1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Заминувањето во пензија е голема животна промена. На некои луѓе им треба подолго време за адаптација. Човекот кој е навикнат на обврски, ангажмани и секојдневна работна рутина, одеднаж се чувствува бескорисен и не знае што со себе.
    Битно е да ги доживее пензионерските денови како заслужен одмор после долгогодишен работен век, период во кој кој може да се посвети на она што го сака. Вие како семејство можете многу да му помогнете да најде активности кои го исполнуваат или активности кои ги сакал, а за кои порано немал време.
    Според мене нема потреба од никакви лекови. Кога ќе си најде преокупации кои ќе му го исполнуваат денот, ќе исчезне и депресијата и заборавеноста.
     
  2. Ana.Bell

    Ana.Bell Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Moze da proba so Gotu Kola od Swanson.Stanuva zbor za kapsuli na prirodna baza koi pomagaat za podobruvanje na psiho-fizickite,mentalnite (memorija,koncentacija) i emocionalnite sostojbi:)
     
  3. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    дали ми е до желудникот,дали до цревата незнам ама и малку да сум гладна многу гласно кркорат и ме иритират некако и обавезно ме застрамуват :x ,многу ми е непријатно сите мора да разберат оти сум гладна,незнам што да направам во врска со ова дали на сите така им се дешава а и неможам секогаш на време да јадам на работа амма затоа си слушам музика од цревата :x
    help?
     
  4. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Морам да ве прашам зошто ќе полудам по дома :) .За утре кожната докторка ми даде упат за на хирургија зошто имам гноен чир голем колку лешник и мора да ми прават инцизија па да прашам дали боли ... Јас и вака и така си имам болки па ако е и тоа болно нема шанси да го издржам.Ве молам за одговор.Фала
     
  5. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    мој близок роднина гноен чир излечи со павлака (кисела, обична купена од продавница) помешана со кафеав шеќер. не знам во колкав сооднос точно се меша, но доколку те интересира можам да прашам. инаку страшно изгледаше чирот, а само ова му помогна верувала или не и тоа за ден, два му го извлече гнојот. повеќе не се појави од тогаш наваму, а сигурно има 10-тина години. поздрав.
     
  6. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Ти благодарам на советот мила,но сепак јас утре наутро имам закажано во државна и морам да одам .Доколку у меѓувреме има промени ќе ти пишам.
    Мене ми е потребно некој да ми објасни дали боли тој процес на инцизија ?
     
  7. M-lady

    M-lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    6
    ми игра десното око подолго време незнам што да правам акоо знае некој нештоо нека ми каже... хелппп
     
  8. Ana.Bell

    Ana.Bell Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Eсперанса,моја блиска пријателка имаше проблем со кркорење на цревата,постојано,дури и после оброк.
    Кај неа тој непријатен звук од цревата беше пропратен и со други симптоми,како подуеност на стомакот,мачнина...за на крај да се утврди дека има проблем со Helicobacter Pylori.
     
  9. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479

    Ако ти игра око викаат на арно нека е :).
    Ништо страшно некој нерв ти игра со време ќе ти се смири ...
     
  10. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    кај мене само кркорење |( немам друг проблем,поздрав :hai:
     
  11. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
    Сакам да прашам дали нешто не е во ред ако бојата на крвта во циклусот е побледа, а не изразено црвена? и од што би можело да биде?
     
  12. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
    Сакам да прашам дали нешто не е во ред ако бојата на крвта во циклусот е побледа, а не изразено црвена? и од што би можело да биде?
     
  13. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    луѓе дај помагајте ова не се издржува веќе истоштена сум од болка.

    добив пред 7 дена првите 4 дена беа ужасно болни стомак желудник катастрофа. трпев со надеж дека тоа е тоа бидејќи после 3от ден немам воопшто болки. но кога стивна тоа ми почнаа болки и грчеви во долниот дел од стомакот половнината и најбитниот момент :D во анусот :tmi:

    прво почна само таму како грч, како притисок некој како струја да ми пушта некој низ телото ај си викам ќе помине арно ама не поминува и секој изминат ден ме боли се повеќе и повеќе. последните два дена таа болка како да ми е поврзано со јајници половина анус... незнам што се случува, пиев беналгин кетонал што ли уште не, сабајле се разбудив во 4 од болка.

    во еден момент синоќа си помислив да не сум бремена што вака ме боли ама ми дојде и немам други симтоми така да ја исклучувам таа опција. има ли некој вакво искуство? се работи ли за настинка и ако е така што да се напијам да ми престанат болките? да земам да испитам урина, желудник? незнам од кај да почнам. кај гинеколог бев пред две три недели се е во ред освен цистата што ја имам но е напола намалена.

    помагајте ајде оти незнам више кај да се обратам :(
     
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Наполни шише со топла вода и стави го долу на стомак, потоа потпри го шишето на грб (потпри се на него) за да ти се стоплат јајниците. Времево е променливо, можно е да си настинала. Но откако ќе ти помине болката испитај си крв и урина за секој случај. Тоа што ти дошло не мора да значи дека не си бремена. ;)
    малку ова со анусот ме збуни :?:
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  15. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    можеш да ме замислиш па мене како ме збуни. си викам абе да не имам хемороиди и оп на интернет да видам што е тоа како е ама не е тоа немам проблем кога одам во тоалет. на мм му викам абе како болат хемороидите си имал ? да не е тоа ? и он таков цел :^) вика млада си ти за тоа не се занесувај :D ништо ќе правам крв и мокрача утре и ќе идам пак кај гинекологот само ко ќе трпи болки уште....
     
  16. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    да не ти пукнала циста, па затоа да имаш такви јаки болки? убаво вика Абеја, стопли си го мешето или со шише со вода или пак со електрично перниче на млако (ако имаш). Би ти препорачала да провериш да не имаш хемороиди чим осеќаш болка таму.
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  17. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Ме боли десната града....Ме провери мајка ми нема грутка, само така ме боли веќе 2-3 дена....За една недела треба да добијам...Можно ли е од тоа да ме боли вака? Ме загрижува што е само едната...Обично двете ме болат :(
     
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Жлезда е некоја, и мене така ме болеше долго време, ставај листови од свежа зелка, носи ги постојано 2-3 дена ќе ти помине :) Ама сепак едно ехо не е на одмет :)
     
    На snegce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.199
    Допаѓања:
    235.317
    Девојки што значи проширен бубрег?
     
  20. nonenceee

    nonenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.016
    Мене ми е некогаш крвта многу светла , некогаш многу темна , некогаш нормална ... :D
    Не се плаши чим мене не ми бидна ништо до сеа значи не претставува некој проблем ... :hai:
     
    На something му/ѝ се допаѓа ова.