1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV – дали сте информирани?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Плава Лагуна

    Плава Лагуна Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Zatoa sto mojata dijagnoza radi loso azuriranje na podatoci bese dobiena.... Mi vika mojot ginekolog a cin 3 imas eee vika abe imale tuka cin 3 pa posle biopsija cista ... i si odam ja taka nakaj doma po patot i razmisluem si vikam lele ona dala mozebi moj rezultat los na nekoja druga zena sto nemala nisto tresela noze na biopsija...namesto mene...Nemam verba vo doktoristata, gi gledam na klinika samo gledaat da se doteraat, ustiklosani,ufilmosani namirisani ic ne im cue... prav doktor ide bez sminka u uniforma i klompa i e skromen i e posveten na pacientite!
     
  2. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    A ako nemam cin togas ne moze laser oti kaj mene na papot pisuvse lesna displazija cervicitis I doktorkata mi rece ne e toa cin 1 tuku vospalenie na grloto na matkata I ne se znae od sto e predizvikano moze od virusot zatoa pravam tipizacija a moze I od kanidata deka ne a lecev e sega jas neveruvav I I vikam deka e cin 1 toa ona mi pokaza rezultati so cin 1 kade pisuvase cin 1 kaj mene ne pisuvase ama sepak pak si mislam se na toa:sweat:I ona rece deka ako e cin 1 se javuvale za terapija da dadat a jas sama se javiv na sestrata I ona mi rece uredno e samo treba hpv tipizacija da napraviv posle otidov kaj doktorkata I ona rece dobar e papot vospalenie ama jas stom slusnav za hpv tolku panica me fati a I vakcinirana sum ama ne od site tipovi od rizicnite nekoj
     
  3. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.725
    Допаѓања:
    3.366
    Zatoa na privatno najdobro histolab super proverivaat i ne se skapi, na drzavno na tetka mi ascus na papot, okrka biopsija, i nisto.nemase.
    A nekoja zena so ascus dobila cist pap..
    Fakt e deka ne se dobro provereni papovite tolku god da ne pokaze bar najmala promena nema sansi.
     
    Последна измена: 26 ноември 2023
  4. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.725
    Допаѓања:
    3.366
    Devojce ne se pritresuvaj tolku od stres ke zakacis bolest postrasna od hpv. Ti kazuvam oti i jas bev vakva hipohondrik, pa uste maz mi togasen decko ( on mi e edinstven partner) go terav bris da mu zemat i vo manu nosevme za proverka( togas proveruvaa i kaj mazi sega ne znam) koga vidov deka nema hpv mi olesna. Stresovi si pravev za nisto bukvalno.
    Nemas nisto ke vidis, mene istoto od bakterija mi se sluci letovo, a 15 god imam cisti papovi nemame hpv od kaj bi imalo promena, ali morase proceduralno da napravam hpv i kolposkopija normalno nisto nemase ne ni ocekuvav da ima ama aj procedura.
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    I decko mi ispituvase na privatno kaj organdziski trebase hpv neli jas go naterav I toj e sovesen si zakaza ama doktorot rekol deka preku mene ke se doznae za hpv nez zaso ne mu zel a mu ispituval dr nekoj bakterii virusi kako klamidija goronea takvo nesto znaci site dr sto postojat osven hpv I na site e negativno toa.. kandida ne sa mu ispituvale ama toa samo jas si go imav nez dali se prenesuva na masko ama nemu poseriozni mu ispitale I sea za toa sto jas ke go imam mora li da znaci deka I toj ke go ima podobro I hpv da mu ispitale ama ete taka rekol toj doktorot preku mene ke se doznaelo da ne ispituvsle dzabe stom veke kaj mene se ispituva..
     
  6. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.725
    Допаѓања:
    3.366
    Jas samo eden sovet ke ti dadam, da si go cuvas decko ti, te saka i toa mnogu :)
    Samo maz sto saka go pravi toa za devojkata :) go prepoznav maz mi vo decko ti pred mnogu godini, bez problem, negoduvanje otide se proveri.
    Ke bide se vo red, a za gabicki ko kandida ne se zamaraj uopste. Bezalezna e.
    A za hpv ne mu zel prvo zasto e mnogu skapo privatno, vtoro mnogu e tesko da se zeme brisot kaj maskoto a i bolno, kaj mm od treti pat imase duri dovolno materijal da se ispita.
    .jas iskreno ne znam kako napravi togasniot moj maticen ginekolog za so upat i on da proveri..inace privatno e stcatno skapo.
    I uste eden sivet od mene kako povozrasna, ne mu zbori celo vreme na decko ti za ova, ne go obvinuvaj ili sl...vakov decko retko se naoga :)
     
