1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Помош,една моја многооогу добра другарка има првут на косата,али смее само со бебешки шампони да се капе..Неможе да користи шампони против првут,пошто уште толку и се прави.HELP?Докторот и рекол само со бебешки шампон.Она има гууста коса и не ја чешла,и тоа дополнително ја влошува состојбата .... :(
     
  2. akita

    akita Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    24
  3. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно најефикасен и делотворен од прво миење е овој
    [​IMG]
    по испробани мал милион шампони јас и сопругот веќе неколку години не го менуваме за ништо на светот.
    Е сега, има два вида за нормална/масна коса и за сув скалп. Ние користиме н/м но пред некој ден го пратив мм во аптека и му дале од другиот. Го вратив да го замени, немале да му дадат и сега останав заглавена со оној за сува коса. Затоа внимавајте кога купувате!
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Јас немав проблем со првутот, но последните неколку месеци имам првут и тоа премногу.
    Ќе се вратам на head and shoulders, оној со лимон, за мрсна коса.
     
  5. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Има еден шампон Реконазол се вика, што мене ми помогна, и јас имав премногу, и ни хед енд шолдерс, ништо не ми помогна. Купи си го, околу месец дена се користи, иако е мал не се става многу, не се секирај, ќе ти остане дури. Цената мислам дека му е околу 160 ден.
    Исто многу многу добар е тој на Vichy пред твоето мислење е поставен, ама е многу скап, околу 800 денари ако не е и повеќе. Јас го имам користено, веднаш помага.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Се согласувам за Реконазолот но морам да пишам дека тоа не е шампон за секојдневна употреба туку е лек против габички (антимикотик) и како таков треба да се третира. Не се користи долго а и може многу да го исуши скалпот. За разлика од него Виши е шампон и покрај цената вреди за секој денар а и ќе го користиш барем 3 месеци пакувањето од 200 мл.
     
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Да да, затоа и пишав дека се користи само еден месец, и тоа само 1 неделно. Мене така ми го препорачаа на кожно, и го земав затоа што во тој момент не можев да давам 800 денари за Виши, иако го имам користено и тој лани, и шампонот е прекрасен и си вреди за парите дефинитивно..
     
  8. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Имам долга коса речиси до половина.Долги години користам лореал шампон меѓутоа сега имам проблем што ме иритира страшно :Имам мала екзема на тилот што ја активирав на нервна база(користев лосион од аптека,крема и се средваше некако),проблемот е сега што ме чеша и горниот дел од главата не само тилот и се појавува првут.Значи ужасно ме ремети чешањето а и снегот на рамениците:(Некој совет ?
     
  9. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Најдобро ќе ти биде да отидеш на кожно, чим веќе си имала екзема, не ризикувај да ставаш секакви шампони на главата.
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    ^ На кожно ми дадоа лосион-бетасалик ама со назнака ретко да го користам бидејќи можело да дојди до изумирање на клетките на тој дел од главата и ќелавост;(тоа ми го кажа друг доктор што ме пушти во соодветна аптека да набавам по нејзина препорака друг лосион(изричито во "таа"аптека).Го набавив и тој лосион ама без резултат,затоа барам совет од паталци:)
     
  11. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Девојки, купив Реконазол шампон после давањето пари на секакви шампони за првут, ама сепак ништо не помогна. при едно миење на косата обично ставам шампон по два пати, бидејќи ми е прилично долга и кога ставам само по еднаш шампон ми е некако залижана :D дали кога ќе се мијам со Реконазолот да си ставам прво обичен шампон, па Реконазол или обратно? или само Реконазол? :)
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    @Butterfly.girl5 прво Реконазолот, а после можеш да се шампонираш и со обичен шампон. Само да не биде некој јак.
    Јас во последно време земам или Афродита или пак некој бебешки, само Бубхен не, ми прави дополнителни проблеми.
     
    На Butterfly.girl5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Јас ставав обичен па тој, зошто после со многу мала количина се правеше пена, а инаку на мрсна коса нема да можеш целосно да го распространиш низ цела глава Реконазолот.
     
    На Butterfly.girl5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Со се имам пробано ама не бива! Уште повеќе имам првут од некој шампони. Татко ми ми кажа да пробам со сапун со свиња. Уште од самата помисла ми се гади. Од баба земав еден, секој 10 години прават по многу и траат многу години, па има некој чуден мирис, не знам дали да пробам, ако знае некој шо пробал со тоа, нека ми пише! :)
     
  15. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    мене овој шампон многу ми помогна за разлика од некои други што ги пробував. со редовно користенје ми се исчисти првутот. сепак ако после тоа се измиете со друг шампон се губи ефектот download.jpg
     
    На Butterfly.girl5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Шметерлинг

    Шметерлинг Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    До пред неколку месеци немав никаков проблем со првутот ама бидејќи ја променив фарбата што ја користам долго време па ми се појави.(мислам дека е од тоа, не сум сигурна) И тоа не малку само да затресев глава паѓаше снег. Пробав со секакви шампони но немаше ефект. Овој производ на Балеа го купив така без некои големи очекувања ама имаше ефект . Мириса малце неубаво, мирисот ме потсеќа на Аутан против комарци. Инаку не се плакне само се масира главата со него. Не ми е купен од кај нас, па затоа проверете дали го продаваат во ДМ.
     

    Прикачени фајлови:

  17. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Vo zivotot nikogas ne sum imala prvut otkako go pravev samponot od kopriva so ampuli fanav prvut i prekinav...sega koristam wash go i povtorno imam strasno me nervira nesto sto najveke sum mrazela kako da go iscistam pomagajte......:devil:
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас го користам од авон шампон и балсам 2 во 1 против перут за сие типови коса и после првото миење има ефекти. Сега секоја коса е различна.
     
    На flowersss му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pali.andjeo

    pali.andjeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Ракија, издробете една главица кромид и ставете го во ракијата и ставете неколку каранфилчиња, оставете да отстои четири дена исцедете и навечер намачкајте го коренот од главата. Јас истото го направив вчера денес немам првут :) позз
     
  20. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Абе земети си чешел за вошки.Како што ги вади вошките така и првутот :D
    Најозбилно, јас така го истребив :)