1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од emilijakaraivanova, 13 јануари 2010.

  1. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Женски..Ми касни 2 недели, не сум имала никаков однос.. Од што може да е? Паника ме фаќа веќе... А ете периодот дојден е веќе 2 недели, јадам ко ненормална некоја, се нервирам, корнам, пиштам.. Ама нејќе да дојди :?:
     
  2. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    2 ден од менструација и градите неможам да си ги допрам. Толку многу ме болат што ми иде да си ги сечам :x Зошто така? Исто така чуствувам мала болка кај вагината. Од што може да е?
     
  3. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Имам многу обилна менструација, ми се полни влошка на 2-3 часа, ама сосема од горе до долу и тоа ноќни. Гинекологот често ми дава метилергометрил капки 3 пати по 15. Овој пат си ги зедов на своја рака, бидејќи постојано ми е слично. Но овој пат никако да прекине, само додека трае дејството на капките, и потоа пак си продолжува со ист интензитет. Ги има земано некој капкиве и сте имале ли ваков проблем? Петти ден ми е вака, да кревам узбуна?
     
  4. Leonida2

    Leonida2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    28
    кај мене пак женски 2 пати овај месец, многу ми е чудно бидејки и до сат ми беше редовна порано и нормално 5 дена траеше и не ми беше обилна, за разлика пак сега овај месец 2 пати ми дојде првиот нормално, а сега првиот ден ми течеше премногу (неможам да се изразам за да ви опишам како ) :lol: и еве втор ден исто како ништо да немам....незнам што е проблемот...можеби од стрес и премногу нерви... ви се случило? :^)
     
  5. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.952
    Допаѓања:
    30.795
    Пол:
    Женски
    Da,od stres e.Mene lichno ne mi se slucilo,ama na moja prijatelka i se ima slucheno.Odi na genekolog,toj che te sovetuva najubavo.So srekja!
     
  6. imfriendswithamons

    imfriendswithamons Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки :) Вака сакам да ве прашам нешто...ми доаѓа секогаш на 4ти но претходниот месец ми дојде на 1ви и ете сега овој месец уште ми нема дојдено. И морам да напоменам дека сум на апчиња веќе цела недела. Вчера имав капка крв ептен малку, а уште не ми е пробиено и многу ми е страв секогаш ми е била редовна и точна. Премногу се нервирав претходната недела бидејќи бев болна па и нешто по дома се карав и мислите ли дека ми касни од нервоза и апчињата или ? И дали мислите дека ќе ми дојде овие денови, бидејќи како што реков, имав ситна црвена капка, а не може да е ништо друго(барем така мислам).. ПОМОШ, ви благодарам однапред. A и морам да додадам дека стомакот ме боли така само како 10-20 секунди па прекинува и градите така малку ме болат. Со дечко ми се пазиме многу, а и испитував мокрача па ако беше до тоа ќе излезеше на резултатот од мокрачата и крв испитував и железото ми е многу слабо...ви благодарам стварно ги ценам вашите мислења :)
     
  7. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Ми доцни менструацијата...2 дена се ама штом градите не ми се тврди и болни, изгледа не планира да доаѓа во следните 4-5 дена :D Дали е можно поради антибиотиците што ги пиев...и тоа баш се погоди да ги пијам додека ми беше претходната менструација? Јаки беа...Оспен 1500 :worried:
     
  8. mace2000

    mace2000 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    menstruacija

    Zdravo imam 13 godini uste malce ke pravam 14 a seuste nemam dobieno menstruacia ke mi kazete li to a dali e nekakov problem I dali treba nesto da napravam. :o :o
     
  9. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Добивањето на првата менструација кај секоја девојка е различно,може кај некои на 12,11,13,14,па дури кај некои и на 9,10 години да дојде,а може кај некои дури и на 15,16,а најдоцна на 17 години да дојде првата менструација.Не се секирај,ќе добиеш кога ќе ти биде времето да добиеш. :!: :hai:
     
  10. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    ми треба помош!
    имам 17 години и редовно добивам менструација, но во месец мај немав добиено а сега последната во месец јуни ми трае 12 дена, што е премногу!
    незнам што да правам, и постојано крварам.. а се надевам дека ќе ми престане
    инаку ова ми се има случено и порано на 14/15 години ми траеше доста долго околу 15 дена.
    дали само ќе помине? :(
     
  11. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.761
    На мајками и траеше долго и обилно и мораше на доктор и дадоа инексии.Подобро појди на доктор,зошто многу крв си изгубила.
     
    На marijaz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Здраво ! Имам 12 год. и уште малку ќе полнам 13 :) Сакам да ве прашам зошто имам бело прање? Дали тоа е некој знак дека ќе добијам или пак нешто друго? А во денот се случува да ми протече 2-3 пати, а понекогаш ич :worried: Што може да биде?
     
  13. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Тоа се појавува кога се пијат повеќе антибиотци ама може и без тоа да се појаве.Може да се појаве ако јадиш благо повеќе бидејќи тоа едноставно го потхранува белото прање.Ако нема лош мирис и е баш онака бело мислам дека нема место за паника.Само хигиена треба.Ако има ептен непријатен мирис,те чеша тогаш оди на гиниколог ;)
     
  14. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47

    Jадам благо, има малку непријатен мирис..
    А може ли да користам секојдневни влошки, зашто 1 година го трпам :(
     
  15. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Па можеш да пробаш и одмивај се почесто,секој ден ако треба.Јас кога отидов на гиниколог таа ми кажа да не се плашам и вика коге ќе се миеш убаво исчити го.Исто така ми рече јогрут да пијам повеќе.
     
    На Stefiks му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Здраво девојки, сакам да прашам за совет. Сеуште немам добиено, а требаше уште на 23ти јуни! Веќе се загрижив многу. Бремена не би требало да бидам бидејќи се пазиме, а и околу 20ти мај добив и после тоа не сум имала односи. Дали може да е од промена на место на живеење, клима и се останато бидејќи сменив цел континент. Не знам што се случува, ве молам за некој совет навистина сум загрижена.
    Благодарам :)
     
  17. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Дефинитивно влијае климата и промена на местото на живеење. Јас на одмор кога ќе појдам знае да ми касни или порано да ми дојде и ми се пореметува цел циклус (помлку ми трае, не е толку болна, а некогаш знае и да не дојде) а камо ли ти што си преселила на друг континент и претпоставувам трпиш разно разни стресови. :!:
    За на тебе да ти биде полесно ти предлагам да си направиш тест за бременост, но мислам немаш потреба за грижи. поздрав ;)
     
  18. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Секојдневни влошки не ти препорачувам затоа што мојот гинеколог ми кажа дека се одлична подлога за бактерии, и поради тоа може да се оддолжи самото прочистување и борење против инфекциите на самиот организам. Секојдневните влошки ги користам само при крајот на циклусот. И не дај Боже кога би имала некоја инфекција и би користела вагиналети.
     
    На Stefiks му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MeganSP

    MeganSP Нов член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Знам дека алкохол не се комбинира со апчиња.. ама морам да прашам. Дали е опасно да се пие алкохол во деновите кога се пие Примолут Нор? Сепак одмор, журки .. :lol:
     
  20. the.kitty

    the.kitty Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Пред 1-2 дена кога бев во вц се избиршав и видов крв и мислев дека ми дојде ама наредниот ден веќе ништо немаше што е проблемот имам болка во половините и ме болат градите како да треба да ми дојде
    ПОМОГНЕТЕ МИ ! :|