1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Koj tableti gi piete?
     
  2. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas bev na kontrola znaci kako so kazav prethodno imav cin 1 i hpv 31 3 meseci piev izoprenozin tableti sega imam cist pap test no seuste prisustvo na virusot Dr mi ja prodolzi terapijata uste 4 meseci pa posle nov bris za hpv da napravam sekoj sto ima novosti neka pisi:)
     
  3. pelegrina

    pelegrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    36
    Дали е надвор од опасност ако не го покажува на пап, а сепак го имаш вирусот во телото?
     
  4. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Devojki dali bese nekoja na kontrola me interesira dali pravite povtorno hpv tipizacija?
     
  5. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Na pap testot mozat samo da se posomnevaat deka go ima virusot a za sigurno deka go imas se potvrduva so hpv bris e sega se dodeka ne ti pravi problemi ne e opasen no ako e aktiven ke se pokazat na pap testot promeni koj tip go imas?
     
  6. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Девoјки нез дaли oвде е прaвилнoтo местo дa пишaм aкo не е упaтете ме нa др темa-денес прaвев пaп тест a дo менструaцијa имa уште 5-6денa некaде, дoктoркaтa не рече ништo. Дaли мoжеби oд искуствo знaете кoгa е пoдoбрo дa се прaви тесттoт-пред или пo циклус?пoзз
     
  7. Eldena

    Eldena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира дали има некој правено ласер ? Какво искуство има?
    Благодарам
     
  8. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    za sto ti treba laser za cin ili ...?
     
  9. Eldena

    Eldena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Za cin 1
     
  10. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Jas bi te sovetuvala da ne odis vednas na laser za Cin 1 bidejki toa e najlesen stepen na displazija.... probaj da porabotis na zgolemuvanje na imunitet preku antioksidansi i imunostimulansi..... 3 meseci posle menzis stavaj vaginaleti Gynex Forte.....
    Sto ti kaza doktorot?
     
  11. Eldena

    Eldena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas vise go napraviv laserot zatoa sto morase..me intersirase dali nekoi ima koj sto pravel laser,kakvo simptomo imal posle toa
     
  12. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Јас правев ласерска вапоризација за ЦИН 2 пред 8 месеци. Во текот на првите две недели по процедурата имав течен, светло кафеав исцедок, како и што ми беше кажано од докторот. После првата менструација, исцедокот се изгуби и до првата контрола која беше на точно еден месец се се врати во нормала. Деновиве ги очекувам резултатите од вториот пап тест и ХПВ типизацијата (првиот цитоскрин пред 4 месеци ми беше уреден, но тогаш не ми правеа типизација, рекоа дека уште е рано и дека вирусот сигурно сеуште го има), но во меѓувреме добив некоја инфекција (бактериска вагиноза) за која моментално сум на терапија, ама сега ми е страв дека истата ќе предизвика повторно позитивен ПАП тест и ХПВ типизација. Ме интересира дали некоја има искуство со повторувачки ЦИН после третман (без разлика дали станува збор за ласерска вапоризација или конизација) и ако евентуално, да после колку време од интервенцијата за ЦИН, повторно се јавила некаква промена? Инаку пред интервенцијата и пред појавата на цинот, 6 месеци бев позитивна на 3 високоризични типа (меѓу кои и ХПВ16).
     
  13. Eldena

    Eldena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Каде правеше? Јас имам крварење периодочно докторот ми рече дека е нормално.Меѓутоа сакав да слушнам и друго искуство.
     
  14. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Ti se imat li pojaveno kondilomi...jas maka macam so niv.?
     
  15. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    На клиника ми ја правеа интервенцијата, колку што знам CO2 ласерска вапоризација само таму се изведува. @*sisi* Немав кондиломи, имав умерена дисплазија (ЦИН2) на грлото на матката.
     
  16. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Aj neka mi pise nekoja sto gi ima koristeno Isoprinosine tabletkite kako gi piela kaj mene se raboti za hpv i povtoruvacki kondilomi?
     
  17. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas gi pijam seuste 2 nedeli pijam 3 po 2 tableti denot i posle 2 nedeli pauza i taka povtorno eve veke 7 meseci gi pijam imav cin 1 mi iscezna no virusot go imam seuste sega treba da odam na kontrola pa ke vidime sto ponatamu mislam deka mnogu mi pomognaa:)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Здр. на сите.
    Пред 2-3 недели правев типизација, бидејќи на пап тестот ми покажа клеточни промени и денес ми се јави гинекологот и ми кажа дека имам високоризичен тип 31 и дека треба да примам терапија два месеци па да се јавам на контрола, еве што ми кажа да земам : Tableti isoprinozin od 500mg 3x2 I vaginaleti acidosalus 1x1 dva meseci
    Е сега не сфатив дали и апчињата и вагиналетите треба 2 месеци да ги примам?
    Преплашена сум бидејќи прв пат во животот се соочувам со вакво нешто, а башка сакаме да имаме бебе. И како во сон бев додека ми го кажа резултатот и ништо не го прашав. [​IMG] Незнам ни кој цин е ова, како одат тие работи [​IMG] Ве молам за совет, или искуство некое да споделите, бидејки од памет сум извадена. [​IMG]
     
    На cacikr му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BOJANA992

    BOJANA992 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ne se grizi i jas imav hpv 31 so cin 1 ti imas samo prisustvo na virusot bez cin za 3 meseci cinot mi se povlece a eve sega pravev kontrola i virusot go nemam veke piev 9 meseci izoprenozine ama se isplati samo jakni go imunitetot:)
     
  20. Stef.

    Stef. Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Devojkii pomosss. Pred mesec dena bev operirana od kondilomi okolu anus.. posle 1 nedela od operacijata primetiv pak okolu anus no vekje bea mn brojni koj pocnaa da mi se sirat i nakaj vagina. napraviv hpv test, visokorisicen 51tip niskorizicen 41. znae li nekoj sto znaci toa ?
    Ginekologot mi dade spray. glizigen ama ne znam kolku pomaga.. kaze te mi nekoja krema efikasna zosto taa anestezija ne se trpi pakk. fala vii. pisete inbox koj znaee
     
    Последна измена: 2 декември 2016