1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудни фобии

Дискусија во 'Психологија' започната од Primadonna, 28 септември 2013.

  1. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Леле јас пак имам фобија од вода(море,океан,езеро) тоа е нешто многу страшно за мене ми се има случено во охрид на свети наум како деца не носеа од школо наеднаш кога го погледнав езерото почнав да пискам како улава...видео да ми пуштат од бранови во гаки мислам дека ке се помочам многу се плашам пред некој ден воа го гледав на мотика до 5та слика стасав целата пребледев неможев да догледам ...http://www.motika.com.mk/dvaeset-mistichni-mostovi-koi-kako-da-vodat-kon-drug-svet/
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
  3. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Јас па имам фобија од струја т.е кога треба да уклучам нешто во штекер :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GlitterInTheAir

    GlitterInTheAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас имам фобија од инсекти и од дупчиња
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HuntressGirl

    HuntressGirl Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Јас имам став од висина и живеам на 15 кат, дали 12 пати сум искочила на тераса. Инаку јас особено не сакам ако терасата е мала имам страв дека ќе паднам дури ако оградата е поголема од мене.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Fobija od brodovi t.e. da se najdam na sred voda bez kopno vo blizina bi umrela :(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Имам страшна фобија од височини, вода и пајаци. Исто така многу мразам кога некој мириса на пот, премногу ми е гадно, па постојано сум со дезодорансот во рака и се шприцам. Прочитав некаде дека тоа се вика бромидрофобија. Понекогаш се чувствувам како детективот Монк и неговото OCD. :D
     
    На Lolo5 и CherryPop им се допаѓа ова.
  8. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од темни завеси. Се мислам дека некој се крие таму.
    Ми е страв од големи ормари. Не можам око да склопам ако има дури и класика, ормар со две или едно крило.
    Имам страв од кукли. Имам една кукла од мајка ми е татко ми. Уште беа во брак кога ми ја купија и последното нешто од нив шо ми е заедничко, па ми е жал да ја фрлам, и затоа у соба ми стое завртена со фацата накај ѕид. Се кога ја гледам, мислам дека ќе трепне или ќе мрдне со очите.
    Страв ми е исто така и да седам завртена со грбот накај отворен простор. И секогаш кога седам во кафич или дома или на гости гледам да седнам на некое место кое шо зад мене има ѕид.
    Страв ми е од височина. Дури и еден метар да е, пак гледам надоле да не паднам.
    И легендарното, страв од бубачките у лето шо се појавуваат. Море уплав имам од нив! Кога видам некоја у 1-2 саат навечер како ми се шета како на модна писта, инфаркто ми добива инфаркт. :bug: :worried::puke::ninja:
    Имав страв од пајаци ама го пребродев ( :clap::bow:), гледам дека и овој со височината веќе почна да гине. Станав похрабра само пак незабележливо си гледам за секој случај. (јер кул дете сум, неЧам да се брукам пред други 8))
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    ТРИПОФОБИЈА, кoнечно открив дека и на други луѓе им се случувало ова и дека всушност било фобија.
    Баш ме интересира дали има вакви на форумов како мене:D.Погледнете на гугл за што се работи .:puke:(wtf)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971

    И јас случајно го најдов ова на Базфид и дааааааааа, само што пишувам се ежам.... Како и да е... Отсекогаш сум се чудела зошто ми иде нагон на повраќање, дека нели како мала, сме си играле во песок, камчиња, и дупчиња ми се појавувале на колената. Или на карпи ако имало ситни набиенки дупчиња. Или од САЌЕ. А сликите на Гугл се УЖАСНИ, ама ако отворам ( а исто и ако некој се излаже да отвори :D), ќе бидам наежена во наредните 3 саати.

    Мое објаснување од каде ми е фобијава е тоа што ме има каснато куче како мала, се сеќавам дека на раката имав баш дупчиња и ми беше отворено месото, можев да видам внатре... уфхугхфиугдифг се наежив додека го напишав постов, упм. За среќа, стравот од куче, што беше прилично голем, донекаде го надминав, немам мака веќе толку многу, сега ова гадново ми изби на површина изгледа. :D

    Уште не е признаена фобијава од страна на психолозите... Леле кај отворив упм, се испонаежив. ЧАО од мене:bandit::bandit::bandit::bandit::bandit:
     
    На Lolo5 и cooll им се допаѓа ова.
  11. MysteryMan23

    MysteryMan23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Машки
    Од тесен простор.. :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Фино што не предупреди, не е фино што јас сепак отворив.
    Ете и јас се приклучувам, цел живот ми е гадно од ова. Ги погледнав десетина секунди сликите и почна да ми се повраќа, прекрасно.
     
    На Lolo5 и Minnie 1 им се допаѓа ова.
  13. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Auu i jas od takvi dupcinja od ovie gadni sustestva blakk (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm):x:x:x
     
    На Lolo5 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  14. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Јас имам Toilet Phobia.
    За мала нужда не ми е проблем, али за другата јесте да..
    Не можам да отидам без да се заклучам, имам страв од идење во јавни тоалети или приватни тоалети (кај некого дома). Пак ќе кажам за првата не ми е проблем, но за втората да.
    Еднаш немав цела недела одено во тоалет (по голема нужда), бидејќи бев во Србија,
    Во Амстердам едвај отидов 2-3 пати... А, таму бевме во камп со јавни тоалети.
    Има ли спас?:worried:
    п.с. Вчера едвај отидов кај дм (сакав да отидам пред работа дома, па после на работа (facepalm)). Ама стиснав заби и завршив работа. Заебано е што немаат клуч, а тоа ми е една од најголемиот проблем кај оваа фобија.

    Имам и фобија од инсекти и онакви дупки... :puke: Како и страв од тесен простор и мнооооогууу гужва. Еднаш паднав у несвест ради тоа..
     
    Последна измена: 11 февруари 2017
    На ku4ence и Lolo5 им се допаѓа ова.
  15. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.486
    Пол:
    Женски
    Поголемо предупредување си требала да ставиш, ти викаш не отварај јас прва тргнав да прогуглам. Ми се преврте желудник!
     
    На Lolo5 и Doozy им се допаѓа ова.
  16. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Од пајаци :worried:
    И од ветар (tumbleweed) Нешто ужасно е кога сум покрај езеро да дува и има бранови, а чувството кога ми дува ветрот в лице :tmi::worried:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Ајде да се направиме наудрени и да заборавиме на муабетов и на темава, оти се наежив цела. :bandit::tmi::tmi::rofl:
     
    На Lolo5 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  18. mellst

    mellst Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Клаустрофобија, не е чудно но сепам мене ми беше кога открив.:lol: И многу други ..:(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од болести. Значи незнам што ми е. но еднаш ли имам некоја акна или некој друг проблем. одма тумори ми се вртат во глава, разни болести..:shake:
     
    На Lolo5 и Ketchup им се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Имам страв од спиење сама (facepalm) . Без проблем спијам сама на кревет , но језиво ми е кога сум сама на спрат :worried: . Од мала ми се случувало ова и мое објаснување е што од секогаш ја делев собата со некој . Се препотувам кога треба да останам сама 7 дена со децата . Врата заклучувам по 2 пати со 2 клуча :worried: .
    Необјаснет страв имам од кловнови . Не е битно колку е маската мила и нежна , сепак се ежам кога ќе видам кловн :worried: .
    Страв од пајаци . Толку голем што секој ден превентивно го поминувам секој ќош во куќава со усисивач :worried: .
     
    На Lolo5 и crazylady им се допаѓа ова.