1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Wizzair

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Goldeneye, 11 јануари 2013.

  1. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Од око.
    Прво барше 90 евра, а после намали на 30, демек само за еден кофер ќе ви наплатам..... ти текнуе ;)
     
  2. preplasena

    preplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    26
    Секогаш кога патував со wizzair носев мала кабинска торба бесплатно. Сега имам потреба од куфер, ме интересира доколку земам 1 парче чекиран багаш односно 1 куфер дали ми се следува мала кабинска торба бесплатно?
     
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Нема врска кабинскиот и чекираниот багаж :) Ако кабинскиот багаж одговара на димензиите е бесплатно, ако ги надминува тогаш ќе треба да се плати одредена сума. Не знам само цените за доплаќање на багаж како им се, нека каже некој ако знае.
     
  4. A2223

    A2223 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Cesto patuvam so wizz air, i racen bagaz e sekogas besplaten ( dokolku e vo odredenite dimenzii i e mnooogu malo na zal haha), Dokolku sakas da cekiras bagaz ima dve vrsti, pogolem racen bagaz od dozvolenata dimenzija - 15 evra vo eden pravec, a kufer golem ( do 30 kila ) e 25 evra vo eden pravec. Kako i da e ova treba so vreme online da se sredi, zatoa sto ako imas problemi so goleminata na aerodrom treba da platis tamu ekstra, a toa e steta zatoa sto kje si zemel za istite pari povekje bagaz.
     
  5. preplasena

    preplasena Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    26
    Ви благодарам на одговорите. Дали и колку ми е дозволено парфеми, креми, лосиони да носам со куфер?
     
  6. A2223

    A2223 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    100ml vo racen bagaz. A vo kufer nema ogranicuvanje
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ги исчитав сите страни и имам две прашања?
    Дали има разлика во цена при плаќање преку банка или картичка?
    Дали во случај на откажан лет, пример поради магла, летот ми важи за друг термин или пропаѓа?
     
  8. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637
    @femina90 Порано имам плаќано со уплатница во банка, но незнам сега дали може така. Разлика во цена немаше, освен што плаќаш во банка провизија (околу 30 ден.). Плаќањето беше на македонска жиро сметка....ако сакаш можам и да проверам која.
    Ако они го откажат летот секако дека треба да ти важи за нареден лет, веројатно прв по откажаниот.
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    ЌЕ плаќам со банковен налог, но гледам дека на страната нема наведено никаква сметка ни како оди тоа...да помогне некој?:)
     
  10. A2223

    A2223 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Dobro utro :) Koga plakjas na kraj , ima opcija so kartica taka? E sega kako zatemnato do taa opcija ti pishuva gore nesto vo vrska so plakanje preku banka. Ne se gleda posho e taka kako zamagleno. Neznam kako da ti opisham potocno, nemozam da otvoram pa da ti pratev printscreen. Vo sekoj slucaj, tamu bi ti go pishuvalo i se nadevam kje se snajdes.
     
  11. Evertsen

    Evertsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    102
    1. Дали бараат кабинскиот багаж (голем или мал) да го сместувате во таа рамката метална, со цел да утврдат димензија?

    2. На boarding pass-от ми пишува дека патниците што не се од ЕУ треба да одат на чекирање за проверка на документите и визите. Дали може да ми појасни некој што значи ова? Има посебен шалтер или се мисли на граничниот премин?

    3. Надвор од темата: Дали на граничен премин ви прават проблеми вам кои сте млади и невработени, а одите во ЕУ? :wasntme: Носам гарантно писмо, резервација за назад, пари во кеш, патничко осигурување. Друго?

    Boarding pass испринтав, заедно со картата на и-меил што стигнува, црно бело.
    п.с - Се извинувам, прв пат летам со оваа компанија.
    thimage.jpg Wizzair-bagazas.jpg

    За оние кои не можат да се снајдат со багажот, има 2 типа на рачен багаж:
    1. Максимум со димензии 42х32х25 см - бесплатен. На пример: ранец.
    2. Максимум со димензии 56х45х25 см - се доплаќа. На пример: мало куферче/патна торба.

