1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Љубовни проблеми и совети

Дискусија во 'Врски' започната од bilkata, 4 декември 2009.

  1. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Малечка ти си сеуште дете имаш само 14 години а тој како поискусен тоа може да го искористи.Ако кажал на сите да не кажуваат дека се имате смувано можеби има девојка или пак некоја друга му е во план па несака да знаат за вас,барем јас тоа така го свакам.Уште си премногу малечка и не оди премногу далеку,ако сака тој нешто повеќе од бакнежи и фаќање не му дозволувај.Ако му дозволиш најверојатно ќе те смета за лесна и тоа ќе го користи секогаш кога ќе му се присака.Така прават многу мшки кога ги знаат чуствата на девојчето си поигруваат за нив.Затоа веднаш не ги искажувај своите чуства и види како ќе се однесува.Ако и понатаму несака да знаат за вас побарај си друг па животот е пред тебе,сакај за да бидеш сакана а не некому да бидеш играчка.Тоа никогаш не го дозволувај.
     
  2. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Се сложувам со се што кажа ани и уште нешто да додадам , најди си врсник .. не дечко него кога веќе се муваш , рано ти е за толку постари . Имаш време за постари .. сега дружи се со врсници :)
     
  3. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Fala vi na dveteee za sovetite :D :D Bi sakala da doznam i dr mislenja
    A inaku nema devojka a za dali ima dr vo plan ... ne znam ... ;(
    so bivsite si e vo dobri odnosi :sweat:
     
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Чекај, само 2 пати сте биле заедно. Не се возбудувај толку за да не те тресне на земја од високо после. Факт е дека тој нема сериозни намери со тебе, затоа што-само сте се мувале. Затоа ти викам да не се затрескуваш оти боли кога ќе те спушти на земја. Друга работа е тоа што е постар а ти си премногу мала и несозреана. Може што сака да прави со тебе. Немаш искуство сама кажа дека прв бакнеж ти бил со него. Затоа е лесно да те лаже и да ти ветува убави работи додека му е интересно. Кога ќе му досади, ништо од ветувањата, ќе останеш со прстот во уста.
    Искрено ти кажувам, за да не се чудиш после што те снашло, да бидеш спремна и да очекуваш такво нешто. Затоа што машките функционираат на тој начин. Посебно со неискусно девојче, за кое знаат дека можат да го лажат лесно ;) :hai:
     
  5. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Најмногу мразам да се жалам ама така сум потиштена од сите страни што мислам дека ќе пукнам психички...
    Би почнала од дечко ми... во последно време како да одбегнува да се гледаме, а кога се гледаме одбегнува да бидиме по многу време заедно... сигурна сум дека нема друга, во тоа не може да ме разубеди никој...
    Како и да е, да не навраќам денови наназад ќе ја раскажам денешната случка... сабајле ме разбуди од спиење за да сум појдела кај него да сме биделе цел ден заедно. Кога ми ја даде идејата како да оживеав. Брзо станав и зедов алишта и влегов да се туширам... се средив се и пред излегување му се јавувам и ми кажа дека веќе тргнал кај другар му да преснимуваат некои филмови... Се договоривме да се видиме вечерва, бидејќи веќе беше пладне и беше ужасно жешко...
    Ми се јави кај 20 часот да излезам кај мене-ми носеше гел за туширање и ме праша дали ќе се налутам ако не се видиме и ако оди на трчање со другар му. Му кажав дека не се лутам, само се чувствувам искористено, бидејќи цел ден растрчувам и пак залудно... Додека тој наводно преснимуваше филмови јас дома правев палачинки, бидејќи сакав да го изненадам.. значи изненадувањето падна во вода...
    Откако ми го даде гелот за туширање си заминавме, а јас бев ужасно бесна и само барам „жртва“ за излегување... прва на патот ми се најде една школска-јас добро си живеам со неа, меѓутоа дечко ми не сака многу да се дружам со нејзе, бидејќи имаше неубави муабети за неа. Се договоривме да појдам кај нејзе. Му се јавив него и му реков дека ако тој не излегува со мене, јас ќе си излезам сама и тој само ладнокрвно ми рече добро! Излегов кај 21ч и кај 24 додека си идев ми се јави. Ме праша каде сум, со кого сум... му кажав каде сум и не знам зошто ама му реков дека сум била излезена со друга другарка... не му ја кажав вистната и тоа е првата работа поради која се чувствувам ужасно, но нема шанси да му кажам дека го лажев, бидејќи само ќе ја влошам целата ситуација... инаку на телефон ми кажуваше дека не ми верувал дека сум била со другарка, бил убеден дека сум со друг... се расправавме повеќе од час и половина... прво ми кажуваше дека не сака да е со мене, па дека сака да е со мене, па после дека треба да разговараме в очи, па после ми рече дека ако се видиме нема да разговараме туку ќе имаме односи, па после ми даде идеи што да правиме утре цел ден, па после ми рече да појдам утревечер кај него и на крај ми рече имај добра ноќ. Му одговорив со фала, а ти убаво спиј. И ми рече ќе пробам, ама за тебе не се сомневам оти имаше луда ноќ (мисли дека сум имала секс со некој друг). Патем тврдоглава личност е и залудно е да му докажувамм било што, бидејќи секогаш испаѓа дека е „во право“.

