1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Девојки, во пределот на вратот кај лимфните јазли ми излегоа две брунки(од двете страни на вратот, на исто место!), на допир болни, арно ама не се полни со гној, треба да посетам доктор?
     
  2. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    не но сепак нека кажат и поискусните феминки
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ако не пиеш некои лекови и суплементи, а штом велиш дека имаш болки во желудникот и течна столица, може да е овој стомачниот вирус што владее моментално, иако во малку послаба форма. Јади полесна храна. повеќе течности, чаеви и супи. Би требало да помине за ден-два.

    Нека земе да пие Неуробион, тоа е суплемент на база на магнезиум и Б-витамини (б1, б6 и б12 ако не сум грешка). Малку ќе го опушти. Инаку може да е почетна фаза на спондилоза, може да има приклештување на некој нерв, а можеби и крвен сад. Тоа нема да се реши само со аспирини. Пожелно е да направи ртг снимка, па ќе види за што најточно се работи. Ако е потребно, ќе оди и на физикална терапија.

    Баш како брунки се, да не се повеќе како топчиња? Може да е некој инфект во прашање, лимфните јазли реагираат на такво нешто. Следи ги, ако се зголемуваат оди на лекар.
     
    На Tikvice и Reachel им се допаѓа ова.
  4. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    се мислев дали тука дали во интимни проблеми и совети, но ми изгледаше посоодветно тука да прашам.. постот ќе биде долг се надевам дека ќе можете било каков совет да ми дадете бидејќи на ова му нема крај..
    вака, од пред година дена и повеќе фатив вагинална инфекција на одмор, се лекував со таблети на билна база и помина. но, после некој месец почнав да чувствувам како печење при однос и отидов на гинеколог, дотичната само ми препиша нешто, ни ми кажа што е ни како да спречам.. помина, но после месец, два пак започна исто, печење со силни болки кај јајниците но и горе кај желудникот.. бев кај матичната ми направи крвна анализа и анализа на урината и се беше уредно. одлучив да одам кај друг гинеколог, ми направи ехо, ми зема брисеви, ми направи пап, и ми даде вагиналетки, резултатите беа во ред и не ми препиша ништо друго.. но, понекогаш така ќе ми дојдеше некоја болка и ќе ми поминеше, и откако зачестија посебно печењето пак се јавив кај гинекологот, и луѓе ме гледаше како да сум будала, и ми вика па нема ништо, како јас да знам што ти е.. добро, и отидов пак кај матичната, и ми даде палин, ми кажа да не користам омекшивач за гаќите, да не користам влажни марамчиња, да пијам многу чај и да се мијам два-три пат на ден со лактогин сапунот.. после 10тина дена ми помина.. но, при односи понекогаш пак ќе осетев печење, и нормално прекинувавме после тоа ништо.. е минатата недела буквално ќе си приумрев од болки посебно кај желудникот пропратено со печење.. бев следниот ден кај матичната и буквално беше не ми се верува, ми рече ги направивме сите испитувања нема ништо,најверојатно си под стрес и се ти е заради тоа ми даде таблетки за смирување и сабајле и навечер да пијам со многу течност. ама џабе, џабе кога денес не можам ни да седнам од што ме пече.. си умирам психички од тоа што целовреме нешто не е океј со мене.. да напоменам дека беше уште на почетокот дечко ми да се провери и исто така се беше уредно, имаме односи со кондом, нормално кога може да имаме.. прашањето ми беше дали се можно година ипол да ми е вака од стрес? значи не сфаќам, премногу ме пече и боли,не претерувам сериозна е работава многу, не можам да функционирам нормално, и да имам бело/светло жолто прање... не знам веќе како да си помогнам, па ако има некоја идеа.. фала ви :*
     
  5. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Ajde sovet ako mozi.Mazot mi e nastinat i pie antibiotik.Denes t.e sega vecerva zabelezav na pernicata krv go prasav od sto mi kaza deka slajmot sto go iskasluval bil so krv.ve molam sovet seta sum vo panika.Mi e strav da ne e nekoja losa bolest:(zaboraviv da pisam ne saka da odi na labaratorija celosno da ispita krv.
     
  6. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се работи за хемоптиза. Има случаи кај кои изворот на крвавење е во трахеобронхијалното стебло, односно долните дишни патишта (дишните патишта под гркланот).Крв апсорбирана од белите дробови при крвавење од гастроинтестиналниот тракт. Хемоптизите можат да бидат предизвикани од повеќе болести на белите дробови,како што е: бронхитот, но и животнозагрозувачки болести што можат брзо да завршат летално, на пр. руптура на белодробната артерија. Затоа најдобро е да посети лекар и да ги направи сите потребни испитувања.

    Едит: Сакав да прашам и јас нешто во врска со мене. Веќе од вчера ми е затнато левото уво и многу ме нервира пошто сум како полуглува.Се мислам да ставам 3% хидроген (неколку капки).Дали би наштетило?
     
