1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. iva.naumovska

    iva.naumovska Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Has bev vOTE="mar.n, post: 2255352, member: 94975"]Здраво.Дали има некој искуство во Систина?како,што.колку[/QUOTE]
    Jas bev vo sistina I voopsto ne sum zadovolna pregledot e 2050 den no odnosot na doktorot voopsto ne mi se dopadna .... bev vo remedika I od tamu sum mnogu zadovolna pregledot e 1700 den
     
  2. s.bass

    s.bass Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам.. Дали цистите можат да влијаат на забременувањето? се надевавме на тоа, но пред недела дена поради силни болки отидов на лекар каде што се виде дека станува збор за водна циста, која е околу 40мм, но веќе 4 дена ми доцни, правев тест и е негативен.. ве молам доколку некој бил во слична ситуација или пак нешто знае повеќе да ми помогне. на контрола сум тек во вторник а ме фаќа паника.. :(
     
  3. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.793
    Ти доцни од цистата. Јас имав ист случај како тебе, ми доцнеше а мене ми е многу редовна и после прегледот беше установена водена циста. Ми препиша лекарот Примулот нор, со нив добив и на наредниот преглед после месец дена цистата ја немаше. Тебе не ти дадоа никаква терапија?
     
  4. s.bass

    s.bass Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    наводно многу ми било воспалено и ми дадоа нешто за да се смири само тоа и за болка, затоа што имав неподносливи болки, и као демек испиј ги апчињата, и во вторник на контрола.. :/ ајде се надевам се е океј и дека ради цистата касни.. фала ти многу :l::*
     
  5. iva.naumovska

    iva.naumovska Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    [QUOTE.bass, post: 2298924, member: 83466"]Здраво, сакам да прашам.. Дали цистите можат да влијаат на забременувањето? се надевавме на тоа, но пред недела дена поради силни болки отидов на лекар каде што се виде дека станува збор за водна циста, која е околу 40мм, но веќе 4 дена ми доцни, правев тест и е негативен.. ве молам доколку некој бил во слична ситуација или пак нешто знае повеќе да ми помогне. на контрола сум тек во вторник а ме фаќа паника.. :([/QUOTE]

    Jas imam mnogu problemi so cistite i dvapati sE pravev operacija i pak mi se povtoruvaat imam otideno sekade i sekoj doktor razlicno mi kazuva ... mi kazaa deka dodeka ne zabremenam ke gi imam tie problemi durii na prvata operacija mi otstranija i del od jajnikot no mi kazaa deka nema da imam problem za deca ... kako e gospod nikoj nee.... imase edna zena so pola jajnik ostana bremena taka da ne se nervirajte za toa a vodenite cisti pukaat i toa sto e 40mm ne e voopsto strasno mojata bese duplo pogolema
     
  6. s.bass

    s.bass Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas imam mnogu problemi so cistite i dvapati sE pravev operacija i pak mi se povtoruvaat imam otideno sekade i sekoj doktor razlicno mi kazuva ... mi kazaa deka dodeka ne zabremenam ke gi imam tie problemi durii na prvata operacija mi otstranija i del od jajnikot no mi kazaa deka nema da imam problem za deca ... kako e gospod nikoj nee.... imase edna zena so pola jajnik ostana bremena taka da ne se nervirajte za toa a vodenite cisti pukaat i toa sto e 40mm ne e voopsto strasno mojata bese duplo pogolema[/QUOTE]



    фала ти многу, сепак читам се и сешто, секој различно кажува и во паника сум малку .. :(:l::*:*:*
     
  7. iva.naumovska

    iva.naumovska Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ne


    фала ти многу, сепак читам се и сешто, секој различно кажува и во паника сум малку .. :(:l::*:*:*[/QUOTE]
    Nema potreba od panika i jas na pocetokot mnogu se plasev no potoa koga doktorot ubavo mi objasni sega veke znam kako treba samo odi redovno na kontrola i najdi ne koj doktor sto navistina se razbira .....
     
