1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. zlatnosrcence

    zlatnosrcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Devojki ve molam nekoja od vas ako ima broj za kontakt bi sakala da odam na pregled kaj Sapunov, mi kazaa deka sega privatno imal ordinacija ama neznam kako da najdam kontakt...
     
  2. amaranth24

    amaranth24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Бев на гинеколог пред околу 40 дена, ми рекоа дека имам циста 3 cm исто така ми рекоа дека кога ќе добијам цистата ќе пукне. Од тогаш добив еднаш, ми подрани 6 дена, не знаев зошто, помислив поради стресови испитна сесија и слично. Сега еве ми доцни 6 дена, дали стварно има врска тоа поради цистата дека може да доцни или под итно да се појавам на гинеколог?
     
  3. detelinkaaa

    detelinkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    Имам чоколадна циста на десниот јаник со големина од 4 цм . Планирам да одам на лапараскопија и ме интересира колку време трае овој процес , колку време се останува во болница и дали стават катетер ??? Вии благодарам
     
  4. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Imam eden problem pred 1 nedela bev na kontola i dobiv radosna vest deka sum bremena no isto mi kazaa deka imam 2 cisti na leviot jajnik ednata e 7sm drugata 8,2sm,dosta golemi i sega za sega mi prepisaa samo terapija i miruvanje,pa kontrola za 1 nedela.Dali nekoj ima iskustvo so ova?Da napomenam deka pred ovaa bremenost imav i spontan abortus i sum malku isplasena.Se izvinuvam na latinicata nemam mk fond na mobilniot.
     
  5. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakam da prasham dali e mozhno da nemozham da zabremenam od cistitte shto mi se pravam
     
  6. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    epa mozhno e poradi cistata a i poradi stres ne e e zagrizhuvachki ama da ne ti bide vo misla posetisi ginekolog ;)
     
    На amaranth24 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Mojot ginekolog mi kazha za laparaskopija se lezhi do 2 dena.. :) Na pr. denes ako te prat laparaskopija utre ili drugiot den te pushtaat..
     
  8. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Simptomite se tie, jas koga imam cista umiram od bolka, za operacijata se lezhi skoro edna nedela mozhi i pomalku, a za laparaskopijata okolu den dva
     
  9. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Бев на гинеколог и ми направи ехо,немам циста,ми рече дека и јајниците и матката ми се супер.Но уштее чувствувам притисок на левата страна,ама подоле од јајникот и врска немам што може да биде
     
  10. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Proveri mokracha, mozhi da e od toa ili pak nekoj muskul, si znam po mene
     
  11. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Да,тоа и планирам.И гинекологот ми рече да проверам мокрача. А што може да е во врска со мокрачата?
     
  12. amaranth24

    amaranth24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Бев на гинеколог, ми рекоа дека сум имала полицистични јајници, а ми доцнеше 17 дена, кога отидов на гинеколог тогаш ми дојде и докторката ми рече дека голема е веројатноста поради цистите да ми доцни и ми рече кога ќе ми заврши да отидам, така да сега кај и да е треба да одам. прво имав циста на едниот јајник, таа пукнала сега имам на другиот. Исто така ми спомна за терапија со антибиотици, но бидејќи јас прв пат се сретнувам со цистите, ме фаќа страв.
     
  13. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Jas go imam bash istiot problem so cistite mene taka mi docneshe dva meseci mislev deka sum bremena ama ne bev tuku mi kasnelo bidejki imam cista... no velat deka shtom ke zabremenish se ke se sredelo.. ;)
     
  14. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    taka jas imav silni bolki mislev deka e cista bev na ginekolog i nishto nemav pa pojdov kaj opshti doktor da proeram mokracha i mi rekoa deka imalo nekoe vospalenie na mochniot meur i na kanalite i mi dade da pijam ili chaj od brusnica ili uvin chaj jas bi ti preporachala da probash da pijash sekoj den chaj od brusnica mnogu e ubav a i mislam deka toj ke ti pomogne...Kaj mene pomina samo so chajov, probav prvin so uvin ama ne mi beshe ubav za piajanje i prodolzhiv so chajot od brusnica i mi pomogna....se nadevam ke ti pomogni i tebe, no sepak odi proveri mokracha za sekoj sluchaj
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Да видеов порано веднаш ќе ти пишев,ама ајде се надевам не е касно :) Докторот работи во турската болница Newborn Clinic,побарај ја и на фб имаат страница.Јас пред некој месец бев кај докторот,иако јас имам долга историја со него,кратко кажано ми го спаси животот ако можам така да кажам а воедно и да можам да имам дечиња утре ден,нема да згрешиш ако појдеш кај него :)
     
  16. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    Кои се симптоми за циста?
     
  17. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Bolki stranichno vo dolniot del na stomakot...
     
  18. izi_1986

    izi_1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    На болница се останува една вечер, па ако е се во ред, си одиш наредниот ден.

    Со среќа.
     
  19. izi_1986

    izi_1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Зависи каква циста.
    Јас имав чоколадна и имав ненормални менструални болки, температура и веќе пред операцијата, болки во ципата и ногата. Болките се како гасови, како да ти шета нешто низ стомакот, барем кај мене беа такви...

    Се надевам, дека ќе помогнам на некого да реагира навреме, а не како мене :(
     
  20. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Феминки .... по 20 дена доцнење на менс денес појдов на гинеколог ....ми најде циста на левиот јаник со големина од 3,5 цм... ми даде апчина да пијам за да ми дојди менс и ми рече после менс. да појдам да видиме дали цистата е пукната ...ако не пукни во рок од 2-3 месеци да сум правела операција лапароскопски . каже те ми дали цистата можи да биди нешто сериозно прв пат ова ми се случува и сум многу исплашена :'(