1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Низок притисок

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 8 јули 2010.

  1. Bona139

    Bona139 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,од петокот па наваму јас секој ден сум со низок притисок ме боли вратот,главата ми се поврака никако не ми се крева се пиев пробав со сите работи ама не ми помага е сеа се исплашив затоа што прокрварев а менструација векје имав на 6ти овој месец,што би можело да биде,да напоменам дека и многу сум под стрес мајка ми е во болница :(
     
  2. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Bi sakal dokolku nekoj moze da dade mislenje i sovet
    Cuvstvuvam zuenje vppozadi vo glavata i glavata kako da mi trpnet po nekogas i mi se vrti .
    Napraviv kompjuter na glava vo red e nema nisto vratot go snimiv imam malku silci .
    E sega bi sakal dokolku nekoj imal iskustvo za sovet
     
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Цела недела притисокот ми е низок и никако не се крева, пијам мн течности, јогурт со сол, кока кола, пробувам да бидам поактивна ама ништо не помага, постојано ми се врти, ми се спие, немам концентрација... Дали некој бил во болница со низок? Ако појдам што би ми препорачале т. Е. дали има нешто за одма да се крене, некоја инекција или не знам што
     
  4. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Симптомите се сигурно од "шилцитете" ти препорачувам Neurobion или Neuroforte по една таблетка на ден природни се и безбедни а ги олеснуваат симптомите, може да пробаш и со масажа во делот на вратот со лута крема, кинеско улје и слични производи
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  5. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Може доколку имаш навистина многу низок притисок да добиеш физиолошки раствор во вена. Подобро пронајди ја причината, најпрво направи крвна слика. Позз
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Blagodaram mnogu
     
  7. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    koga pritisokot mi e mn nizok imam navistina loshi simtomi mi se gledaat svetki pred ocite,mi se spie a duri ednas koga bev na fax levata raka pocna kako da mi otrpnuva i mn se ispasiv i vednas izlegov zaedno so mojata drugarka pocnav da zboram ne svrzano mislev edno a kazuvav drugo ,nabrzina kupiv koka kola i pocnav da ja pijam za 5-10 min bev podobra.koga bev na lekar mi kaza deka mozebi mi se zblizil pritisokot site rezultati mi bea vo red.ama mnogu se isplasiv nedaj boze mislev mozocen udar dobiv.koka kola pomaga posto imam mnogu seker .pocnete so sport,jadete zdravo,pijte mnogu tecnosti a isto taka magneziumot pomaga pri nizok pritisok gi siri venite i ja podobruva cirkulacijata na krvta.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  8. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Имам низок притисок. Ме боли главата позади кај тилот навремено, од сабајле ми треба многу време да се расонам, многу често ми се случува да ми се врти или да ми се гади и повраќа...Некогаш и главата не можам да ја држам исправено ми иде да се потпрам некаде и да заспијам... Треба да се пијат многу течности, насабајле за расонување кафе иначе ништо не помага
     
  9. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    pij mnogu voda mene taka mi e na periodi
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  10. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    А дали е точно дека притисокот се враќа во нормалата на поладно време? така имам читано... дека веќе 5 дена ми се случува да ме боли главата позади кај тилот и да ми се пригадува и врти
     
  11. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Се вoзнемирувaм сo oвaa рaбoтa... Веќе некoлку денa мoрa стaндaрд дa ме бoли глaвaтa oд пoзaди, скoрo целo време oмaлaксaнoст и гaдење, вртење и брзo чукaње нa срцетo. Имaм 16 гoдини. Кoгa веќе еднaш ќе ми пoмине oвa? Мнoгу ми е стрaв.
     
  12. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    @hoex напиj се газирано или нешто благо изеди.
    Мене кафетинот ми помага когс не можам глава да кренам од што ме боли
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  13. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Пијaм мнoгу вoдa и пoдoбрo ми е фaлa Бoгу... инaче дo кoгa би требaлo дa ми биде вaкa? Oд пoнеделник ќе биде лaднo пa имaм нaдежи декa ќе ми биде дoбрo. Фaлa мнoгу
     
  14. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    @hoex штом ти трае тоа веке неколку дена наjдобро посети лекар. Тоj наjдобро ке ти каже што и како. Мене повеке од еден ден не ми траело. И обично ми помага газирано, кафе и кафетинот.
    П.с да не биде да те тревожам ама при нагла промена на температура знае уште толку да ти падне притисокот. Jас уште поголем проблем имам при ладно време. Затоа пак ке напоменам оди си на лекар да видиш што како
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  15. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Фaлa мнoгу, мoрa дa oдaм нa лекaр тoa oбaвезнo
     
    На CrazyOne му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Koka kola e najubavo za nizok pritisok
     
    На bonbonka и hoex им се допаѓа ова.
  17. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Vo bremenosta imav normalen prisok sega od koga se porodiv mi e nizok. Me boli glava sabajlevo mi bese 98/68 a sega pak 130/90 . Ama mn me boli glava. Sovet? Dali da odam na itna ili da cekam maticen?
     
  18. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    еве три дена имам низок притисок и имам ужасни болки во вратот и главоболка,никако не можам да заспијам од болките,често пати и притисок ми е многу близок ко 80/90 ве молам за некој совет
     
  19. bumbaroska

    bumbaroska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Sekoe sabajle se budam so macnini no se povrajka imaam vrtoglavica omalaksuvam pritisokot mi e nizok nemaozam da funkcioniram a da bapomenam krvta mi e slaba primam terapija sovet
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Ист проблем, дури и страв ме фаќало и уште ме држи.... Мн течности како супа најсолена што може,кока кола ,минерална вода,кафе,маслинки или сирење што најмногу можете,лежење со кренати нозе , да дојде крв во глава... Низок притисок сака физичка активност и воздух. Ако не помага и ова ,лекар. Диетата исто може да прави пореметување на притисок. Главоболка,ззашеметеност као у облаци да си,замор,болки во врат,поспаност,зуење уши ,некогаш дури и мускулите кај јаболкниците како да ми трнат,темнење и што уште не од симптоми. Тешко е мн,обично кај жени е најзастапен ,треба да се контролира ,знае да прејде во висок. Позз женски ! Нека поминува!:*