1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масла за коса

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 4 јули 2012.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Чичковото масло одлично ја зајакнува косата и ја прави мека.
    Како третман маслата за коса секогаш се нанесуваат на навлажнета коса никако на сува. Ако го нанесете на сува маслото продира длабоко во влакното и се врзува со мастите природно присутни во нашата коса. По одмивањето тоа со себе ги носи тие природни масла и наместо сјајна и убава коса може да добиеме комплетно спротивен ефект односно сува коса. На навлажнета коса маслото делува само на надворешниот слој од влакното без да навлезе длабоко во него затоа што водата служи како еден вид на бариера и го штити. Косата по измивањето ќе ви биде мека, сјајна и лесно ќе ја обликувате.
    Третманот за коса се држи најмалку саат време а може да го оставите да делува и цела вечер.
    Поздрав
     
    На Salome и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  2. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Значи нема подобро масло од чичково. Ставив пред некој ден на косата и одма се приметуваше ефект. Од сега ќе го користам редовно и плус има многу убав мирис. Јас го купив од ДМ и ефтино е.
     
    На <3 pleza4e <3 и blady им се допаѓа ова.
  3. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Како го користите кокосовото масло? Јас земав едно од DM ама незнам како да го употребам...само на врвовите или на цела коса?
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Како третман за коса се нанесува на навлажнета коса пред шампонирање на цела коса и се остава најмалку саат време а најмногу преку ноќ. Убаво е да направиш и блага масажа на темето на главата. Се измива убаво.
    Како серум за врвови се нанесува на веќе измиена коса само на врвовите пред сушење на косата или пак на веќе сува коса ептен мала количина само на врвовите за да ја освежиш. Поздрав
     
    На <3 pleza4e <3, butterfly.mk и eatpraylove90 им се допаѓа ова.
  5. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Баш денес зедов кокосово масло од Зегин, но пред тоа гледав разни видеа и очекував тврдо да биди, а тоа течно.. малце се разочарав а и се накапив на блузата кога нанесував, али ајде.:lol:
    Пред пола саат ја намачкав косава, и сега кај 11 ќе ја измијам, па да видам резултат. :)
     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    На високи температири преминува во течна состојба додека кога е поладно се стврднува. Доколку сакаш во тврда состојба чувај го во фрижидер. Се надевам дека го стави на благо навлажнета коса. Доколку не, за другпат нанеси го на благо навлажнета коса и остави го да отстои најмалку саат време. Баш сум нетрпелива да слушнам како ти се допаѓа, ама знај со честа употреба ќе ја препородиш косата и ќе видиш фантастични резултати. Поздрав.
     
    На joy1, LittlePinky и Fatalnata им се допаѓа ова.
  7. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со твоево мислење, еве јас досега само 2 пати сум го ставила и гледам големи и преубави резултати.
     
    На Kimberly11, joy1 и Biodevojka им се допаѓа ова.
  8. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Jas neznam dali pravilno i dovolno go koristam kokosovoto maslo no dosega imam staveno na mokra kosa 3/4 pati (ednas vo nedelata) i nemam nikakov rezultat :?: Inace go zemav od DM vo zolto sisence e i koga ke nanesam edvaj ja isplaknuvam kosata :(
     
  9. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    И јас пробав со тоа масло баш ама немав резултати, па по совет од феминкиве го купив тоа што го има во зегин 200 мл за 300 ден, што е органски ладно цедено екстра вирџин, е од тоа имам резултати.
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Лелее одамна не ми била косава вака убава, живна конечно.:D Додека ми беше сува ја намачкав, ама фала, ќе си знам за следен пат. :) Инаку првично го купив маслово бидејќи косава ептен ми паѓа месециве, а на интернет читав дека помагало. Дај боже да се врати во нормала.:)
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Јупиииии колку сум среќна. Следен пат стави го на благо навлажнета коса затоа што на тој начин со одмивањето нема да ги ти извлече природните масла од косата кои му се потребни на влакното. Водата е еден вид на бариера, а косата пак ќе ти биде сјајна и убава. Инаку помага во растењето на косата, доволно е кога ќе го нанесеш да направиш блага масажа на темето. Јас гарантирам лично за маслово, спас е за сѐ, кожа, коса, трепки, за вадење на шминка...буквално за сѐ. Ако си земала ладно цедено масло кое е и за внатрешна употреба, слободно конзумирај една лажичка дневно во кафе или чај, затоа што го забрзува метаболизмот и се верува дека помага при слабеење, а и екстремно е здраво.

    Не го познавам маслово за кое зборуваш, ама ти препорачувам екстра ладно цедено кокосово масло. Само тоа делува. Другите видови на масла се мешавина (кој знае со што) и може да немаат резултати. Поздрав
     
    На Fatalnata, mims-89, eatpraylove90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Шо би ми препорачале некое масло за расцветани врвови? :)
     
  13. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Бадемово масло или кокосово :)
     
    На Mishela и angelche16 им се допаѓа ова.
  14. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу Папи :*
     
  15. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Дечки, дали знаете колку пари е АРГАНОВО МАСЛО во Зегин? (или ДМ; или било каде :) . Поздрав ;)
     
  16. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    А јас да прашам дали има врска ако кокосовото масло од цврста состојба премине во течна? Дали ги губи својствата и придобивките? Денес го купив од аптека, 249 денари.
    Coconut oil.png
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    @shining_star нема ништо да му се смени во составот, а постојано ќе на менува структурата во зависност од температурата. Само мислам дека не треба да се чува во фрижидер.
     
    На Fatalnata, shining_star, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Имаш повеќе видови арганово масло, 100% чисто каде единствена состојка е арганот или пак мешавина со некое друго масло. Од оние 100% чисти би ги издвоила на прво место на биокосмос 390 денари за 50 мл. и она на институт органика (го открив скоро) некаде околу 800 денари ако не се лажам (не ми текнува дали беше 50 или 100 мл). Потоа имаш 100% чисти меѓутоа со додаден цитрусен мирис како на пример оливал 785 денари и арга околу 900 или 1000 денари. Имаш и мешавина со екстракти од рузмарин и други масла како она на ерболарио кое чини околу 1300 денари горе доле не се сеќавам баш точно. Имаш и арганово масло на биопланет ама е за внатрешна употреба и не е ладно цедено туку тостирано. Поздрав

    Како што веќе ти одгворија нема никаков проблем. Во земјите каде го користат и за готвење, ова масло може да се доведе и до температура од 177°C (на примр за пржење на храната). Над ова веќе почнува да прави алтерации во квалитетот, вкусот, бојата и мирисот и креира токсични состојки. Поздрав.
    п.с. и јас го земав ова масло пред извесно време затоа што сакав да го пробам и малку да сменам (досега користев само од биокосмос). Многу ми се допаѓа, а освен за коса и лице обавезно конзумирам по една лажичка дневно во чај.

    Доколку сакаш да го користиш како серум (на веќе измиена и сува коса) за да го спречиш сушењето на косата и испуканите врвови (доколку ги имаш само ножици помагаат во спротивно може да се спречи), во тој случај пробај кокосово, арган или јојоба кои не се многу масни. Доколку сакаш третман пред шампонирање, одлични се бадемово, макадамија, кокос, маслиново, рицинусово...во суштина сите масла горе доле. Поздрав
     
    Последна измена: 19 август 2015
    На shining_star и lavinija28 им се допаѓа ова.
  19. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Арганово има во космо од 850 и 950 ден отприлика. 50 мл. планирам да си купам некако скапичко...
    бај д веј од кокосово ни мене не ми е нешто косата различна...убаво ми е го јадам но за друго ништо посебно.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски