1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Јас ги пијам наутро и навечер пред јадење :)
     
    На lav4ence.e.e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.199
    Допаѓања:
    235.317
    Ама ја тупите за Бедоксин, пиј наутро и навечер, кога сакаш, не е тоа антибиотик.
    Можеш и три пати на ден, ништо нема да ти е.
    Јас кога имам потреба по две пијам наеднаш. Не отвараат апетит и не дебелеат.
     
    На Tajnaotrovna, kjukli, Oscar Lady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако се белите не дебелеат.
    Има и кафени тие отвараат апетит.
     
  4. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Незнаев кај поточно да пишам па затоа овде. Сакам да прашам што користите за интимна хигиена, јас некад чај од камилица но додека водата стопли па да почекам... сакам нечто како сапун, гел. или нешто друго при бањање... ?
     
  5. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Leo-nora јас користам бекутан- пенливо, нежно е, мириса пријатно и похигиенски е од сапун. Цената е околу 100 денари, го има во сите маркети. [​IMG]
     
  6. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    @jovanovska94 Фала ти многу, ке пробам и јас со ова :)
     
    На jovanovska94 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sanja999

    Sanja999 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Имам еден проблем ве молам да ми каже дали некоја девојка го имала истиот. Имам неколку израстоци како внатрешни топчиња кај ципата негде неколку дена. Имам повремени болки од истите. Дали некоја девојка имала сличен проблем и знае што може да биде? Ви благодарам многу
     
  8. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Брат ми е болен, некој вирус по цел ден сме дома па страв ми е да не ме прифати. Што треба да преземам да се напијам нешто или? Сега ми фали уште да се разболам ...
     
  9. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    жени решете ја мојава мистерија....
    Ми каснеше две недели а у,меѓувреме имав благи болки во стомак , како менструални.
    Е сега, третата недела ми дојде, ама болките ми се влошија, осеќам како матката да ме боле и стега ненормално,сега ми е петти ден од менс. и уште имам болки и грчеви, отежнува ми во одење па дури и на спиење, веќе скоро три недели, а се сеќавам вториот ден оболно крвавев. И преѓееска на одење на вц на хартијата видов нешто како КОЖА! Како некое скинато црево или да не кажам папочна врвка, мислам- така ми изгледаше,ми се згади но се осудив да проверам, беше така растрглива и мазна и леплива, АМА ЗНАМ ДЕКА БЕШЕ НЕШТО КОЖНО! А што мајка тражи тоа таму да го измочам не ми е јасно!!? HELP!
     
  10. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Да си одиш на лекар утре најпаметно. Да не нагаѓаме. Напиј се апче за болки, едно бедксинче со чај и утре правец на контрола. :D
     
    На Goticarka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Goticarka не ти е од мокрењето, од матката најверојатно од слојот што се чисти при крварењето. Мене ми доцнеше по многу порано, па добивав со апчиња и беше многу болно, а и секогаш имав такви големи парчиња некогаш бели некогаш со крв. На гинеколог ми рекле дека е од задебелениот ендометриум.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да не ти е поткожно влакно?
     
  13. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Фала , сега можеби нема да дигам паника за тоа парче, мене повеќе болките ме ми се јасни, и сега.ме боли, станав но неможев да одам од што матката боле, ај,секако после патот под нозе и правец до болница
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Кога ти доцни подолго време, слојот од ендометриумот што се чисти е подебел од вообичаено, и матката повеќе се контрахира за да го исфрли. Затоа имаш јаки болки, обилна менструација и парчиња како кожа што ги викаш ти. Јас мислам дека немаш причина за грижа, меѓутоа нема штета од лекар :)
     
    На Goticarka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Имaм ,,внaтрешнa ,, темперaтурa oднoснo oд внaтре ми е мнoгу тешкo- oд нaдвoр нњ гoрaм кo oбичнa темп. ми излегoa aфти пo устa , нoсoт ме пече,жеже кo oгин дa имaм, грлoтo ми е црвенo едвaј дишaм сo нoсoц a ми дaдoa aлмaцин и пaрaцетaмoл не пoмaгa вече четврти ден и ми е издувaнo ,,тoпче,, нa врaтoт лекaрoт вели жлездa.

    Лек?
     
  16. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Имав односи пред неколку дена, и сега при уринирање чувствувам болка која што не и така блага туку е се полоша. Си помислив да не сум настинала случајно, пиев чај од брусница, но не помага. Ова прв пат ми се случува, не знам дали да одам на гинеколог некоја инфекција да не е...
     
  17. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Измиј се со камилица, ако имаш канестен намачкај се, ако не можеш и со кантарион. Како и да е мој совет ти е да одиш на гинеколог, да си направиш преглед за секој случај, а може и уринарна инфекција или бактерија да е.
     
  18. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Probaj napise uvin caj..
     
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Ако си во стабилна моногамна врска и си верувате, веројатно не станува збор за спб туку за цистит(особено ако почесто ти се оди во вц). Пиј увин чај или чај од брусница, никако двете заедно (се поништува дејството), затопли се и оди утре на лекар да испиташ урина.
     
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Sabajle stanav i gledam deka sum isfrlena kako golemi plikovi na rakata odnosno na delot kade zavrsiva dlankata ( delot kade obicno stavame parfem) i ne na ednata raka tuku na dvete na isto mesto. Aj rekov me polazilo nesto koga podobro ke se vidam isto taka poveke plikovi imam i ma dvete kolena malku mi e cudno a ednava raka ja osekam kako otecenka sovet da ne e alergika nekoja. Nisto posebno nemam jadeno ona sto me maci e sto vcera probuvav helanki i kosulce ama bez rakavi novi :( dali da se mackam imam sinopen ili sto da pravam