    На GirlLove и Milickaa555 им се допаѓа ова.
  7. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Imas pravo I on kaza I za brisovite bilo bolno ama ako trebalo I hpv ke napravil ama dobro sega veke ne mu zboram ke videme sto kako ke bide so mojot rezultat sto I da e ke se sredi se nadevam bitno se nafaka da pravi se da se leci pa potoa pak da se proveri I dvajvata da sme na cisto pa da ne se vrati virusot veke se nadevam..jas oti mn se plasev od hpv i mene isto toj mi e prv a jas nemu ne sum mu
     
  8. Плава Лагуна

    Плава Лагуна Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    M
    Jas vkupno 3 godini pravam pap 2 cisti papa 3tiot cin 3 . I posle kako se doispituvav i sreduvav,skrieni gnezda na kancer mi najdoa. Jas znam koj pekol go pominav ni na dusmanot ne mu posakuvam.
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Pak jas devojki ama sakam sovet posto tuka vo drzavno nema Aber od rezultati nekade na furm procitav deka ako e negativno odma gi prakale a ako e pozitivno se zadrzuval rezultato do eden mesec vistina li e toa? I uste nesto dali mozam na privatno da si napravam hpv tipizacija da ne cekam veke a mojata maticna da mi go zeme brisot ili mora tamu da mi go zemat neznam kako idi ako znae nekoj neka mi kazi.. I dali e stetno toa sto pak ke pravam hpv tipizacija posle nepoln mesec? Oti stvarno veke nemozam da cekam si mislam deka ke se prosiri ili nezma sto veke ne mi paga na panet nemoze cel mesec da cekam od prvi dadov bris uste nemaat rezultati ne ni planirat da gi pratat na privatno ima za dva dena pa taka se odluciv ako ne gi pratat I utre pa ve molam ako nekoj znae nesto vo vrska so moite prasanja neka kazi..
     
  10. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Devojki nemam hpv na sestrata I se javiv rece deka nemam nikakov tip negativno bilo.. ama ke Idam.da go vidam I so svoj oci.. a toa sto pisuvase taka na papot cervicitis lesna displazija mozno e da e od kanidata sto ponatamu sto da napravam kolposkopija treba? I dali ima moznost za greska vo rezultatite od hpv tipizacija nez dali I na privatno da pravam..ovie od drzavno bea
     
    Последна измена: 28 ноември 2023
  11. TikiTici

    TikiTici Нов член

    Се зачлени на:
    26 април 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, pred nekolku dena mi otkrija niskorizicen hpv tip 44 i visokorizicen tip 68. Vo momentov primam terapija vaginaleti pharmagyn. Bidejki navistina mi e strav sekoj sovet bi mi bil dobredojden, dali ima nesto na prirodna baza sto moze da se koristi plus, sto da smenam vo ishranata...?
     
  12. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.152
    Допаѓања:
    14.398
    Пол:
    Женски
    Морам и тука да пишам, се нервирам.
    Последно пред месец дена праев ПАП и типизација која излезе позитивна (на државно).
    Докторката, не ми ги ни покажа резултатите, само ми кажа типизацијата ти е позитивна.
    Терапија :
    Вагинален спреј и Бета гултен апчиња некои.
     
  13. mila2013

    mila2013 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Кој спреј го ставаш?
     
  14. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Здраво, после колку време од конизација имавте односи? Дали после конизацијата имавте контрола и на контролата ви кажаа за односи?
    Мене ми кажаа 20 дена да немам односи, контрола после празници?
    20+ ден минаа но контролата не
     
  15. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Јас сум со раничка на грлото на матката, пред 2 год на типизација искочи хпв 42 (нискоризичен) , пред некој ден правев повторно типизација , нема никаков ХПВ.
    Можно ли е раничка без ХПВ?
     
  16. Mina888

    Mina888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате доктор за биопсија за CIN
     
  17. Moni Love

    Moni Love Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2021
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Здраво, на пријателка и се правени прегледи на државна на ГАК, ПАП-от уреден, но ХПВ типизација откри 3 високоризични вируси.

    Дали мислите дека на ГАК резултатите се точни, се сменија таму многу вработени, какви ви се искуствата и дали сте имале слична ситуација?
     
  18. zhu

    zhu Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки. Ве замолувам за помош и ваше мислење.