    Последна измена: 1 февруари 2015
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.593
    @kjukli

    Поврзаност помеѓу печење пр мокрење или при секс со болки во желудник не гледам.
    Прво, ако сите брисови и пап изллегле во ред, ако си проверила мокрача за бактерија и нема ништо, а пак имаш печење за време на секс, смени ги кондомите. Може имаш печење од нив (барем јас од нив имам болки, печење).
    Не може да имаш печење при секс од нервоза, ама може да те боли желудник од стрес и нервоза. Тоа е многу често. Не ми се доапаѓа што докториве у последно време апчиња за смирување даваат ко бонбони и јас на твое место не би ги пиела, туку би се изолирала од стресот, ако е можно.
     
    Последна измена: 1 февруари 2015
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Значи како стареам така си запознавам некои чудни дејства на телово.
    Најново,ми трне палецот на десната нога и тоа само на горниот дел.Визуелно е малку зголемен ,не би рекла дека е отечен.Прво мислев дека е нешто во врска со ноктот,го средив ноктот ,гледав и со лупа да нема нешто.Визуелно не се приметува ,ама чувството е без врска.
     
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Јас имам ставано и немав никакви штетни последици, летово ми се затна едното уше а не бев во можност да посетам лекар, но не ми помогна многу, и на крај сепак отидов на лекар.Таму ми рекоа дека не е препорачливо да се става хидроген, иако од неколку лекари имам слушнато дека може, и ми го испраа увото, по што нормално слушав.
     
    На Reachel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    @Cka
    ти благодарам на одговорот :)
    не гледам поврзаност ни јас, затоа и прашав ако имате некоја идеа што би можело да ми помогне, затоа што ми доаѓа поврзано, а почне да ме пече осеќам и болки во желудник, ама еве не е печењето само после односи, што ми е најголема мака.. не знам, на крај краева закажав за на хомеопатија, на ете друг начин со билки да си ги намалам болките, кондомите уште еднаш ќе ги смениме, тоа е најмал проблем, а за бегање од стресот ќе се обидам :)
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И мене ми се случувало ова. Во главно било врзано со бубрезите! Единствено ми помагало ципринол антибиотил. После 2то апче болката и честото мокрење го немаше..
    Постов твој е малку постар, ама ако си го решила проблемот, може ќе ти се најде моево за во иднина..
     
    На nikolija26 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Уф главоболкава од време ли е од што ли е ама не се поднаса веќе? Ме боли цела глава и малаксано се чувствувам. Сакам да прашам да не имате искуство дали да одам на прегледи на некои снимања. Ми викат од компјутер било од време шо спијам во ладна просторија..
     
  13. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    И јас сум со ист проблем, некогаш не можам да кренам глава од што ме боли глава. Јас имм низок притисок,па главоболката ја препишувам на тоа. И јас не сум била на преглед па се мислам дали да идам да се видам.Ако знае некој чаре нека пише.
     
    На vvv123456789 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    nekoj domasen lek za faten glas,nemozam da zboruvam od sabajle a posle sum na rabota,hepl?
     
  15. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Последниве неколку месеци во пмс ми се случуваат чудни работи - прво кренав температура 39 пропратена со чешање и за прв пат во животот ми се појави и херпес (сето ова во еден ден и наредниот ден ништо не ми беше, добив), наредниот месец само херпес ми се појави. Еве сега трет месец пак сум пред добивање и сабајле кога се разбудив свеста ми се зеде - крвава перница и крв на рацете. И ова прв пат ми се случува, никогаш не ми течело крв од носот.
    Јас се ова си го поврзувам со периодот, можеби грешам?
    Закажав задутре на доктор, а дотогаш се надевам нема уште нешто да се случи.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.035
    Пол:
    Женски
    Сакам и јас да прашам нешто , последнава година многу често се разболувам што некогаш пијам дури по двапати во месецот антибиотик , но немам друг избор качувам температура 39,5 , ме боли грло а пред се се полнам многу со секрет и тоа сабајле кога ќе станам ме гуши..тоа почна од лани април месец летото не се разболев и од септември секој месец сум со антибиотик. Еве и сега почеток на јануари се разболев и пиев антибиотик и сега пак :| а не се хранам нездраво , гледам да не заборавам да земам и некој витамин..незнам веќе што да правам ова не се издржува. Значи се почнува што се полнам со секрет и потоа почнува да ме боли грло па многу висока температура..Летоска правев крвна слика и се беше во ред , сакам да земам некои апчиња како Beta glucan за имунитет ако имате нешто друго да споделете пишете ;(
     
  17. Avokado

    Avokado Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    363
    Zemi
    Kolostrum za imunotetalku se poskapi se pijat 5 pâti dmevno i se n'a baza n'a majcino mleko imuniteyot ripa odma. 10 den kpsul Vo eurofram. Vo zegin se poskapi.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Me cheshaat bradavicite,osobeno levata... Nemam nikakvi promeni.. Od sto bi mozelo da e toa,nekoj so slicen problem?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Пробај со маслото од семки од грејпфрут, многу го фалат. И за тебе и за малата ќе ви врши работа. Го има во Скопје, во некои аптеки само, чини околу 1200-1300 ден за 50мл. По неколку капки дневно се пијат.
     
  20. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    девојки, по колку врееме обично трае грипот, мене ме опушти некој ден еве сега пак покачив температура и главоболка имам јака, почнав и да се накашлувам. ама веќе од време ли е од што ова почна да ме плаши