1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Здраво,јас веќе 5-6 дена по ред немам апетит,ништо не ми се јаде јадам со сила.Насабајле кога станувам ми се повраќа одбивам да јадам дури и не појадувам моиве ме караат ти ништо не јадеш,ова она. А јас не знам веќе со кои зборови да им речам дека НЕ ми се јаде, и они одма Б комплекс ме тераат да пијам пошто се зголемувал апетитот. А имам 14 години,и се мерам на вага пак си стојам на 49 кила,зашто ми се изгуби апетитот одозгора на се ми се повраќа и сега ми е така. Дали е можеби некој здраствен проблем бог да чува,или поради тоа што сум затрескана и не ми искача од мисли ама ако е тоа зашто да не ми се јаде и лоши :| врска немам.
    Што ми е?
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ах љубов, љубов :) Знам како е со тие пеперутките, како паразити во стомак се :D
    5-6 дена не е страшно, но ако потрае месец-два ќе мора малце на сила да јадеш :)
     
    На theowndemon и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  3. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Здраво, денеска цел ден имам ненормални болки во јајниците, поготово додека мочам. :sweat:А се осекам настинато и на пола саат ми се оди во тоалет. Ве молам кажжете ми што да се напијам чај апче неиздржливи се болкиве.:(
    До сега никогаш не сум имала ваков проблем, ве молам за помош.
     
  4. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Преладена си мислам.Земи аналгин или кетонал.Стопли се убаво.И земи чај од брусница на пример
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Те пече кога мочаш? Цистит те има фатено ништо страшно Преладена си нешто,облакај се повеќе нека ти е топло на нозете,се е од нозе :) земи увин чај помага многу,а од апчиња палин тоа не е антибиотик тоа се пие при вакви проблеми имам пиено и јас дека стварно морав и ми беше како тебе. И можеш да си направиш + испитување на урината не дај боже да не имаш некоја инфекција. А за кетонал како што спомна феминката пред мене ама многу е јако
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Некоја бактерија во желудникот.
     
    На Tatjana95 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Не ме пече туку чуствувам некоја болка како со нож дирекно во јајниците да ме удира. Неиздржливо е,си наполнив пластично шише со врела вода и го ставив под стомакот да ме загрее. Од што би можело да ми е болкава? Никогаш предходно не сум имала никакви проблеми.
     
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Склона си кон цисти на јајници? Да не се бубрезите сепак? Тврд ти е стомакот? Ако се локализира болката на десно, може да е слепото црево. Прати и дали качуваш температура, и ако баш се неиздржливи болките оди на дежурен.
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Незнам што ми е еве пак бев во веце, и едвај се измо*чав од болка. Немам температуra, чај моментално пијам незнам како сабајле ке станам за на работа. И не ме боли посебно на лева или десна страна туку внатре во стомакот кај јајниците незнам како да опишам...
     
  10. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    Mislam deka si izmrznata i na mene mi se ima sluceno istoto,napi se nekoe apce protiv bolka,analgin ili nalgesin i cej od brusnica,ako ne vidis podobruvanje za dva dena idi na doktor,moze se raboti za nekoja infekcija ili cista
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Здраво. Веќе 3ти ден главата пуквално кажано ми пука. После спиење не ме боли околу еден час а после почнува и ме боли доволно и за тој час. Што да правам? Од што ми се случува ова? Кога се симнувам по скали, како некој со тесла да ме мава по глава(се извинувам за изразот :D ама немам друга споредба). Па помош девојки? Ми се случувало и друг пат вака ама еднаш во цела година. Никаков аналгин,парацртамол, оки ништо не ми помага.
     
  12. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Баш цела глава те боли или локално (тил, слепоочници, врат, чело...) Имаш вртоглавица?
     
  13. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Слепоочници.Немам вртоглавици.
     
  14. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Ако не си на некоја строга диета или дехидрирана, провери го крвниот притисок, најверојатно ти е низок.
     
  15. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Не сум на диета а ќе го проверам.
     
  16. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Дечки имам постојано гасови и подуеност на стомаков како и грчеви и болки во долниот дел од стомакот.
    Бев направив ехо се ми е во ред и желудник и жолчка и бубрези се беше ок.

    Исто така имам и тврда столица. Ми дадоја апчиња и сируп за столицата и гасовите ама не ми помагаат. не знам што да правам веќе. Пијам јогурт и течности, супи исто така.

    Дали некој имал вакво искуство и што му помогнало.. Дали може станува збор за некаква бактерија?

    Се плашам да не имам некои проблеми со цревата?! :(

    Иначе докторот ми рече дека имам воспалени топчиња целулит во стомакот и демек од тоа ми се болкиите .. ми рече да ослабам и да ја сменам исхраната..
     
  17. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Да испиташ да не си можеби алергична на глутен, лактоза, некоj вид храна?
    Зголеми внес на течности, 2-3 литри дневно, jaди повеке свежо овошje и зеленчук, 1-2 лажици мелено ленено семе во чаша вода или joгурт. Би требало да помогне за столицата.
     
    Последна измена: 11 февруари 2016
  18. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    абе се долевам пијам цел ден течности. Ама до сеа на ништо не сум била алергична.. ова ми се појавувало и порано сеа си јадам признавам и тестенини и брза храна некогаш, но вежбам.
    Ми се воспалуваше и ќе ми поминеше, но сеа ептен имам тежина на стомакот.
    А до душа си имам проблеми секогаш со столицата. Јас мислам да не е хеликобактери или сл.
     
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Хеликобактер би дал симптоми на желудник, би се видело на ехо. Пробаj на неколку дена без леб и бели печива, или без млеко и млечни производи, види дали ке се подобрат симптомите. Алергиите, т.е. нетолерантноста кон одредена храна не е секогаш вродена, може да се jави и подоцна во животот.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    а не би требало да се јаве некаков осип доколку е алергија?