што ти кажала дистрибутерката. Сигурно нема да каже да се жалат, кога после никој нема да и ги купе. Ги имам и јас користено и 2 месеци не добив, а третиот имав само кафеав секрет кој што ја имитираше менструацијата, освен тоа ми се појави и болка во градите, тахикардија и тоа само од 8 таблети Слим лајн акаи бери, при што ги прекинав. Те советувам веднаш да ги прекинеш.
     
  13. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали е точно дека од ко ќе имаш сексуални односи, менструацијата веројатно станва поредовна? Имам во поќе наврати слушнато дека демек се лачи поголемо ниво на хормони од ко ќе си сексуално активна шо придонесва за поредовен циклус. Чисто ме интересира :D
     
  14. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Не значи дека ќе ти стане редовна. Се зависи до организам. Кај некој може и да се поремети откако ќе започне со сексуалните односи. Знаеме дека откако ќе започнеме со сексуалните односи шансите да добиеме некоја инфекција ни се зголемуваат доколку не користиме заштита. А циклусот дали ќе ти биде редовен или не зависи од многу фактори како што се промена на клима, настинки, ако си под стрес, евентуално ако имаш некоја циста итн.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Little.red-girl

    Little.red-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Јас во ноемвρи наполнив 13 а уште ми нама дојено ни пρвата ноρмално ли е тоа ?
     
  16. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Нормално е,на некој му иди покасно а на некој порано :*
     
    На Little.red-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tabi

    Tabi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    7
    Феминки, сакам да се консултирам со вас, еве веќе месец дена јас добивам на секои 10 дена, и тоа обилно крварење со многу јаки болки. Болките ги имам секогаш но ова што ми доаѓа 2,3 пати у месецот не ми е јасно па сакав да прашам дали има некој со слично искуство. Имам 21 година немам раѓано досега, ќе идам на лекар деновиве но сакав чисто да се информирам со некој што имал слично искуство
     
  18. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Може да ти касни од стрес. Постојано мислиш само на тоа и не си олеснуваш. Ако сте пазеле олабави се, ќе ти дојде. :)
     
  19. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Ми доцнеше три дена....Еве денес ми е втор ден, а ми тече ептен по малку и воопшто не ме боли....Дали е ова нормално? Само на моменти ќе осетам како некој грч и толку? Дали е можно да е поради температурите, па сеуште да не може да пробие? Дека цело врме нозете ми се премрзнати? :worried:
     
  20. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    194
    пред прошлиот месец ми дојде на 16 тоа е октомбар, прошлиот(новембар) на 12 се порано по 4-5 дена, а денес сме 13 и уште не ми дојде а по нормално требаше на 7-8 :( незнам шти може да е, не сум сексуално активна?????? поредовно и дојде на мајка ми што има 47 год, отколку на мене на 20 :(