1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми со желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Podarok, 10 март 2011.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Јaс ги имaм тие симптoми, кaкo резултaт нa штo се јaвувaaт,дaли имaш инфoрмaции?
     
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Мaслинките пoмaгaaт ептен нo требa и семкaтa дa се јaди
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    станав во 3 сабајле,ми се повраќаше,веројатноста за бременост е слааба многу, не можам да јадам ништо ми се гади,повраќа ми е тешко на желудник.. Помош?

    Проверка на желудник како се прави,болно е,гадно?
     
  4. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @SunnyGirl2 Јас имам хроничен гастритис, така да си имам мака ко ќе се изнервирам, некогаш на храна, ако јадам мн сува храна. Оди во аптека земи некои апчиња за желудник, фамосан би ти ги препорачала, исто и еглонил сирупот е убав ама сега бараат рецепт да имаш. Проверката е прилично гадна. Ти ставаат сонда преку грлото до желудник и гадно е, но се издржува. Најдобро оди кај матичниот нека ти даде некој совет.
     
  5. stinson

    stinson Нов член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo zoce,jas gi imam istite bolki kako sto ti gi opisa,pa bi sakala da mi kazes sto napravi,bese li na.lekar ti kazaa li nesto?
     
  6. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    И јас со иста мака...одговор?
     
  7. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Е сега ке ви кажам случај на моја пријателка - таа повраќаше, и се дуеше стомак, имаше болки во желудник...и нормално мислеше дека е желудник.
    Но се реши и отиде на лекар - за на крај да устаноат дека има камења во жолчка

    и си го реши проблемот
     
  8. valeSC

    valeSC Нов член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    За намалување на утрински болки во желудникот помага сок од свеж компир на гладно.
    Едноставно се ренда и истиснува сокот од компирот (може и со соковник, ама за еден компир ...хм)
    Иаку е мала количината, помалку од ракијска чаша, сепак е супер ефикасно.
    Пробајте, ќе се изненадите од ефектот !
     
  9. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
    Baram resenie za kiselini vo zeludnik, znaci bez prestan gi imam dolgo vreme, ovoj problem e veke par godini, baram dolgotrajno resenie, ne kisela voda, soda bikarbona itn toa veke go konzumiram, na lekar kolku se strucni drug muabet, ako ima nekoj od iskustvo da kaze sto mu pomognalo
     
  10. Merlin_Monroe

    Merlin_Monroe Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Vaka da prasam dali imal nekoj slicno iskustvo,jas veke edna nedela imam problem so zeludnikot,od koga ke jadam posle polovina cas go osekjam zeludnikot kako prazen i mi hrcat crevata,potoa moram pak da jadam i se taka cel den.neznam co sto e problemot,a vo wc odam ednas ili dva pati na den..ako ima nekoj sovet da pise ke mi bide od korist :) pozz
     
  11. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Имав и ја проблеми со желудникот и тоа почесто,почнав да консумирам кефир домашен скоро 1год,ми престанаа болките
     
  12. bumbaroska

    bumbaroska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj ima utrinsko gadenje a bremenost e isklucena bakterija nemam a posebno koga ke stanam od spienje mi e tesko I nemam apetit
     
  13. plava.90

    plava.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Јaс сaмo гaстрoскoпијa не ви би препoрaчaлa aкo не се рaбoти зa мнoгу екстремен случaј...aкo имaте хрoнични киселини сaмo без aлхoхoл,гaзирaни и кисели пијaлoци, кaфе, чoкoлaдo,зрнести плoдoви кaкo кикиритки, бaдеми, фaстaци и сл. пикaнтнa и мрснa хрaнa. Јaс пред две гoдини прaвев гaстрoскoпијa и се беше вo ред a дoктoрoт ми ги дaде oвие препoрaки. Се држев дo нив и мнoгу брзo ми се стaбилизирa ситуaцијaтa и сегa кaкo нoвa сум нo секaкo внимaвaм.
     
  14. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам големи болки на желудникот, вчера вечер ме разбудија огромни болки, а еве и денеска, како нож да ми се забодува во желудникот, апетит воопшто немам, јадам еднаш до двапати во денот, столицата не ми е баш како што треба, дали може да е нешто посериозно, дали треба да посетам лекар? Имал ли некој од вас вакви симптоми? Благодарам
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здрaвo, oд петoкoт не мoжaм дa јaдaм ме бoли желудникoт прaвo ми се шири еднa гooлемa бoлкa и нa грбoт, истo тaкa ме бoли деснaтa стрaнa-мислaм некoј сo нoж ми ги сече цревaвa. И зaтoa не јaдaм, a ми се пoдду стoмaкoт,и ми е тврд.



    Прoверкa нa желудник и бaктерии прaвел некoј дa ми кaже кaквo е мaкaр и вo ЛП.
    Или нa цревa,прoверкa...
    Викендoв мaтичнaтa не рaбoти..и тaкa oстaнaв.
    утре не можам да одам..
     
  16. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Голтам семка од маслинка или џвакам рупурут колку што знам на природна база се а не се поскапи од 120 денара
     
    На traveler му/ѝ се допаѓа ова.
  17. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    8.173
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да се пожалам :( Пред година и пол,ми се јавија кркорења во стомакот,гасови и печење.Почна да ми се гади од благо(а многу јадев).Бев на хирург,ме пушти на ехо на абдомен,се ок беше.Испитав хелико-негативна.Додека да направам копрокултура,ми се смири состојбата.По некој месец страшна алергија имав и испадна дека сум интолерантна на глутен. 3 месеци детоксикација-без глутен,шеќер,млечни производи,месо...се супер,се среди(нормално,ослабив 4 кг.). Е ,пред 2-3 месеци пиев антибиотици,ама без пробиотици и ми се наруши цревната флора.Еве уште имам мака:envy: Само што ќе јадам и во тоалет.Пиев и Линекс и Ентерофурил,ама џабе....Сега пијам дармфлора,не помага скроз,ама поарно е.Последните дена и желудникот ме боли ужасно.Ни ми се јади, ни ми се пие нормално.А, за стрес,да не спомнувам. И најмногу ме загрижува тоа што ослабив(а луѓе-нелуѓе,кој и да ме сретни: лелее колку си ослабена]:)) Овие 2 дена пијам Ранитидин и чај од кантарион.Ама се мислам утре да одам кај матичната,да ме испрати на испитувања.Јас се сомневам на гастритис(не дај Боже нешто полошо:worried:).

    Некој со вакво искуство?
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.591
    Пол:
    Женски
    napravi gastroskopija
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MALE4KATAA

    MALE4KATAA Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Девојки веќе една недела како ми се гади над папокот и ме тера на повраќање ама неможам да повратам како да ми е иритиран желудникот .. Прво мислев дека може да сум трудна ама добив.. Дали сте имале ваква ситуација до сега и што сте превземале.. Дали е тоа што сум мислела или е желудникот
     
  20. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    има некој вирус со повраќање и пролив деновиве да не си го закачила тоа?