    Прв сексуален контакт - ноември 2020. Прв ПАП тест - јануари 2022 (негативен). Втор сексуален контакт - декември 2023. Втор ПАП тест - февруари 2024 (позитивен, заокружен делот LSIL - HPV). ХПВ типизација - март 2024 (позитивен наод за 51, 53, 56, 73)

    Направив колпоскопија пред една недела и гинекологот виде една тенка бела линија на цервиксот (леукоплакија). Негова препорака е веднаш да се пристапи со ласер вапоризација, поради фактот што имам високоризични вируси, при што ќе се отстрани епителот, а на негово место ќе израсне нов со тек на време (но не знаеме што има под таа бела линија). Инску во измиматиов период го запоставив здравјето и доста ми падна имунитетот. Почнав на своја рака со интензивна промена на животен стил, исхрана, суплементи по шема… Дали сметате дела треба да побарам второ мислење? Да почекам неколку месеци? Вагиналети? Сепак сум 25 години и сакам да забременам во иднина. Дали некако ќе ми влијае ова процедура на бременост…?

    Фала многу и ви посакувам брзо закрепнување на сите што се соочувате со овој проблем!
     
    На Millky и GirlLove им се допаѓа ова.
  19. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    1.343
    Пол:
    Женски
    Побарај второ мислење,мене ми се појави ХПВ 16 кој е високо ризичен после првата бременост.Позитивни тестови имав 3 години,бев на колпоскопија во втората бременост,зафатен дел на цервикс беше од 4-5 на стрелки на часовникот (така ми објасни докторката ),немав никаква посебна препорака за храна или витамини,само ми напоменија дека после 2ра бременост вероватно ќе се повлече и така беше,6 недели после 2 пораѓај тестот испадна негативен.

    Го имав низ време на бременост и не представува никаков проблем.Забременив со него без поголеми потешкотии.
    Сигурно се имаш информирано до сега,но тој е вирус кој голем дел од жени а и мажи го добиваат низ својот сексуален живот,немаат откриено лек за него освен вакцина која и таа не е гаранција за 100 видови ХПВ кои постојат,туку само за околу 10тина ако не сум грешка.Редовно следење и следење обавезно, така се намалува ризикот да не настанат големи промени.Вирусот само се затајува кога добиваме негативни резултати,неможе да се исчисти целосно,со секое паѓање на имунитет или поголем стрес може повторно да се појави.

    Знам дека си исплашена,бев и јас и тоа многу ,но пробав да се опуштам и читав многу искуства и сватив дека не сум единствена,не има многу,и не е толку страшно како што звучи,но мора следење редовно.

    Имав искуство со доктор од приватна болница од МК,кој ни правеше типизација на мене и сопругот,за после работа да ми се јавува и да ме убедува дека тој има негова ординација каде може да го изгорат (незнам како е точно процедурата),дека ако не преземам таков чекор може да биде страшно за мене,се само за пари,по разговорот сватив дека тој не се грижи за здравје на својот пациент туку сака да си заработи 250евра како што рече сам за 10 минути работа.

    Живеам странство,освен редовно следење никој не побара да правам било каква интервенција пред да има поголеми промени.

    Според мене ,барај второ па макар и трето мислење.

    Биди позитивна,се ќе се среди!
     
  20. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Devojki I jas imam nesto sto sakam da prasam, koga zapocnav so odnosi 22 ra posle nekolku meseci pravev pap bese vo red, posle 23 ta so istoot partner pak pravev pap I imase moznost za hpv cervicitis, moze i se sekavate koga pisuvav togas imav gabicna infekcija kandida koga go pravev papot.
    Napraviv tipizacija da videme dali navistina imam virus ili mozebi e lazen papot I ispadna deka nemam hpv bev negativna na virusot.
    Vo meguvreme I decko mi koj mi e ednisven partner da sum mirna na privatno napravi ispitivanja za spb I virusi I bese negativen.
    Sega pominaa 6 meseci od toj pap I doktorkata mi rece deka nema potreba da go pravam na 6 deka sum negativna na tipizacijata, I deka ke sum pravela na 6 ako ne sum pravela tipizacija.. I da go pravam na godina povtorno, prasav I dr doktori nekoj mi rekoa deka e vo pravo I deka po novo na 3 se pravi papot ama podobro e na godina. I sega neznam ne cekam bas godina ke go napravam porano ama sega za sega ne saka da mi pravi vika nemas nisto tipizacijata e pokazala deka nemas virus, jas I od togas i sega pijam sekakvi vitamini cink, selen, omg, beta glukonat, c I ke si gi piam ne mi e problem..