1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 26 декември 2009.

  1. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    347
    Пол:
    Женски
    Нова сум на форумот, го читам подолго време, но сега се зачленив. Веќе цела година имам проблем со циста на јајник, првата беше фоликуларна и со примулот нор се ресорбираше. По два месеца повторно ми се појави но овој пат хеморагична корпус лутеум која достигна 6,6 цм (се чувствував како подуена и како пред добивање). По три циклуса и таа се ресорбираше сама од себе без никакви апчиња. Само еден месец бев раат и во август ми се појави нова за која не се сигурни каква е, единствено велат дека има подебели зидови. Сега ја следам за да се види дали треба вадење или не (најверојатно ќе треба да се вади).Цистата сега е 4 цм, но проблемот е што имам големи болки, ми дадоа антибиотик и аналгетици за болка. Дали имал некој сличен проблем? И уште едно прашање: кој лекар би ги го препорачале за лапароскопска операција во ремедика и систина (државна никако :) )
     
  2. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Сите се добри, мене ме правеше Јорданчо Иванов од Систина, и сум презадоволна.
     
  3. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    347
    Пол:
    Женски
    А колку чинеше зафатот? Заедно со хистероскопија или само лапароскопија?
     
  4. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки ... Ве читкам подолго време но сега дојде време и јас да пишам.... имам проблем со т.н. чоколадна циста и прашањето ми е дали некој има искуство некакво со ДР. МИЛКА ТРАЈАНОВА, бидејќи од слушање како поминале другарки мои имаат убаво искуство.... ми треба за лапароскопија А МНОГУ МИ Е СТРАВ :(
    а досега со цисти сум немала проблем и се обидуваме за бебче веќе подолго време (4 год.) "За се има прв пат во животот" па кај мене еве со цистава ;(
     
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    И јас одам кај Милка ради цисти, матичната ме уверуваше дека е добра, од 2та прегледи кај неа до сега, океј ми е жената, објаснува, прегледува доста време, не само да ѕирне колку да каже нешто, можиш да ја прашаш што сакаш ке ти објасни. Колку што читав по форуми има доста задоволни од неа, така да ваљда и кај неа ке ја правам лапароскопијата.
     
    На bigi24 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    ТИ БЛАГОДАРАМ by the way за утре имам преглед закажано :(
     
  7. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Ти Благодарам Sesil ....by the way за утре имам преглед закажано
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    носи си со тебе се што имаш резултати ако имаш, од хормони, брисеви, тумур маркер за цистата ако имаш проверувано, пап за лапароскопија ке ти побара не постар од 6 месеци, него не мораш утре на преглед го носиш
     
  9. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    имам само снимки и тум.маркери и некои работи што имам приватно правено, останатото ми е кај претходниот матичен гинеколог кој за жал не е веќе меѓу нас..... и сега ќе носам само тоа што го имам а и планирам се да направам таму бидејќи сум крајно разочарана и револтирана од нашиве лаборатории во Прилеп (ништо не можеш да направиш и да испиташ а и многу не верувам на резултатите).... покрај цистава ќе продолжам и со хромонски и останати испитувања
     
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    на приватно мислиш на испитувања правени во приватните клиники како Сиситина, Ремедика или... ?
     
  11. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    не мислам приватно јас за спермограм и во лаборатории што имам правено а останатото брисеви, пап тестови сите документи ми се кај претходниот матицен гинеколог и не можам да си ги земам
     
  12. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    не се во приватни клиники туку на болница или во лабораторија
     
  13. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    носи го тогаш го бара
     
  14. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    јас ќе го носам тоа што го имам и ќе и кажам што е и како е но сакам прво цистава да ја суредам ,бидејќи овие 4 месеци откако др. Таше ми ја откри СЛУЧАЈНО цистава мислам дека ми стана хорор животов, кај немам родено кај ми рече дека само 10% ми е здрав јајников и требало дел да се отстрани останатиот дел ..... само тоа е тоа не знам што повеќе да правам.... малку и револтирана сум зашто си тапкам во место со хормонски статус јас колку што имам читано треба да се испитаат 14 хормони но мојата матична ми даде само пролактин, естроген, за тироидната и ништо повеќе кои пак ги испитував секој месец по еден што мислам дека тие испитувања не се веродостојни затоа што некои хормони се испитуваат на 3 ден од менс. некои на 14 а некои на 21 и ништо од сето тоа бидејќи толку ни функционира кај нас во Прилеп здравствово, а сакав да испитам се наедно како што треба но кај нас ги нема реагенсите ... тоа е тоа затоа сега идам за СК и почнувам од почеток
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Sesil да те прашам уште нешто... дали си била на преглед додека си имала менс... моментално немам ама ме интересира бидејќи Таше прегледувал и така,, а јас имав една случка таква пред извесно време и ме вратија :D
     
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    вагинално ехо не прават додека имаш менструација...
     
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Се прави ехо на втор ден од циклус.
    Во инвитро постапка прегледуваат за време на менструација :)
     
    На bigi24 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bigi24

    bigi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    e ама јас бев 5 ден пред заврсување и ме вратија :)
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  19. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Јас ги испив овие апчињата за идење што ми ги дадоја. И ми рекоја по ден, два ќе ми дојди. Четири дена поминаа уште не ми иди. Скоро три месеци се направија.
    Што да правам, да чекам, да одам пак на гинеколог или...? Не требаше да пукне цистата од апчињата или грешка сум?
     
  20. cheerleader

    cheerleader Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2015
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    treba. I jas go imav istiot problem, od maj do juli mi nemase dojdeno
    istite apcinja mi gi dadoa za da pukne cistata i pak 5,6 dena ne mi doagase, puknav od odenje na ginekolog
    pojdi si pak, vidi so ke ti rece