1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пилатес

Дискусија во 'Фитнес' започната од Viiiiip, 11 јануари 2010.

  1. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Девојки да ве прашам :) ... дали пилатесот (правам вежби дома, со топка) може да ми помогне во слабеење комбиниран со орбитрек (понеделник, среда и петок-орбитрек, вторник, четврток и сабота-пилатес). Исто така внимавам и на исхраната ама не многу :$
     
  2. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Женски колку е отприлика пилатес топката,сакам да си земам за дома да вежбам,бидејќи вежбите ги знам одев пред некое време.
    Поздрав ;)
     
  3. TralalaScorpio

    TralalaScorpio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    51


    цените ти се движат 500-800 ден најскапо .. баш пред некој ден на реклама5 и пазар3 гледав .. :)
     
  4. Cuce1712

    Cuce1712 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Девојки сакам да ве прашам нешто:D пошто имам околу 20 килограми за слегнување сакам да вежба нешто што ке ми го топи салцето а не да ми го стегнува...што предлагате да вежбам?
     
  5. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Девојки како може да се надува топка за пилатес, со пумпа или...??
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Се вратив на редовно вежбање пилатес после неколку месеци пауза. И сега ми е јасно колку ми фалел. Само после 3 часа јас се чувствувам супер. Инаку мислев дека одам подгрбавено и грбот ме болеше страшно. Памет за друг пат да не забушавам пак.
     
  7. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Јас одам на пилатес неполн месец и сум премногу задоволна. Рбетот ми се исправи, а и подослабев. Јас и претходно внимавав на исхраната (иако често си дозволував излети), ама не изгубив ни грамче.
    Со пилатес и ставот ми се подобри (не сум подзгрбавена) и веќе гледам дека почнува да се оформува телото. Неверојатни ефекти има - ама затоа се потам како да сум се истуширала :D
    Цело време користиме тегчиња и други справички, а за вежбање на топката треба да се оформат најпрво мускули и според инструкторките тек после 3от месец ќе можат да вежбам без проблем на неа. Во секој тренинг е вметнато и јога и кардио. Така да се осечам вери хот!!! :geek:
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Srcenceto1

    Srcenceto1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    за колку време забележавте промена на телото од вежбањето пилатес? :)
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Зависки што подразбираш под промени. Јас ќе ти кажам за мене. Го обожавам пилатесот и одам редовно. Но правев пауза едно 3-4 месеци. Инаку работата ми е во главно со седење и со чувствував подгрбавена, закржлавена ме боли грбот. Одкако редовно се вратив да вежбам пилатес(3 пати неделно) јас промени осетив после неколку одења, да речам по две недели. Значи чувството за скичменост и закржлавеност веќе го немам. Се разбира делува и на линијата на телото и на мускулите. Јас конкрено имам проблем со мускулите на рацете. Односно најопуштени ми се и страшно ме нервираат. Еве и на тие мускули приметувам веќе промени после месец и нешто редовно одење.
    Е сега незнам ти што сакаш да постигнеш?!
     
  10. Srcenceto1

    Srcenceto1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Jaс би сакала да ги оформам мускулите на нозете и стомакот најмногу:) веќе вежбам пилатес сама дома,веќе 3 недели и едвај чекам да имам резултат па затоа и прашувам..нестрплива сум :D :$
     
  11. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Се зависи и од тоа дали правилно ги изведуваш вежбите и да не правиш преголеми паузи меѓу нив. Доколку некоја вежба веќе ти влегла во рутина и не ти треба толкав напор да ја направиш, земи си тегчиња или прави поголем број поврторувања.
    А јас бев изненадена од тоа за колку брзо време забележав резултат, очекував да поминат најмалку три месеци.
     
  12. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Ме влече ептен пилатесов и сакам да си почнам од септември.

    Е сега не сум сигурна каде. Најдов едно во Карев гимназијата што ептен интересно изгледа, ама никаде не можам да најдам цени и искуства. Одел некој тука, Кети Фит се вика 'студиово'? :^) Ако има таков, може да ми каже како е задоволен од инструкторката, часовите, цената, организацијата?
     
    На RSG му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
  14. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    ТајгерЛејди, немам одено конкретно во студиото - така да за цени, часови и слично не знам, ама имам посетувано часови кај Кети(сопственичката) - кога беше дел од друго студио, ако збориме за истата особа - Кети Матеничарска. Немам збор, одличен исктруктор, вложува и се залага, мотивира до бескрај! Мене ми беше одлична као инструктор, во тој дел апсолутно не можам да најдам замерка, затоа што од лично искусто досега - во редот на најдобрите ја ставам од тој калибар дефинитивно.
     
    На Iv.girl55 и tigerlady им се допаѓа ова.
  15. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Девојки, ај Ве молам која знае да каде има пилатес во Аеродром или Ново Лисиче?
     
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Во аеродром имаш кај банките, односно одма до теренти кај сансет Powerhouse Pilates.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    И што облека носите? Какви патики? Утре почнувам со аеробик, во сабота со пилатес, па да ве прашам. :)
     
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас одам со хеланки или тренерки и горе маичка, а под неа спортски градник. За пилатес не ти требаат патики, ние вежбаме по чорапи, а за аеробик обавезно треба да носиш.
     
  19. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Одам на пилатес веќе 2 месеци и многу ми е забавно,но и тешко,да признаам :) Одам три пати во неделата и сакате верувајте,сакате не подослабнав колку толку за 2 месеци,ми се зацврстија рацете(највеќе и тоа),нозете,се потполно :D Си тренирам со хеланки(ги обожавам) и со маичка по кратки ракави,и чорапи :) Јас многу сум задоволна.Летото значи пред да одам пробував вежби,но тогаш воопшто неможев да ги направам,сега можам,исто така и склекови :rofl:
     
  20. Elena1311

    Elena1311 Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Zdravo!
    Ke ve molam kazete nekoj dobar centar za pilates vo Prilep.
    Fala :)
    [mod-kirilica:2dn6jzed][/mod-kirilica:2dn6jzed]
     
    На RSG му/ѝ се допаѓа ова.