1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. Hopefull

    Hopefull Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Bi sakala li lekot da mi go dades, odnapred ti blagodaram :)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Te molam i na mene pisi mi go vo lp. Dali pomaga ako e na primer tumirot na tiroidata? Jas imav miom i go operirav ama sea imam na tiroida. Fala odnapred
     
  3. Kark2

    Kark2 Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
  4. happy.look

    happy.look Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    ako moze lekot vo lp.Fala
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Гледам активна темава. И јас имам миом - еден, надоврешен околу 20мм е. Демек е релативно мал. Неколку доктори ми кажаа дека на ништо нема да ми пречи бидејќи е надворешен, само треба да се следи да не се зголемува. Исто така дур не чувствувам болка, нема потреба да се отстранува и било каква интервенција би била непотребна. Ова изгледа ми е генетско - мајка ми има исто така миоми, внатрешни. И со нив без проблем не родила мене и брат ми.

    Точно дека миомите се хранат преку ендометриумот (естрогените) и било каков лек за намалување логично би правел супресија на ова. Незнам колку е паметно, поготово за оние кои планираат бременост бидејќи ендометриумот е многу битен за вгнездувањето на плодот.
     
    На stevemila и jagoda777 им се допаѓа ова.
  6. majastefan

    majastefan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Може и мене да ми го пишеш :( ..........
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. p.elena

    p.elena Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Ke mozes i mene da mi go pises lekot te molam :)
     
  8. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Ako nekoj go ima dobieno lekot pls pisete go
     
  9. bella01

    bella01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    ajde go cekame lekot
     
  10. bella01

    bella01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    dokolku go ima nekoj lekot neka mi go napisi ..........POZZ
     
  11. Passion-Pink

    Passion-Pink Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво јас сум нова на сајтот,бидејки сум многу исплашена ме интересира дали има некоја со слично искуство,крај на јуни бев на гинеколог и за срека прегледот,ехото,микробиолоските брисеви и папот се е добро ама ми откри докторката субсерозен миом на десна страна источно на преден зид 24мм,и ми рече само да се прати ништо друго.....јас прашав дали ке помогне нешто било што би можела да пијам и слично ми рече ништо .....инаку имам 27 години и немам родено,а кога прашав за операција ми рече неможе тука на тоа место многу крвни садови имало плус не факала анестезија и мислам дека рече дека воопшто не се прави операција на тоа место и да не секирам пошто е многу мало ама сепак сум многу исплашена зошто не сум родила и ако недај боже расте а неможе операција незнам што да правам,али дефинитивно ке побарам и други мислења......сепак ве молам за ваш совет од слични искуства
     
    На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Јас имам правено операција на миом на матка.Ако имате било какви прашања слободно прашајте
     
  13. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    здраво еве ја најдов темата за миом на матката, и јас вчера бев на гинеколог, на преглед пред 3 месеци се породив со 2 дете, сега докторот ми кажа дека имам миом на матката околу 1 см, рече сега за сега не е страшно ке се следи, а јас како што сум паничар секогаш кога ке одам на преглед ке го терам да го мери миомот, ме интересира дали на некоја од феминките ми стигна лекот во лп како да се излечи миом, па заборавив да го прашам докторот од што зависи дали ке расте или не миомот, не сум многу загрижена родив 2 деца, никогаш да не си раат со здраствени грижи, икај что ми беше раната од шиење ми се појави како месце, како брадавичка, др, рече дека тоа ми е од конецот со кој ме шиле и кожата не го поднела, сега тоа месце било полнои со крвни садови, и тоа се отстранувало со мала интервенција,, ...али натака бебуш сега е мал..
     
  14. magi.83

    magi.83 Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. имам полип на матката и правев муабет со гиниколог ми рече за да не одам на операција да пробам со терапија со цикло прогинова од 6 месеци и полипот би можел да се отстрани дали имате вакво искуство?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. magi.83

    magi.83 Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. имам полип на матката и правев муабет со гиниколог ми рече за да не одам на операција да пробам со терапија со цикло прогинова од 6 месеци и полипот би можел да се отстрани дали имате вакво искуство?
     
  16. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Јас сум правена операција од полип на матка,кога ми го најдоа ми кажаа дека треба да се оперира ама и дека може да почека.Јас се решив одма следниот месец,не е ништо страшно со тотална анестезија е и истиот ден си одиш дома,а дека со апчиња би се решил овој проблем не верувам
     
  17. bella01

    bella01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    Me interesira podetalen opis na operacijata(klasicen rez ili lapraskopija ) i kade bese izvrsena. Pozz
     
  18. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Klasicen rez na GAK Skopje kaj D-r Dimitrov,ako te interesira za ovoj nacin na operacija ke ti pisam
     
  19. anid

    anid Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите,
    Јас сум вегетаријанка скоро 10 години, од овие работи кои треба да ги исфрлам јадам само леб, тетрапак сокови газирано не пијам, млеко пијам две капки во кафе, јогурт два пати месечно и воопшто месо, а јадам посно, салати, овошје, маслиново масло во се користам, секаков вид семки, спирулини, хималјска сол, ленено семе, моркови и се друго здраво што ќе ви текне и денес ми најдоа мал миом 25мм на задна страна од матката, а се спремивме конечно да правиме детенце со маж ми , јас имам скоро 30 години. Е сега сум искрено во паника, ќе одам на второ ехо и второ мислење, пред една година точно се прегледував немав ништо. Не знам дали да почнеме да правиме дете, докторката ми вика дека ништо не е страшно многу е мал, ке го следиме нели стандард утеха, и ме охрабрува да правам дете и дека и природно ќе можам да се породам. Би сакала исто да ми го споделите тој приорден лек ве молам.
    Совет некој уффф?
     
  20. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Воопшто да не се плашиш и слободно да си правите бебенцце. Јас ти гарантирам дека немаш никаква опасност. Со лесно и со среќа :*