    Што се однесува до другарките... со мојата најдобра другарка сме во постојан „контра=напад“. Наместо да си се прашаме како сме, што сме, ние се немаме видено откако се распуштивме и секоја средба на фб или мсн е само причина за меѓусебна провокација...

    Што се однесува до здравствена состојба психички се чувствувам затворено... Мислам дека околу мене има еден преклоп од кој не можам да побегнам... Физички се чувствувам исцрепно. Пред некој ден бев на испитувања-имам кандида, бактерија во урината и слаба ми е крвта...

    Што се однесува до финансиска состојба со 200 евра поминуваме месечно четиричлено семејство и едноставно преку глава ми е од се... :@
     
  6. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Не знам зошто, ама 100% сум сигурна дека нема друга.
     
  7. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    lugje pojma nemam dali ima nekoja posebna tebe za ova , ama moram da pisam , imam decko 4
    godini i nikogas ne sum go izneverila ama nikogas , i najmnogu go sakam , ima eden decko na moja drugarka dever i mu se svigjam i on na mene epten i sea me vika da izlezeme , i jas sakam nezz zosto ama sakam , ama i nesto me koci , mi e strav da ne doznae decko mi i posle loso ke bide , so vikate vie?
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас би ти рекла да си седиш мирна и да не си создаваш дополнителни проблеми и тежина на совеста. Си го сакаш дечко ти, немој да си праваш самата јадови кога ќе ти помине меракот со другиот.
     
  9. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Inception како го имаш напишано ова со речиси 100% сигурност како некоја гледачка. :D Сепак мислам дека за да пишуваш во ваков пророчки стил треба да си подобро запознаена со врската на девојката. Не мора да значи дека ако во тој период не се гледаат како порано дека одма има друга, некој проблем сигурно има, ама не е секогаш друга во прашање. Ова го кажувам затоа што тргнувам од себе, и јас сум го одбегнувала бифшиот на периоди, кога сум сакала да си ги средам малку мислите, па не го изневерив ниту еднаш ниту флертував со некој друг, ниту пак го сакав помалку отколку што сум го сакала.
    А за Викторија, мислам дека треба да разговарате очи во очи и ако заслужува да му дадеш уште една шанса, и ако не се поправи ајде чао, пријатно. Не вреди да си ги трошиш најубавите години на некој таков.
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    За Викторија
    Ми се има десено слична работа, со договарање па да не искочи нишо и такви работи. Мислам дека се работи за период, или има некој проблем или обврски дечко ти, или едноставно му треба малку време. Најдобро би било според мене да му го кажеш сето тоа, да го прашаш во што е проблемот, и ако те сака да не дозволува да те изгуби заради неговото понашање, објасни му дека сакаш да бидеш со него и да не си праи филмови дека ти го изневеруаш, речи му „а ти тоа ли го посакуваш за да се откачиш од мене, па кажи во што е пролемот и да расчистиме да не се замараме вака и двајцата„ па што биде нека биде, ако ти бара време дај му, но откачи се од него и биди тотално ладна и во никој случај немој да го бараш, да види како е кога тебе те нема, така и двајцата ќе оладите и ќе си размислите убаво. Ако сакаш да си со него дај му шанса, попушти му ако треба, но ако продолжи така да се однесува со тебе остави го на страна и продолжи напред со твојот живот, ќе најдеш некој кој ќе те сака толку многу што нема да се одвои од тебе ни 1 секунда а не по цели денови да го нема... ајде пиши што си направила :*
     
  11. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    Викторија, колку повеќе му се оправдуваш дека не си била со некој, толку поголема причина ќе има да не ти верува. Најдобро е да му кажеш со кого стварно си била, но ако не сакаш, остави малку да се смират работите, да помине некое време. Додека си нервозна немој да бараш да се видите или разговарате, зошто може да кажеш работи за кои ќе се каеш.
    Се надевам дека се ќе се среди.
     
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    викторија јас мислам дека дечко ти наоѓа само изговор за да ти раскине. и нема како и сака да ти ја префрли вината на тебе како во стилот ќе ти раскинам ти имаш друг. седни поразговарајте и ако не иде не иде здравје боже па не е едини. ајде се надевам дека не сум во право ;)
     
  13. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Утрово дојде кај мене ме разбуди од спиење и ме зеде со него... бевме на едно прекрасно место. Ми направил изненадување за да „се искупи“ од вчерашното однесување. Разговаравме и му кажав се што мислев. Ми кажа само дека бил нервозен и затоа така се однесувал. Сега се е во ред. Барем се надевам.
    Ви благодарам на сите.
     
