Пилатес

Дискусија во 'Фитнес' започната од Viiiiip, 11 јануари 2010.

  1. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Девојки да ве прашам :) ... дали пилатесот (правам вежби дома, со топка) може да ми помогне во слабеење комбиниран со орбитрек (понеделник, среда и петок-орбитрек, вторник, четврток и сабота-пилатес). Исто така внимавам и на исхраната ама не многу :$
     
  2. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Женски колку е отприлика пилатес топката,сакам да си земам за дома да вежбам,бидејќи вежбите ги знам одев пред некое време.
    Поздрав ;)
     
  3. TralalaScorpio

    TralalaScorpio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    51


    цените ти се движат 500-800 ден најскапо .. баш пред некој ден на реклама5 и пазар3 гледав .. :)
     
  4. Cuce1712

    Cuce1712 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Девојки сакам да ве прашам нешто:D пошто имам околу 20 килограми за слегнување сакам да вежба нешто што ке ми го топи салцето а не да ми го стегнува...што предлагате да вежбам?
     
  5. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Девојки како може да се надува топка за пилатес, со пумпа или...??
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Се вратив на редовно вежбање пилатес после неколку месеци пауза. И сега ми е јасно колку ми фалел. Само после 3 часа јас се чувствувам супер. Инаку мислев дека одам подгрбавено и грбот ме болеше страшно. Памет за друг пат да не забушавам пак.
     
  7. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Јас одам на пилатес неполн месец и сум премногу задоволна. Рбетот ми се исправи, а и подослабев. Јас и претходно внимавав на исхраната (иако често си дозволував излети), ама не изгубив ни грамче.
    Со пилатес и ставот ми се подобри (не сум подзгрбавена) и веќе гледам дека почнува да се оформува телото. Неверојатни ефекти има - ама затоа се потам како да сум се истуширала :D
    Цело време користиме тегчиња и други справички, а за вежбање на топката треба да се оформат најпрво мускули и според инструкторките тек после 3от месец ќе можат да вежбам без проблем на неа. Во секој тренинг е вметнато и јога и кардио. Така да се осечам вери хот!!! :geek:
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Srcenceto1

    Srcenceto1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    за колку време забележавте промена на телото од вежбањето пилатес? :)
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Зависки што подразбираш под промени. Јас ќе ти кажам за мене. Го обожавам пилатесот и одам редовно. Но правев пауза едно 3-4 месеци. Инаку работата ми е во главно со седење и со чувствував подгрбавена, закржлавена ме боли грбот. Одкако редовно се вратив да вежбам пилатес(3 пати неделно) јас промени осетив после неколку одења, да речам по две недели. Значи чувството за скичменост и закржлавеност веќе го немам. Се разбира делува и на линијата на телото и на мускулите. Јас конкрено имам проблем со мускулите на рацете. Односно најопуштени ми се и страшно ме нервираат. Еве и на тие мускули приметувам веќе промени после месец и нешто редовно одење.
    Е сега незнам ти што сакаш да постигнеш?!
     
  10. Srcenceto1

    Srcenceto1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Jaс би сакала да ги оформам мускулите на нозете и стомакот најмногу:) веќе вежбам пилатес сама дома,веќе 3 недели и едвај чекам да имам резултат па затоа и прашувам..нестрплива сум :D :$
     
  11. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Се зависи и од тоа дали правилно ги изведуваш вежбите и да не правиш преголеми паузи меѓу нив. Доколку некоја вежба веќе ти влегла во рутина и не ти треба толкав напор да ја направиш, земи си тегчиња или прави поголем број поврторувања.
    А јас бев изненадена од тоа за колку брзо време забележав резултат, очекував да поминат најмалку три месеци.
     
  12. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Ме влече ептен пилатесов и сакам да си почнам од септември.

    Е сега не сум сигурна каде. Најдов едно во Карев гимназијата што ептен интересно изгледа, ама никаде не можам да најдам цени и искуства. Одел некој тука, Кети Фит се вика 'студиово'? :^) Ако има таков, може да ми каже како е задоволен од инструкторката, часовите, цената, организацијата?
     
    На RSG му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
  14. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    ТајгерЛејди, немам одено конкретно во студиото - така да за цени, часови и слично не знам, ама имам посетувано часови кај Кети(сопственичката) - кога беше дел од друго студио, ако збориме за истата особа - Кети Матеничарска. Немам збор, одличен исктруктор, вложува и се залага, мотивира до бескрај! Мене ми беше одлична као инструктор, во тој дел апсолутно не можам да најдам замерка, затоа што од лично искусто досега - во редот на најдобрите ја ставам од тој калибар дефинитивно.
     
    На Iv.girl55 и tigerlady им се допаѓа ова.
  15. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Девојки, ај Ве молам која знае да каде има пилатес во Аеродром или Ново Лисиче?
     
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Во аеродром имаш кај банките, односно одма до теренти кај сансет Powerhouse Pilates.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    И што облека носите? Какви патики? Утре почнувам со аеробик, во сабота со пилатес, па да ве прашам. :)
     
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас одам со хеланки или тренерки и горе маичка, а под неа спортски градник. За пилатес не ти требаат патики, ние вежбаме по чорапи, а за аеробик обавезно треба да носиш.
     
  19. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Одам на пилатес веќе 2 месеци и многу ми е забавно,но и тешко,да признаам :) Одам три пати во неделата и сакате верувајте,сакате не подослабнав колку толку за 2 месеци,ми се зацврстија рацете(највеќе и тоа),нозете,се потполно :D Си тренирам со хеланки(ги обожавам) и со маичка по кратки ракави,и чорапи :) Јас многу сум задоволна.Летото значи пред да одам пробував вежби,но тогаш воопшто неможев да ги направам,сега можам,исто така и склекови :rofl:
     
  20. Elena1311

    Elena1311 Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Zdravo!
    Ke ve molam kazete nekoj dobar centar za pilates vo Prilep.
    Fala :)
    [mod-kirilica:2dn6jzed][/mod-kirilica:2dn6jzed]
     
    На RSG му/ѝ се допаѓа ова.