1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    За носот земи Риностоп, а за кашлицта млеко со прегорен шеќер.
     
  2. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.307
    Допаѓања:
    132.078
    Здраво,би сакала некој совет додека да идам на доктор утре-3 дена веќе пијам таблети ФЕЗАМ и НЕУРОБИОН дека ме боли главата многу( препишани ми се од невролог) ,но многу се осекам малаксана,не можам да функционирам и некако денес ме стегат градите, и ми иде како жештина околу срцето( ако добро објаснив) ,а плис и пијам ЕУТИРОКС(3 дена од 50мг. И 4 дена од 25мг.). Дали некој од вас примал таква терапија и дали делувала така.ме фаќа страв да не е нешто лошо од терапијата.
     
  3. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дали е прашањево соодветно за темава, ако не е преместете го во соодветна тема. Поврзано е со подобрување на здравствената состојба.
    За зголемување на имунитет, намалување на стрес како беше имаше еден рецепт, нешто со цимет мед и (или) лимон? Дали некој знае како се конзумира и подготвува да ми го пише во лп.
    благодарам :)
     
  4. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Купи си од аптека чепче dulkolaks. Едно стави и за пола час решен проблем.
     
  5. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Можно е да е од еутироксот, утре појди веднаш на лекар и за денес остави го фезамот не го пиј.
     
  6. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    22.807
    Пол:
    Женски
    Дечки, во последно време имам чувство како вратот ме гуши и отекува, иако видливо немам ништо.
    Под "последно време" мислам на едно 7-8 месеци. Првпат приметив кога доживеав еден така поголем стрес, и оттогаш па навака и малку да сум загрижена или изнервирана, осеќам така. Не секој ден, ама често се случува.
    Мислев да не е некој симптом на анксиозност, ама да не треба да се загрижам повеќе? :worried:
     
    Последна измена: 3 ноември 2014
  7. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.307
    Допаѓања:
    132.078
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  8. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.307
    Допаѓања:
    132.078

    Да,утре одам обавезно,ама ме чуди дека јас еутирокс пијам веќе 2 месеци,а вака почна од кога го пијам фезамот и неуробионот.ама утре ке видам што ке каже докторката.фала за одговорот.позз
     
  9. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се работи за почетни симптоми на анксиозност.
    Доколку кога ќе пробаш да се штипнеш чувствуваш болка како и на други делови на телото, циркулацијата е во ред и нема потреба за загриженост. Веројатно се работи за анксиознозст и чувство на страв, дека вратот ќе ти потече и ќе се загушиш. Секако дека тоа нема да се случи но тоа потсвесно те тера да се чувствуваш така.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ruby.rose

    Ruby.rose Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    127
    Женски знаете ли каде се врши вакцинацијата против грип во Скопје?
     
  11. truecolours

    truecolours Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Здраво феминки, имам 18 години и пред некое време почнаа да ми излегуваат многу акни на лицето, бев на дерматолог каде прво ме испрати да направам ехо на јајници и да испитам дали имам бактерија на желудник па потоа да ми даде терапија, бактерија немам, меѓутоа имам мали цисти до 5мм на двата јајника, потоа следеше испитување на хормоните кои испадна дека ми се во ред. Гинекологот ми даде да пијам Диане 35 три месеци секој ден. Со резултатите од ехо и лабораторија бев кај дерматологот и и кажав дека ми препишале Диане. Жената веднаш почна да вика дека не сме нормални како може на 18 години да пијам хормони, дека не сум била болна, треба да раѓам, ќе искрварам и незнам што уште не изнакажа, ама лом не направи со мајками. Ми даде терапија и рече дека со тоа ќе се среди све па дури и цистите сами ќе испукале, ама не доаѓа во предвид да сум пиела хормони. Терапијата нејзина е следнава; Caps. Klimicin 4 недели да пијам, tab, Zinc, tab. folna kiselina, mixtura za acni, losion so chloramphenicol, i kapki Femisan A. Е сега незнам што да правам со која терапија да почнам. Што мислите вие, дали го имала и некоја друга феминка овој проблем? Ве молам за мислење :*
     
  12. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Со право жената се инзавикала стварно не ги разбирам докториве со тие хормони што ги препишуваат (facepalm) Според мене посоодветно е да ја пиеш оваа втората терапија,од тоа што си го набројала ги имам користено само Фемисан А и тие се на природна база и стварно помагаат,Цинкот и фолната киселина најчесто се даваат за време на бременост...Другарка моја ги има пиено тие хормонските,сама на крај ги прекина ништо позначајно не и помогнаа,единствено допринесоа откако ги користеше повеќе да се поти,незнам какви се ефекти придонесуваат,и плус ако хормоните тие се во ред,зошто хормонски апчиња :^) Нема потреба од такви глупости...
    Акните ќе се средат кога ќе го средиш овој проблем,бидејки во многу ситуации акните се поврзани со јајниците
     
  13. sonce555

    sonce555 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски

    Се сложувам со тебе, немам користено некои раб од терапијата за да дадам совет, само пошо спомна за цинкот, јас го имам цинкот како маст бела маст, се става на акните за да се сушат, само за тоа сакав да кажам другите раб ги немам користено :)
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Климицинот е антибиотик претежно за бактериолошки заболувања во кое влегуваат и акните.
    Докторите акните ги третираат како инфекции на кожата и поткожното ткиво.
    Потполно е во право што викала за хормонската терапија. Ова што ти го препишала е ок..
    Фолната киселина е за стварање на црвени крвни зрнца, односно појачување на крвната слика.
     
  15. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Пијам прилично јаки апчина,кои треба да се земат после јадење и тоа да си навистина многу најаден.
    А јас избрзав и го испив на гладно скрос се заборавив,сега мислам дека ми се случува експлозија во желудников дури чувствувам и дека главата ми тежи,Како да ми помине ова непријатно дејство ?
     
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Дај кажете ми некои таблетки за сува кашлица. Се убив од кашлање,и стомак и гради се ме боли не можам никако да прекинам. ;(
    Пиев горен шеќер со млеко но дејствува само еден час :\ А мене нешто ми треба што ќе ја спречува кашлицата и додека сум во школо :)
    Фала однапред ^_^
     
  17. truecolours

    truecolours Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Фала на мислењата, решив и си ја зедов терапијата на дерматологот, па сега се надевам дека се ќе биде во ред :D
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Леле полошо не си можела да направиш :/ Пред месец дена и јас се доведов во таква ситуација,па во 5часот се разбудив со ненормални болки и напред кај желудникот и од позади,неможев ни да лежам,се онесвестив од болка,на државна примав инфузија и ми ставија некоја инекција за болките па ми помина...Инаку што би можело да ти помогне најприродно маслиново масло една лажица да земеш,ако ти е ептен гадно измешај со малку мед,многу помага за болки во желудникот,инаку од апчиња не ти препорачувам ништо,зошто ова веќе што си го испила доволно направило,па сега уште едно да земеш полошо ќе биде
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Не поминав до толку лошо,после тоа одма се најадив,и веднаш ми подстивна.
    Бегај можело и полошо
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Кашлицата најдобро ќе ја смиреш со неколку капки прополис. Ем природно, ем делотворно.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.