  14. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    девојки мн глупаво се чувствувам.Значи вака:врската ми е 1 и 6 месеци,го сакам,ме сака.Поради него се оддалечив многу од другарките.Во ред е и тоа си имам нови другарки бидејќи старите не се покажаја баш како добри.
    Но на почетоков од летото дечко ми ми рече дека јас мноогу сум го контролирала(а тој секоја вечер е излезен со другари-прво со мене па после е со нив- а јас дома да спијам или со вас на форумов) значи јас воопшто не го контролирам и не сум тип на опсесивна љубоморна девојка.Но еве сношти се собравме 5 другарки излеговме ..и дечко ми страшно се налути љубоморен стана..а до пред некое време ми викаше - сакам 3 пати неделно да излегуваш со другарки...јас еве еднаш излегов и лут ми е сега ме одбегнува сношти не се ни видовме и такаа...очајна сум ..ова што ми го прави мноогу ми смета и не знам како да се носам со овааааа?
     
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    А ти му кажа ли дека ќе излезеш??? Можеби токму тука лежи проблемот, ако не си му кажала помислил дека сакаш да се скриеш од него или дека имаш некои задни намери.
    Ако од тој аспект е во ред, тогаш да ти кажам дека дечко ти има многу детско понашање. Бреј, бреј ќе се лутел... Не грижи се немој да му објаснуваш многу, многу, оти друг пат полошо ќе биде ако се навикне така. Ако се лути нека му стои. Можел тој, можеш и ти... Така девојки додека е време, научете ги да ја контролираат љубомората, оти ќе добијат сила потоа се да ви наредуваат.

    И од уште еден агол го гледам проблемот. Ако ти додека тој е излезен, нон стоп се лутиш и му префрлуваш, тој сакал да ти покаже како е и затоа ти го прави тоа.
     
  16. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    епа тој цел ден не беше тука,во друг град беше играше фудбал..а јас дома седев и после ме викнаја другарките и нејчев да му откажам бидејќи одамна се немавме видено скоро цело лето..а јас сакав да му вратам ко тој мене ко ќе ми прави(прво со другарки а после со него) ама ме зафркна нејчеше сношти да се видиме лут ми изиграваше,знам дека се понаша ко бебе а јас не му попуштам па ако треба не мора ни денес да се видам со него..ама нз како да му објаснам дека нема причина да се лути ,јас само имав потреба од некој трачарски муабет,од другарки бидејќи тој секогаш си е со другарите ама јас па скоро никогаш.

    А и уште нешто иста смена сме со дечко ми на училиште бидејќи врсник ми е и сега тој 4та ќе ја зема вонредно....Значи јас морам да бидам со другарките зш на училиште само нив и ќе ги имам
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да објаснуваш. Секако си во право... Ако на овие години не се дружиш со другарки, тогаш кога??? Не му попуштај, ќе видиш дека сам ќе те побара ;)
     
  18. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    se soglasuvam so misleneto na Lolipop23 ostavigo sam da te pobara i mnogu popustane ne na mazite pa boze moj 21 vek sme ne moze nekoj da ti kazuva kade da odis sto da pravis .pozdrav
     
  19. kikeee

    kikeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Љубовна мака, ми треба помош....

    Здраво...
    Веќе 3 месеци сум заљубена во едно момче кое учи во истото училиште со мене. На почетокот, со некои потешкотии успеав да се запознаам со него. Потоа тој си фати женска (тој период ми беше најтежок во мојот живот). :worried: Но по неколку недели се скараа, и од сигурни извори дознавам дека повеќе не е заљубен во неа. Почнав почесто да му пишувам на фб, се поздравуваме кога сме излезени, се е ок. Но, тој се однесува со мене само како со обична другарка, дури и помалку од тоа, за него сум само една обична личност која ја познава. :( Некои од другарките ми велат да не ја губам надежта дека тој барем малку ме бендисува, но некои кои подобро го познаваат него ми велат дека за него не сум ништо повеќе од другарка. :| На сите начини се обидувам да станам поблиска со него (барем да бидеме поблиски познаници, ако неможе повеќе)... Но јас навистина сакам повеќе, затоа што сум в крај заљубена во него :inlove: Ве молам за помош, затоа што стварно сум безнадежна, реалноста ја знам- немам шанси да бидам со него, но нема ни да го заборавам.. Хелп ме!!! (имам 15 год) :rock:
     
  20. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Имаш 15 години и животот е пред тебе..Од 3 месеци тоа не можеш да го наречеш ЉУБОВ туку ЗАЉУБЕНОСТ. Но те сфаќам, и јас бев на твои години и имав љубов кон дечко на кој му се допаѓав, но не сакаше да биде со мене, незнам зошто и 1 година не знаев на што сум, си давав себеси лажна надеж и тој ми даваше само лажни надежи. Еднаш ќе се однесуваше како да сака да е со мене, друг пат како да не постојам. Преболно ми беше. Ти барем знаеш на што си, упорна си, но ете, не бива. Би ти рекла да не се откажуваш од контактот со него, бидејќи верувам дека се што ќе намислиш можеш да го оствариш.. Но ако видиш дека не чувствува ништо, повлечи се..Можеби ќе ти се оствари таа љубов во друго време.