1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Ejj а каде е ова мислење? Озбилно постои ова??
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.678
    Допаѓања:
    95.835
    Пол:
    Женски
    Ова Ојесил пишуваше, бараше помош. Не е ова Кокино.
     
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ептен ги измешавме работите да ја оставиме жената на раат.
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.678
    Допаѓања:
    95.835
    Пол:
    Женски
    Па и ја тоа викам, веројатно и ќе ги избришат мислењата, но како и да е, веројатно и не треба да се избришат бидејќи вака ќе видат оние кои во иднина планираат да праат заврзлами дека ќе се откријат кад тад. Не викам дека Кокино прави заврзлами, но многу скока од приказна во приказна, не и се фаќа крајот.
    И уште еднаш, ќе ве замолам, и јас сум од провинција и не ми е мајчин јазик литературниот туку сум растена во друго дијалектичко подрачје, дај пишувајте литературно, не на дијалект. Внимавајте на правописот, користете интерпукција и големи букви. Навистина е тешко да се прочита мислење напишано без точка и запирка, без голема буква и без ред. Сите сме учеле во школо литература и правопис, бидете малце културни и однесувајте се како возрасни жени, во темата Да зборуваме на дијалект секој може како сака да пишува, ама овде не пишуваме на дијалект. Мислам дека ако сите пишуваме како што треба и камиЈонот е камион а аФтомобилот е автомобил, се ќе биде поинаку и нема да мислиме дека некој се обидува да си игра мајтап со нас ;)
     
    На SV1911, nene88 и Cvekjence им се допаѓа ова.
  5. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Е ова се легенди :clap: :clap: :clap: :clap:
    Затоа јас си ја кажувам само вистината и маките :rofl: :rofl: :rofl:
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Пак изигрував детектив.Направив неколку извадоци од текстови на Ојесил и Кокино.
    Не е возможно да се различни ликови, а со толку исти содржини на постовите (дајбоже да грешам).
    Убедена сум дека е една иста личност.Погоре има извадоци и од двете. Толку да се поклопува стилот на пишување , речникот не знам што да мислам. Тоа не е толку важно туку тоа што лаже.
    Само 2 примера:
    kokino напиша:
    Аманте бре феминки извинете ама стварно сте „злобни„. Сега ке ме отерате у пм знам. Кој во 21 век на реовни плати нема кола?Или неможе да купи нова ако старата ја продаде? Кмионот го купивме со се фирма за ситни пари на кој не му е јасно колку пари нека се обрати во лп зошто ме познаваат доста феминки овде. Земавме кредит со заложување на кука. Со цел реновирање на кука прашајте во банка даваат по 50000 евра кредит. Камионот и афтомобилот не коштеа 35000 евра. А детската соба 800 евра со што настрана стојат пари за старт со работа на камјонот. Спомнавте дека реков дека земале пари за смртен случај ДА но јас незнам од каде се тие пари. Плус незнам дали напоменав таму кај што велам дека зеле пари за смртен случај дека веднаш потоа е купен афтомобил кој пред 1 месец го трампавме за друг афтомобил.Извинете ама стварно само гледате да обвините некој за нешто.

    kokino напиша:Не би ја избркала јас во никој случај само не би ни и ја оставила цела кука на располаганје. А инаку куката е на мм сите заедно придонесовме во неа секој на свој начин. А врз свекорот е затоа што ни требаше кредит од банка за да не ја даваме под хипотека а мм е осигурен (кредит за доградба и фасада).
    The End.
    За сите кои лажат па сега нека ги избришат сите постови.
     
  7. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Целиот текст ти е во една реченица,тоа е тешкото ,нема почеток ниту крај на секоја мисла-реченица.
    Инаку,го разбрав проблемот-тоа е,кога неможе свеки да удира по коњот-ќе удира по самарот.
     
  8. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    изнервирана бев па не гледав толку на интерпукциски знаци ама и не е толку тешко да се разбере, како и да е извинете моја грешка
     
  9. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Женски јас мислам дека тука не е битно кој која е,или што и како е форумов е направен за давање на совети и читање на мислења.Цело време ве следам и читам,не треба да осудувате некого туку да дадете совет за да можеме(ако можеме) да помогнеме некако за сите тие што имаат проблеми.Иако има и многу грешки во правописот и литературниот јазик мислам дека тоа треба модераторот да си превземе мерки а не ние да кажуваме дали некој е писмен или не е.Не бидете толку негативно настоени спрема и новите и старите членови,се закачувате за некого како ваш леб да јаде (не ставајте се на срце)форумов е за забава,тепање досада и споделување на проблеми,а не за водење детективска истрага и образување.
     
  10. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Ангел не е проблемот во дијалектот, ако сака и карот нека напише наместо афтомобил или буче наместо камЈон пак ќе се разбереме, две педи земја сме нормално е да си ги разбираме дијалектите, проблемот е што некој мисли дека тука сите се наивни и дека може да си лаже и измислува колку сака.
    Најмалку што сакам тука е да глумам детектив ама стварно ја претера. Од профилот на Ојесил пишуваше за камионот и за парите од смртниот случај и кога некоја од феминките која мислам дека ненамерно ги помеша профилите го спомна тоа, кокино веднаш се префрли на таа иста приказна и од профилот на кокино ја продолжи приказната. И покрај тоа што тврди дека има само еден профил, пак продолжи да кажува за камионот, автомобилот, смртниот случај... значи тука некој лаже :^)
    Мене најмногу ме изиритира фактот што тука се збори за огромна сума пари ( која реално за многумина од нас е недостижна), што како демек пишува од ајфон 5, има куќа од 300м ама бара помош од феминките за полагоден живот, а има луѓе што неможат да дојдат до помош која стварно им е потребна баш од таквите како нејзе :x
    Ако некој сака и 100 профили нека отвори и 100 проблеми нека измисли баш ми е гајле, форум е кој што сака нека си пишува, ама нека ги остави темите за хуманитарна помош за тие за кои се наменети.
     
    На SV1911, okcenzi, Lovely93 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.385
    Допаѓања:
    317.936
    Пол:
    Женски
    Не станува збор за правописот колку за тоа што некој не прави малоумни.Баш како што велиш треба да се помогне..да..ама на кого?На некој кој се јавува од 20 различни профили и игра мајтап со нас,а ти ко човек се трудиш да и го сватиш проблемот и и даваш совет истиот да го реши.Некој ете фер бил издвоил време за да напише нешто паметно,а тој/таа од другата страна си праи забава на мозокот.
    Форумот е за забава во соодветни теми..но и такви теми каде што на некои навистина им е потребен совет а од вакви како горе споменатите неможат на раат дискусија асална да направат
     
    На Daleron, Cvekjence, SV1911 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Доволно беше да се навратиме на темата.
     
    На Cvekjence му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Мојата свеки (макеа на мм) си замина од дома. :^) Жената дошла колку да и се префрлат одредена сума на пари од нас за да го плати долгот . Значи како го искористила свекор ми алал да и е на умот :x :x .
     
  14. mece23

    mece23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    здраво девојки. незнам од каде да почнам. овој свекорми пијан е со денови, само зборува нешто, само вика по свекрвами, по мм. и јас сабајлево направив кафе и му викам сакаш тато и тебе да ти направам ми вика да, свеки седна до него да пие кафе и јас си реков еве се средија, ок се и направив кафе, и излегов и јас да го пијам моето кафе со нив. и си почнаа повторно, јас неможев да молчам и му викам, добро бе тато зошто вака правиш, ја изеде му викам женава, ја појаде готово, тој ми вика не сакам да се расправам со тебе, јас му викам нема да се расправаме туку ќе разговараме. му кажав дека не е добро ни за здравјето да пие ни за општото добро на нашата куќа, ама на кого му кажувам како сама да си зборував. не дека ја бранам свеки и таа не е цвеќе за мирисање и ме има многу навредено ама ајде да не правиме проблеми, расправии за доброто на сите, ама ова веќе не може. мм е премногу нервозен, јас исто така а и несакам детево мое да гледа вакви глупости. незнам веќе што да направам и дали можам нешто да направам. изгледа таквибиле цел живот и такви ќе се искинат.
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па можда и можеш нешто да направиш ама си направила муабет со погрешен човек т.е со свекор ти. Таков муабет да си направиш со маж ти и да му објасниш дека несакаш така да ти раснат децата.
     
  16. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    :x Немање друго работа
    Ќе ти кажам нешто на скратено а ти преведи си го :fubar: :swear: :worried:ilent: :hai: :punch:
    Треба да си малоумен да измислуваш,од толку работи паметни на светов,седиш на нет и тролаш,измислуваш лажни профили и тако даље...ц...ц.ц....стварно неможам да разберам колку треба да си глуп да правиш вакви работи...алоооооооооооооооо!!!Опамети се,и Бог нека ти е на помош
     
    На Bah и Daleron им се допаѓа ова.
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Мене па ми има логика, се фино е објаснето..... маќеата на маж ѝ си дошла дома колку да извлече пари од свекор ѝ, така да после тоа таа нема свекрва. За односот со другите не ни пишувала во првиот пост. Може грешам ама мене не ми личи на измислено ако ги споредам двата поста, баш ми се вклопува. :)
     
  18. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Првиот пост е од вчера, вториот од пред неколку месеци :)
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не можам веќе да се снајдам најискрено,
    Ништо не се вклопува се е каша попара.

    Првата и била ногу арна ама немала свекрва, супер однос со девер, јатрва ама проблеми, :sweat:
     
  20. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Аах, па по последниот пост е најочигледно дека се е лага и очигледна е причината, онлајн просење. :D А останатото, обична занимација. Ништо веќе не ме чуди.

    Мене во неколку постови мислам ми имаше оставено убав впечаток членката, затоа и не ми беше за верување. :)
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.