1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. MALE4KATAA

    MALE4KATAA Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Па незнам сега за сега имам само мачнини во желудникот и како да ми се повраќа ама неможам да повратам и си подрждригнувам цел ден
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  2. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.173
    Пол:
    Женски
    Едит-направив гастроскопија во август - гастритис рефлукс имам. Ми рекоа диета + Рупурут+ Ранитидин(сега со Нолпаза ги заменив) подобро ми е,освен кога не внимавам на исхраната.
     
  3. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Многу имам проблеми со овој желудник...Киселините секојдневие ми се...:envy:буквално неможам да се наведнам да си облечам чорапи од нив.Ми препорачаа да правам гастроскопија ама ете од пусти страв неможам да соберам храброст да го снимам...Кажете ми какво е чувството искрено? И предложете ми каде да го направам тоа?Сакам некаде на приватно.Во ремедика вршаат ли такво нешто?
     
  4. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Да.Прават во Ремедика и Систина.
    Хеликобактер имаш испитано?
     
  5. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.173
    Пол:
    Женски
    @BarbaraMorii Јас правев пред 2 месеци,ама во Бт (државна болница),платив 350 ден. Знаев дека ќе е гадно,но не до толку:puke: Инаку, не е за плашење, не боли,само што е непријатна постапката,го осеќаш цревото како ти шета во органите :D ама за среќа не трае долго,едно 3-4 минути. И јас неколку месеци имав мака(од се што ќе јадев,лошо ми беше и слабеев) и се решив да одам.Ништо страшно не испадна( погоре имам пишано),ми дадоа терапија + диета и уште истиот ден ми беше подобро.
    Најдобро е да одиш да си направиш. ":hug: страв, мене не!" :DСе надевам ок ќе биди.;)
     
    На BarbaraMorii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Да испитував.Немам такво нешто фала богу
     
  7. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Фалаа ти многу,планирам деновите да закажам да отидам.Се надевам нема да се онесвестам пред да почне процедурата :lol:
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TheGetmaki

    TheGetmaki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Zeni nekoj domasen lek za bolki vo zeludnik :(( pomagajte mnogu me boli
    Ispiv soda bikarbona i edenrupurut i niato ne mi pominuva veke 2 saati bez prestan me boli
     
  9. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Чај од нане.
     
    На TheGetmaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Имам страшни болки веќе 4 месеци над пупакот околу желудникот,позитивна излегов на хеликобактер преку крв ама не ми дадоа антибиотик не бил мн висок.
    После тоа завршив во болница од болки и ме пратија на гастроскопија.Правев денес и излезе хроничен гастритис и хеликобактерот до плафон.Ми дадоа антибиотици па се надевам болките дека биле од ова и ќе поминат.
    Кој пиел апчиња за хелико.да ми каже дали со нив пиел и пробиотик?
     
  11. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Не може да ти штети.
    Еве ти слика од апчиња од Грција.
    Не се скапи, 10 Евра 30 капсули, а многу помагаат за хелико. Се пие една наутро една навечер.
    На природна база се.
    Ги има во скоро секоја аптека во Грција.
    редактирам: @jarec6 болките се од Хеликото. Кога ќе се исчистиш ќе ти пројдат. Кога ќе се враќа одма ќе знаеш по болката.
    Апчињава и за гастритисот треба да се добри. Во секој случај, не штетат, јас знам дека и здрави луѓе ги пијат како превенција.
    [​IMG]
     
    На Devojka100 и jarec6 им се допаѓа ова.
  12. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    834
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,
    Imam problemi so zeludnikot, kiselini, celo vreme osekjam kako da mi vrie kiselina vo zeludnikot, kisel vkus vo ustata, pokraj zeludnikot, osekjam nelagodnost i naduenost i vo stomakot. Proveriv za heliko bakterija i bese pozitivna, veke dve nedeli pijam tableti, antibiotikot go zavrsiv uste minatata nedela, sega sum na nolpaza, megjutoa kiselinata postojano ja osekjam, a i trgobite vo stomakot seuste se prisutni. Kje zamolam nekoj so vakvo ili slicno iskustvo da mi pise bilo tuka ili vo lp, nekoj sovet za kiselinite vo zeludnikot i opsto za heliko bakterijata, dali treba da napravam nekoi dopolnitelni ispituvanja vrz osnova na toa deka so terapijata ne mi se podobri sostojbata?
     
    На Ognen4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    834
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,
    pisev i pred nekoj den na ovaa tema, megjutoa nikoj ne mi odgovori.Imam problem so zeludnikot, stomakot neznam ni sama vise... uzasno mi se povrakja, eve nemozam da zaspijam od toa, ako ne e toa nesto drugo e, naduenost, kiselini, bolki i slicno. Proveriv heliko bakteri i bese pozitivna, ispiv terapija i rabotite ne samo sto ne se podobrija tuku mislam i deka se vlosija. Sakam da napravam nekoi dopolnitelni ispituvanja budejki se somnevam deka ovie tegobi se predizvikani od heliko bakterijata pa sakav da ve prasam osven gastroskopija sto mozam drugo da proveram i sto se pie protiv nagoni za povrakjanje?
     
  14. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    [​IMG]Oва се таблети против повраќање.Ама не знам, дали ги даваат без рецепт.
     
  15. HeLenna

    HeLenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    834
    Пол:
    Женски
    Lugjenca, dali nekoj ima problem so kiselini vo zeludnikot. Pijam i apcinja, no ne mi pomagaat...
     
  16. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    На близок член од семејството му е откриено рак на желудник. Скршена сум целата, не можам да функционирам нормално, се губам. Колкави се шансите да се излечи? За недела дена треба да оди на некое снимање, зошто се сомневале да е зафатен и панкреасот ( а читав по нет, ретко кој се излечил од тоа). Многу се плашам, само на тоа мислам.
    Операција е неизбежна. Дали некој знае добар доктор во Скопје ?
    :hug:
     
  17. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    i jas isto taka ispitav bakterija go snimav i nisto
     
  18. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Пред некое време имав болка од левата страна на стомакот одма под реброто, но помина, еве сега пак ме боли, матичната ми е на одмор.
    НЕкој да не имал ваква болка ?
     
  19. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    jas imav slicni problemi samo sto nemav bolka tuku nekoe neubavo nadraznuvacko custvo,probaj so prolife so enzimi i tableti mi prepisaa zipantola
     
    На elenaeli22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    tie koi ste imale bolki od zeludnik da mi kazete dali se ova bolki od zeludnik povremeno me fakaat intezivni bolki vo gorniot del od stomakot pod gradniot kos kako obrac duri nakaj grbot dali se toa bolki od zeludnik;(