1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    јас го имам истиот проблем повеќе од година, при краток здив, ми забрзува и срцето, ме фаќаат грчеви, ми се врти и што уште не. и сето ова без да се изнервирам за нешто. Ама здрава права сум. Сепак за да бидеш сигурна моеш да напраиш (ако не си направила) ехо или екг на срце зашо и тоа може да праи проблеми со дишењето. ама не мора да значи дека има нешто :)
     
  2. QueenM97

    QueenM97 Нов член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам направено и екг и не ми најдоа ништо, ме упатија да направам Стрес тест, па планирам деновиве и тоа.. Па ќе пишам резултати :)
     
  3. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Јас со моите проблеми никако да завршам. Веќе трет ден од носот ми тече стално крв. Повторно немам апетит и видно почнав нагло да губам на тежина. Ај некој совет од какви лекарства може да се покчи килажата.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А да одиш на лекар? 3 ден ти тече крв и дома седиш и пишуваш на фемина за лекарства?
     
    На kjukli и Cka им се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Крвна слика под итно да напраиш
     
  6. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Навистина многу го посакувам одењето на лекар но немам здравство ниту пари. Не сум вработена откако ја затворија фирмата каде што работев.
     
  7. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    некако да се позајмиш или ако не не сфатиш погрешно да си дадеме по некој денар и да си провериш пошо и јас мислам дека треба крвна слика да направиш.. нешо се дешава во организмот .. мој совет колку побрзо толку подобро..
     
  8. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Женски вежбам секој ден .. имам болки во нозете во долниот дел значи не во листовите туку во коските напред посебно левава неможам да ја допрам.. дали е тоа некој недостаток на магнезиум или калциум или нешто др?
    Што мислите?
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Нешто ми се случува со телото ама незнам што... И кажав на мајка ми која патем е медицинско лице и на матичната и двете се као ништо не ти е си умислуваш...
    Вака сеа, левата страна од кај кичмата (малку погоре) и левата нога цела со се левиот дел од задникот па се до коленото некако чудно ги осеќам, односно не ги осеќам. Ко да ми се здрвени под кожата, ко да ми е некое страно тело. Не чувствувам ист интензитет на допир како на десната страна, ни топло ладно не осеќам толку интензивно ко што си осеќам на десната нога. Повремено имам болки како нешто да ме скокотка кај коските на бутот и карлицата од левата страна, болката знае да биде и поинтензивна како кога ставаат инекција само иглата да е подлабоко, таква сотра болка осеќам и после преминува како чувство на скокот и ми поминува. Болката можеби на саат - два се повторува.
    Истото ми се случува и со левата половина од лицето, не го осеќам ко да е здрвено или слично ама осеќам дека не е тоа тоа како кога ќе се допрам на десна страна. Образот ме боли, ме боли левата страна само од грлото, левото уво и левата половина од вратот.
    Ова трае од прилика една недела...
    Од што може да е ова? Јас немам појма, викам некој нерв или нешто такво да не е, врска немам стварно? А незнам ни кај да се обратам, на шо лекар треба да се иде за ова зошто моиве не ме сфаќаат сериозно...
     
  10. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Направи пауза малце. Може си се заморила премногу. Пиј дополнително витамин Ц, магнезиум и калциум.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    @mims-89 пробај една недела да пиеш Неуробион, два пати дневно, и магнезиум по најмалку 300 мг. Ако нема подобрување мораш на преглед за да се утврди причината.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Женски потребни ми се парични средства морам итно на лекар. Ова вака не оди почнав да губам од својата тежина нагло. 48 кг сум. Ноќва повраќав, имав страшни болки во желудникот и крварење од носот во доцните часови. Незнам што да правам немам здравство ниту финансии :(
     
  13. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    @slatkamalaubava во Македонија не ти требаат многу пари за да ги извршиш сите потребни анализи. Како што прочитав погоре си останала без работа и затоа немаш осигурување но работниот однос не е еднинствен начин да добиеш основ за осигурување. Се што треба да направиш е да отидеш до некоја подрачна служба на Агенцијата за вработување (поранешно Биро за вработување) и во најкраток рок ќе бидеш осигурана. Не можам да разберам зошто до сега не си го направила тоа, затоа што денес речиси и да не постои човек без основ за здравствено осигурување во нашата држава.

    П.С. немам ништо против идејата да собереме пари на фемина за твоите анализи но тоа воопшто не е решение.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со тебе Вертиго, секој може да има здраствено осигурување со поднесување на документи .. @slatkamalaubava дефинитивно треба да отидеш уште денес.. не си играј играчки со здравјето.. кога е во прашање здравјето ако треба ке се позајмам, но ке испитам.. еве доколку се сложуваш можеме да си дадеме сите по некој денар .. но те замолувам појди стварно ти е потребен лекар.. тоа се симптоми и алармира да отидеш што побрзо тоа подобро..

    За себе се работи..
     
  15. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Не ме следува здравство бидејки мм е вработен но и тие немаат здравство фирмата им нема платено 4 месеци. Инаку би чекала??
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ти следува.
    Дали си пријавена во социјално или во агенција за вработување?
    Оди веднаш во социјално да се пријавиш за здравествено осигурување. И пак ќе треба да чекаш една недела...
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Значи прошлата недела бев и прашав. Ми рекоа дека доколку едниот од сопружниците е вработен другиот нема право на здравствени картони од државата. Тоа закон бил од оваа година. Дури и да сум преку завод пријавена како невработена , ако мм е вработен немам право на здравство.
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Aj zemi kniska I karticka od nekoja drugarka ili rodnina I otidi so nejzinata kniska na lekar, od kaj ke znaat...
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Ако оди кај специјалист и употот ке треба да гласи на сопственикот на книшката.Кога го даваш на шалтер употот бараат и книшка или картица ,треба податоците да се совпаднат.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Појди си на лекар, барај испитувања, ако треба и магнетна.
    Од вакви симптоми, навидум ништо не ти е, мм се здоби со сериозна дијагноза.
    Не сакам да звучи како да те плашам, ама истото искуство, а и Мимс зарем ти немаше пишувано дека и претходно имаше грчеви во рака, нога, слично нешто?
    Знам кога барав за мм те читав.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.