Хелекс

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од supergirl1995, 15 јуни 2011.

 1. supergirl1995

  supergirl1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Колку таблети Хелекс можат да се земат највеќе одеднаш?
  која е последицата од 5-6 таблети во исто време ?
   
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  6.742
  Пол:
  Женски
  5-6 таблети во исто време?...не е тоа многу???
  Колку што знам се конзумираат 2 пати дневно, наутро и навечер... има 50 мг., 100 мг.таблетки, дури и по пола се пијат.
  Прочитај го упатството и ако си претерала оди да повратиш или барај Брза Помош..искрено не знам колку се опасни.
  Знам само дека се за подобрување на расположението и дека не ретко се препишуваат за лечење форми на депресија и анксиозност.
   
 3. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  657
  Допаѓања:
  400
  Имаш упатство,прочитај си ! А и зависии од количинатаа на активната супстанца !
  Со 5-6 сакаш да се отруеш ???
   
 4. supergirl1995

  supergirl1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Моzе да се добие тровање со 5-6 ? толку е опасно ? :o
   
 5. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  9.489
  Пол:
  Женски
  Колку што знам Хелексот го има од 0.25мг и 0.5мг. Треба да се ординира од лекар. Јас пијам ретко ептен ако нешто сум вознемирена и неможам да заспијам. Од 0.25мг за 15 минути сум кома, одвај доаѓам до кревет и спијам како заклана до сабајле. Па сега види што може да се случи со 5-6. Ало токсикологија :call:
   
 6. Azzura

  Azzura Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  147
  Ајде сега една „васпитна“... Значи, таблетите ХЕЛЕКС се бензодијазепами, тоа се таблети за смирување на нервниот систем. (на кратко) ако си нервозна, или во сериозно анксиозна состојба , која претходно треба да ја одреди лекар (не мора психијатар).
  Значи, колку што гледам имаш 15 години и ќе ти препорачам да не се навлекуваш на хелекс и друго, зашто што ќе биде кога ќе имаш 35 години и нервоза до плафон, или животни ситуации на кои нема да можеш да влијаеш (смрт, загуба...) Колку ќе испиеш тогаш ако сега испиеш 5?! Тогаш колку- 15?!
  Таблетите хелекс се од голема помош за нервни моменти и ОК можеш да се напиеш од најмала доза, а тоа е 0,25мг. Најголемата доза која можеш да ја купиш е 1мг, со тоа што најмногу смееш да се напиеш 3 мг, односно 3 таблети од по 1мг. Но, ако прочиташ во упатството, тоа е доза за луѓе со шизоидна психоза.

  Значи, 5-6 таблети во исто време не е добро. Телото нема да издржи. Со твојата возраст од прекрасни 15 години, само ќе си направиш проблем. Не знам зашто би пиела 5-6 одеднаш. Напиј се една таблета од 0,25, легни и заспиј, одмори се, опушти се. Што и да е, ќе се надмине. Верувај :)
   
  На dunja и Peppermint им се допаѓа ова.
 7. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  224
  Девојче не се занесувај,некој ден ќе испиеш 10 кога ќе бидеш понервозна па тек тогаш ќе завршиш во Бутел(скраја да е).Секој стрес е пролазен,и верувај НИШТО ама баш НИШТО несмее да те натера и изнервира до степен на полудување.
   
 8. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  2.394
  Девојче јас на 15 години не знаев што е Хелекс |( :^) се надевам не ги земаш онака од ради реда за некоја таканаречена нервоза или проблем знаеш што значи 5-6 ? ! :^) тоа е ко да си под дрога огромна количина претставува тоа , многу си ризикуваш колку да си знаеш . Користи ги само кога ти се неопходни и тоа по 1 ! а не по 5 :!:

  Ако си нервозна земај си секојдневно б 6 витамни . А ако веќе не можеш без вакви лекови , Персен ти е подобра опција . ( не предизвикува зависност )
   
 9. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  1.648
  Девојче не претерувај со хелексот...се пие насабајле и навечер...исто така треба да знаеш дека ствара зависност,па не треба долго да се користи или нагло да с е прекинува...и земај само по препорака на лекар,многу си млада бре за хелекс :| ако ептен си вознемирана пиј си б6,б комплекс...
   

Сподели ја оваа страница