    Смеете да носите само ЕДНО од двете. :!:

    Другата опција (поскапата) ви е да одберете чекиран багаж т.е багаж кој оди долу, па така можете плус од него да си носите како рачен багаж ЕДНО ПАРЧЕ (бесплатно) со димензиите 42х32х25 см.
    За рачен багаж се смета и женска ташна, лап топ ташна, како и ќеса. Така да, тука внимавајте - не носете женска торба и ќеса, или куферче мало и ќеса, држете се до правилото 1 парче рачен багаж.
     
    На Nihan му/ѝ се допаѓа ова.
  12. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    1.Не на секого , од око, ако им изгледа дека е поголем од димензиите ке ти речат да го измереш.
    2. Боардинг пасот ти го проверуваат 5 пати , 1:прво одиш на чек ин ( без разлика што си се чекирала онлине и што немаш чекиран багаж) каде што се оставаат куферите на тие шалтери,2: пред да се качиш по скалите( пред царина) , 3:полиција ( граница) , 4:на гејт ( порта)( пред да се качиш во авионот) и 5:кога влегуваш во авионот.
    3.Во принцип тоа се документите но сепак се зависи од личната проценка на царинарникот .
    Се надевам дека ти помогнав :)
     
    На Evertsen му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bojana99

    bojana99 Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    srcki, da ve prasam za patnickoto osiguruvanje dali go baraat na aerodrom sakam da patuvam za germanija i ke zemam povratna ama sakam bagaz onoj golemiot da go cekiram samo od skopje posto ne stojam dobro so kes.. dali ke ima probelm fala mn
     
  14. Jovanna.I

    Jovanna.I Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    ne ti baraat osiguruvanje toa e licno za sebe jas sum sega vo germanija samo me prasa kolku dena ke sedam nisto dr.
    inace sakam da prasam dali nekoj patuval od frankfurt do skopje i dali smee da se nosi kozmetika zasto edni mi kazaa deka nemoze i da gi zavitka vo folija deka nema da gi pokaze na skenerot
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.000
    Допаѓања:
    279.395
    Во однос на препаративна и декоративна козметика важат истите правила, независно од авиокомпанијата.
    Потребно е истите да бидат во кесенце и макс 10 парчиња, секое до 100мл за рачен багаж.
    Во куфер за чекирање секако можеш многу повеќе, независно од паковање и амбалажа...се додека не е нешто опасно нема проблем.
     
  16. Jovanna.I

    Jovanna.I Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    jas imam pudra rimel korektor ama po dve parcinja od sekoe vo cekiran kufer
     
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.000
    Допаѓања:
    279.395
    Нема апсолутно никаков проблем во чекираниот, можеш и многу многу повеќе(шампони, купки, креми за тело, пасти за заби..). Се додека не е материјал од кој можеш да составиш бом*а:rofl:, стави си се што ќе си купиш на враќање накај македонија.
     
  18. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој како е регулирано за бебешки шишенца? Нели најмногу што може да се носи е 100мл, арно ама јас не сум видела шишенце помало од 120мл :| Што прават со бебиња кои се на АД и пијат по околу 150мл, како да го пренесам млекцето на малиот? Летот е 3 саати, претходно чекање на аеродром околу 2 часа од чекирање до летот.....Ќе треба 2 пати да јаде. На сајтот пишува само за колички и транспортери како е регулирано, ништо не пишува за течностите :| Има некој информација, патувал со мало бебе?
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.000
    Допаѓања:
    279.395
    Од мое лично искуство кога работев во Луфтханса немало никаков проблем мајката да понесе шишенце со вода, млекце или било што поврзано со бебчето. Ќе ја чекираш и количката претпоставувам, т.с ќе си ја внесеш низ терминал..со се што си носиш во ташната.
    Буквално никој не гледал колку мл е шишенце.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  20. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала, @danichap :* Малку се терсене овие, сум слушала лоши искуства, Луфтханза е друго, со овие никогаш не знам на што сум, па затоа сум малку скептична. Лошото е што немаш баш кај да се обратиш и да добиеш точна информација, не сакам да резервирам карти, да мкнам дете на повеќе 100км до аеродром и да ме вратат заради тоа. Количка не верувам дека ќе носиме, ја чува сестра ми нејзината, ќе ја користиме додека сме таму :)