1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV од низок степен

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од nemir, 11 април 2010.

  1. Krissten

    Krissten Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    17
    Zdr koja cena plati vo Remedika za tretmanot
     
  2. Mia44

    Mia44 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,некој искуство со хпв тип 51 цин1
     
  3. caci-55

    caci-55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво не знам дали е активна темава уште ама да прашам искуство.
    На ПАП тест минатата недела ми покажа Кандида со присуство на вирусна инфекција ХПВ.
    Направив брис за типизација, резултатите ми беа чисти односно прикажа отсуство на ХПВ вирус. Не разбирам како е можно да не покаже ништо на вториот тест. Дали тоа значи дека е рано сеуште за да се открие кој тип на ХПВ вирус го имам, па треба после некој месец пак да земам брис?
    Секое мислење е ценето. Благодарам.
     
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.854
    Пол:
    Женски
    Па според ова испага дека немаш :^), штом со вториот брис немаш, консултирај се со уште еден гинеколог, во мегувреме јачај имунитет.
     
  5. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Devojki da ve prasam nesto bidejki mn sum zbuneta I se plasam premnoguu.. pravev pap test lani bese ureden sega pravev se javuvam na sestrata mi vika ureden e samo trrba da napraves hpv tipizacija, znaci site brodovi mi potonaa imam samo eden partner prv I edinsven od lani sum seksualno aktivna. E sega odam kaj doktorkata da vidam sto e rabotata I taa mi veli ureden e papot nema sto da se plasis a papot ne e kako klasicen so zaokruzuvanje tuku vednas pisuva sto ima a kaj mene na latinski pisuvase I nerazbiram bas ama imase lesna displazija cervistit kolku sto razbrav I imase kandida, jas se isplasiv deka veke toa e cin doktorkatq mi vika toa nee cin tuku nekoe vospalenie promena na kletki, I go smetale za ureden naod no jas da napravam hpv tipizacija I da videme od sto e predizvikano toa vospalenie cervistit znacelo vospalenie ama.zosto toa lesna displazija mn se plasam veke od kako doznav ne sum pri sebe nemozam da se vratam vo normala psihicki zapadnav I mislam tolku e so mene ama vikam stom taa veli deka go smetaat za ureden deka e vospalenie da ne se plasam tolku ete napraviv hpv tipizacija taa vika moze I nemas hpv ama.nemas na edna godina pap ke si praves ama.jas se plasam.mislam oti imam moze li kandidata da predizvikala vospalenie vaka oti jas osekam I cesanje I iscedok znam deka imam kandida ama se plasam..
    Kako so trgnalo mislam ke yum pozitivna na hpv I mojot zivot ke e zavrsen na 23 godini bidejki nemozam veke da podnesam tolku mnogu stravovi... decko mi I ne imal mn partnerki samo edna ziva zdrava e ima deca devojka mu e bila I so edna so kondom ke pravi I toj da videme dali ima hpv..

    Ama jas mn se plasam od naodot na papot si vikam zosto Jas bas jas koja tolku mn se pazev odnosi na 22 god zapocnav ne menjav partneri ne pusam ne pijam zosto kako da ima takvo nesto na papot nemozam da veruvam tesko mi e mn I kako sto kazav nemozam da se vratam vo zivot a doktorkata sepak mi vikase ureden e toj naod daj kazete mi sto mislite via ureden li e naodot ako ima vospalenie ama zosto toa lesna displazija mn me plasi mi vikam.nemam cin ako sum imala taka ke pisuvalo a mozno li e tolku brzo pak I da razvijam sto se slucuva so mene dali e rezultat na kandidata toa vospalenie ve molam za odgovor..
     
  6. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo I kaj mene ispadna deka nemam hpv virus na tipizacijata isto i kaj decko mi na brisot a na pap kandida I moznost za hpv doktorkata veli potocna e tipizacijata od kanidatata imalo taka promeni kletki I ke pravam kontorola na 6 meseci ostanaa uste 4 vo megu vreme pak jacam imunitet dali ova znaci deka nemam hpv?