  8. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    здраво. мислам дека е време да одам на лекар но сакам да прашам дали некој имал вакво искуство. пред околу 1 месец почав да ги осеќам оние симптоми кои сега ми се секојдневие. осеќам силни болки во делот на јајниците... ги имам многу често. отежнато мокрење... понекогаш чешање во интимниот дел и печење. болките ми се јавуваат и на двете страни ... кога легнувам да одмарам како нешто да ми чука и мрда го стокакот. си правам филм дека имам цветна бременост а знам дека не сум бремена бидејќи со маж ми паземе и односите ни се многу ретки ... пред некој ден кога станав утрото имав крвав вагинален исцедок и го снема. пред некој ден по нашот сексуален одност маж ми се целиот исфрли со црвенило... ве молам за мислење. поздрав
     
  9. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13

    Провери се на гинеколог, бидејќи и јас кога имав сексуален однос со дечко ми и него го печеше и имаше црвенило малку, и сега ќе одам на 03.03.2015 имам закажано, ама мислам дека имам некоја инфекција, зошто имам бело прање и понекогаш непријатна миризба. :(:worried::doh:
     
  10. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Кои се симптомите на циста? Јас осеќам нешто како притисок на левиот јајник и од време на време блага болка,ме штрекнува некако,не знам да објаснам.Редовна ми е менструацијата и немам болки при мокрење.Ќе одам на гинеколог деновиве да ме види на ехо ама онака да си прашам само.
    И нешто да ми кажете околу операцијата,колку време се лежи во болница,колку дома,дали после операцијата имавте болки итн..?
     
    Последна измена: 24 февруари 2015
  11. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Мене ми доцни скоро 15 дена, бев на гинеколог ми рече дека имам две водени цисти :(
    Докторката ми рече да почекам до датумот до кој треба да ми дојде циклусот и тогаш да одам на преглед па да ми даде терапија.
    Имам прашање. Дали може да настане некој по сериозен проблем?
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Колку што сум запознаена, водените цисти не се опасни, но секако оди на преглед за да ти дадат соодветна терапија.
    Најдобро е да се испитаат хормони и да се направи целосен преглед, но тоа секако ќе ти го каже гинекологот. Немој да паничиш и јас имав водени цисти пред неколку години, примав терапија и по одредено време сами пукнаа. :)
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Минатиот месец ми беше забележана водена циста во еден од јајниците, и гинеколот ми кажа дека ќе ми пукне при добивање наредниот пат.Овој месец циклусот ми доцнеше доста, имав огромни болки, но добив и сега имам обилно крварење, а анемична сум.Бев на гинеколог денес и ми даде капки метилергометрин за намалување на крварењето.Треба да ги пијам три пати на ден по 10 капки, ама јас сум многу скептична и ми е страв.Некој доколку ја има примано терапијава да сподели искуство? Дали поради нив можам да имам пореметување на циклусот?
     
  14. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.744
    Пол:
    Женски
    Kои се симптомите ако имаш циста?
     
  15. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Девојки, и на мене ми е откриена чоколадна циста во левиот јајник и тоа од 4 см. Докторот ми кажа прво да направиме целосно испитување, тумор маркери, крв, мокрача...па да видиме каква терапија треба. Е сега ме интересира дали од таа терапија може да ми се исчисти лицето и грбот од акни, бидејки ги имам доста и многу ме нервираат? Има ли некој со такво искуство?
     
  16. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Денес бев на гинеколог кај др.Цветановски што се наоѓа кај билна аптека, ми кажа дека немам ни полицистични јајници ни циста, и ми даде да си ја проверам хиповизата и хормоните бидејќи пролактинот ми е висок. Дали има некој мислење за овој доктор и искуство?
     
  17. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Ми има каснето скоро 3 недели од циста. Кога добив, такви болки не сум имала во живот, имав нагони на повраќање, цел организима ми беше во шок. Гинекологот не ми даде ништо, зошто веќе немаше ништо кога отидов на преглед.
    Последниот циклус последниот ден ми се случи да добивам ко убоди во јајниците, болки пократки од секунда, али цел организиам ко да паѓа у шок во таа секунда. Јас мислам дека ми се од неносење на папучи и такви работи за кои ни зборат бабите :)
     
  18. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    јас порано имав цисти,кои пукаа кога ќе добиев,но ми каснеше и по некоја недела,после долг период пак приметувам многу црно првите 2 дена од добиеното и малку се нафрлам под образите накај ушите делот ,не знам дали некоја од вас има вакви симптоми и дали е воопшто од циста
     
  19. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13

    Мислиш дека цистите може да се добијат од ладни нозе?
     
  20. Модо

    Модо Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    па јас секогаш ги чуствувам јајниците кога ми е ладно на нозете, и мислам дека ми е до тоа, језда тоа е повеќе мит. И заборавив да кажам, добив после три недели кога цел ден ги чував стапалата до греалка.