1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Веројатно е нерв. Нека купи Б комплекс, секогаш докторите ги препишуваат кога е во прашање проблем со нерви.
     
  2. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Луѓе да ве прашам нешто/.Може ли да се направи преглед кај специјлист без упат од матичен лекар, да си платам на приватно?
     
  3. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Мислам дека може само во приватните клиники. Онака сите бараат упат.
     
  4. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    6ти ден од циклус ми е. Цел ден имав кафеаво, а сега гледам пак ми потече црвено, ама побледо црвено, не онака како 2-3 ден кога тече и малце ме исплаши ова....
    Ви се има случено кафеаво па пак црвено да ви потече? :worried:
     
  5. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    сакам да прашам ќерка ми имаше стрептокок на грло и терапија примаше сируп оспен, сега док. ни препорача да испитаме аст и алт, алт и е мн покачено едно 4 пати од дозволеното 900,а крвта и е супер си јаде се нормално.Може ли некој да ми каже дали се раб. за нешто сериозно или да сподели некое искуство , мислење...загрижена сум мн
     
  6. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    ^^^ А може ли од матичен да се земе упат за да одам кај специјалист во друг град, или не може да ми даде ако веке има таков специјалист во мојот град? Се надевам ме разбравте што прашав :D
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ако има кај вас нема да ти даде.
     
  8. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    АЛТ и АСТ се аминотрансферази, односно ензими од црниот дроб. Нивното покачување најчесто укажува на некои промени во хепарот, меѓу кои и хепатитите, камчиња во жолчката и др. Каква е концентрацијата на холестеролот и триглицеридите? Кои понатамошни испитувања ви ги наложија, веројатно ехо на абдомен, кое е задолжително за да се увидат евентуални промени на црниот дроб. И би сакала да ве прашам, од каде знаете дека се работи за стрептокока, дали истото беше утврдено со брис или така докторката кажа (во МК немаат пракса за земање брис, па секоја ангина ја препишуваат на стрептококот). Дали вашето дете има други симптоми, како гадење, повраќање, жолтило, покачена температура итн?
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не мешајте баби и жаби. Ензимско АСТ и АЛТ односно на јетра е различно од стрептококното.
     
  10. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Девојки од што би можела да настане вртоглавица ? Во понеделнкиот утрото во сон осетив дека ми се врти кога ќе се свртам од една на друга страна, но мислив деа нешто во сонот ми се случува. Кога се разбудив утрото пак исто.. Неможев ништо да правам, бев премногу омалаксана. После неколу часа ми поминаа вртоглавиците, но сеуште до денес чувствувам малаксаност, наутро кога ќе станаам ми се врти, но не толку силно како првиот ден . :( Ја осеќам главава како да ми тежи, многу не убаво се чувствувам :(
    Од што може да е ова ? Докторката до понеделник не ми е тука, па кажете ако знаете некое чаре, некој лек за ова чудово :(
    :*
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Земи Еглонил. Можеби е моментално или ти е низок притисокот.
     
  12. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Трет ден веќе како ми е вака . Само што првиот ден беше поинтензивно :/
     
  13. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    [/QUOTE]

    Штом знаеш дека е различно, објасни малку повеќе за тоа, дај и совет на феминката, кога веќе знаеш. Инаку тие се ензими на црниот дроб и мал дел се синтетизира во мускулите, никаде на друго место. Па самото нивно покачување асоцира на тоа дека нешто се случува во црниот дроб, без разлика која е причината, дали бактериска или вируска или нешто сосема трето.
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    [QUOTE="viki-dete,
    Штом знаеш дека е различно, објасни малку повеќе за тоа, дај и совет на феминката, кога веќе знаеш. Инаку тие се ензими на црниот дроб и мал дел се синтетизира во мускулите, никаде на друго место. Па самото нивно покачување асоцира на тоа дека нешто се случува во црниот дроб, без разлика која е причината, дали бактериска или вируска или нешто сосема трето.[/QUOTE]


    Ок е.
    Пример: Ќерка ми од мала има покачено ензимско АСТ некаде околу 100 нормална вредност 35.
    Се живо испитавме нема ништо на крај да се установи дека ИМГ на ЦМВ се високи, се надевам разбираш за што станува збор, се установи дека е наследно и кај мене ИМГ се високи.
    Наредно АСТ стрептококус 400 нормална вредност 200 кажи ми ја сега разликата?
     
  15. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски

    Ок е.
    Пример: Ќерка ми од мала има покачено ензимско АСТ некаде околу 100 нормална вредност 35.
    Се живо испитавме нема ништо на крај да се установи дека ИМГ на ЦМВ се високи, се надевам разбираш за што станува збор, се установи дека е наследно и кај мене ИМГ се високи.
    Наредно АСТ стрептококус 400 нормална вредност 200 кажи ми ја сега разликата?[/QUOTE]

    Кога за било кој вирус во организмот ќе се пронајдат ИгМ (имуноглобулин М) тоа е знак за почеток на заболувањето, додека ИгГ (имуноглобулин Г) е знак за веќе прележано заболување. Случајот со ќерка ти е баш таков во врска со ЦМВ, и баш тој е причината за покаченото АЦТ, а зошто? Затоа што ЦМВ освен други органи, го напаѓа и црниот дроб.
    Не велам дека за негово покачување не може да биде одговорна стрептококата, но сепак тоа ќе биде пак поради тоа што црниот дроб ќе е зафатен, директно или индиректно. И сево ова за што пишуваме е работа за специјалист, т. е инфектолог.
     
  16. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Ми стигна писмо од матичната докторка дека треба да одам кај неа на задолжителен превентивен преглед. Има ли некоја од вас добиено вакво писмо? Какви прегледи (освен крв и мокрача) опфаќаат овие задолжителни превентивни прегледи?
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Само крв и мокрача, задолжително е еднаш годишно по закон.
    Според крвната слика ако има потреба ќе испиташ и друго кое што не е законска обврска.
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  18. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Да имамве направено брис на грло и нос , испадна дека на грлото има стрептококи 10 дена пиеше оспен и потоа и правев крвна анализа и АСТ и е покачено грешка сум напишала алт, сега и дадоа да пие оспен пет дена и со месечни инекции 6 месеци да ги прима :(
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не се грижи ќе помине и ние минавме низ ова подобро е да си прима антибиотик иако сметам дека 6 месеци е премногу. Откако ќе го допие оспенот пак направете крвна слика би требало АСТ да се намали.
    Ама пак антибиотикот го зголемува ензимското АСТ нема врска се лечи тоа што го има детето, односно стрептококата ништо страшно не е ослабнат имунитет.
     
  20. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @MIA-SK, мене пред месец дена исто ми стигна картонче за задолжителен систематски преглед. Како што пиша @Daleron ќе треба да направиш анализа на крв и урина кои ги плаќаш од свој џеб ( чини околу 200, 250 денари во зависност каде проверуваш) додека матичниот ќе ти направи екг на срце, кое е бесплатно.
     
    На MIA-SK и Daleron им се допаѓа ова.