1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забранета љубов

Дискусија во 'Врски' започната од mandolce, 26 декември 2009.

  1. mandolce

    mandolce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Jas sum vo vrska 6god. so eden prekrasen decko.Nasata vrska ja kriev od moite zatoa sto poteknuvam od mnogu patrijahalno semejstvo i moite sakaat da bidam so nekoj sto poteknuva od nase mesto(nie se zemame 90% od isto mesto).Pred nekolku meseci koga zavrsiv so fakultetot razgovarav so moite i im objasniv deka jas imam decko i sum vljubena vo nego.I moite krenaa panika i den denes ne mi dozvoluvaat da bidam so nego.A jas prodolzuvam i uste sum so nego ;) Nesakam da gi povredam moite,no nesakam isto taka i da raskinam so deckoto.Ve molam nesto sovetuvajte me.
     
  2. len4e

    len4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    60
    pa ti si vozrasna,si zavrsila fax, znaci dovolna educirana i emancipirana za da ne potkleknes na tie nivni predrasudi, pa sto ima vrska od kaj e decko ti? zar roditlite nalagaat od kaj da imas decko? ne mi e bas jasno dajpojasni ni pa da ti pomogneme
     
  3. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    a zasto da raskines so deckoto?deka tvoite od doma taka sakaat? kazi im ubavo deka ti go sakas deckoto i sakas da bides so nego tie nema sto da ti se mesaat mozat da te sovetuvaat i da te nasocat da go odberes najdobroto za tebe vo zivotot no sepak toa si e tvoja licna odluka za koja ti ke si nosis odgovornost ne mi e jasno i mene stvarno :?
     
  4. marinastr

    marinastr Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    zabraneta lubav ti se vika temata duso..za mene lujbov ne smee da bide zabraneta ako e ona pravata. edinstevena precka e ako ste krvno povrzani. :evil: .drugo se e nebitno. i jas go imav istiot problem do nekade i uste go imam no nemoj ni da pomislis da prestanes da se boris!! nema nisto poloso od toa sam da ja ubies ljubovta..nikogas nema da prebolis.zatoa hrabro a tvoite ke se pomirat koga togas, sekoj saka da mu e srekno deteto
     
  5. chocolate.power

    chocolate.power Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    ........dokazi mu deka go sakash i sakash da bidesh so nego...zapoznaj go so niv...No ne mi e jasno kako toa 90% od vashe mesto ljubov...kako e mozno toa?
     
  6. mandolce

    mandolce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Da,znam deka e tesko da me razberete veruvajte i mene mi e tesko da vi objasnam:)zasto i sama ne razbiram zosto e toa taka generaciski nanazad.A za zapoznavanje decko mi so moite hm......nesakaat ni da slusat :( nesakaat da go prfatat iako ne go poznavaat.Mislam deka nema potreba da raskinam iako oni"insistiraat" zatoa sto mene mi e extra vo vrskava.Decko mi znae deka moite ne dozvoluvaat i ima razbiranje no eve skoro 1dog. gi ubeduvam moite no zaludno(nemam veke sila) i mi e strav moze i on ke izgubi trpenie,a i samata situacija koga e takva doma nalaga jas da se cuvstvuvam tazno,zasto sto nemam podrska od nikoj blizok ni od sestra mi od nikoj:((VO ISKUSENIE SUM.FALA VI NA SOVETITE:))
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Mene epten mi e tesko da zamislam niz sto pominuvas!
    Kako i da e si izdrzala tolku vreme ke izdrzis uste, ne se sekiraj. :)
    Epa sega zivees vo patrijahalno semejstvo, toa ti e rodninite ne si gi birame. Tvoite sigurno ti mislat dobro i ocajnicki se obiduvaat da ti go promenat mislenjeto, no ti nema da im dozvolis neli?
    A vas do kade vi e vrskata? mislam, zborite za svadba ili veridba?
    Koga decko ti ke nemoze da ceka veke, ocajni situacii baraat i ocajni merki...pobarajte dozvola da se zemete, ako ne sakaat reagirajte "patrijahalno" spakuvaj se i odi si kaj nego.
    Do togas kuti si i teraj si po tvoe.
    Ljubovta ke pobedi moras da veruvas vo toa.
    8)
     
  8. mandolce

    mandolce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Pa......da planirame veridba(sakame )ama kolku ke ni se izrealizira koj znae :(
     
  9. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Ne smees da se otkazes od ljubovta i jas imam slicen problem zasto idam so decko od druga vera veke poveke od 1 godina sme zaedno se sakame no moite neznam kako bi go prifatile toa majka mi veke znae a skoro go zapoznav so tatko mi no se odnesuvaat kako nisto da neznaat, a znam deka imaat protiv... go sakam i znam deka ako treba so nego ke idam do kraj na svet i deka ne mi e bitno nisto drugo ne mi e vazno dali on veruva vo alah ili vo bog... Se sakame i se nadevam deka ke bidam so nego cel zivot...sakam samo da go znam vaseto mislenje dali mislite deka ovaa vrska ke zavrsi so uspeh ili ..?
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    па ако се сакате и двајцата и ако не ви е важно мислењето на другите, зошто да не ви успее? само верба во себеси и во вашата љубов ;)
     
  11. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Pa i jas mislam taka mene ne mi e vazno sto mislat drugite mene mi e poradi moite zasto oni najvise ke bidat povredeni i ke treba koga togas toa da go prifatat toa .... ;(
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    жално е што во вакви случаи може да дојде до ситуација да одбираш. но сепак сето тоа е твоја одлука. ти најдобро треба да си знаеш дали и колку вреди вашата врска.
     
  13. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Pa znam deka vredi se sakame premnogu ... ja se nadevam deka se ke bide dobro so tek na vreme =(
     
  14. Magdalena.A

    Magdalena.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    19-20 се неколкуте часа што ми оставија печат за цел живот...тешко да се наканам да искочам со дечко или некој толку да ми се засвиѓа...можда и господ ми донел болен начин за да запознам некој мој роднина..Уште пред 1 месец , уште на првиот поглед кога го видов знаев дека ке остварам контакт по било кој услов со дечкото..одма го адднав на фб..зборевме он имаше женска 7 месеци...раскина .. желбата ми се оствари...и по секојдневен муабет решивме да искочиме баш вчера..еднаш ми имаше спомнато дека неговите братучедки ми се роднини, знаејќи го брат ми..искочивме...и баш кога адреналинот ми се качи на 50-ка...кога се разбуди чувството пред да се муваш со дечко...ме пресече со муабетот...Изгледа сме роднини, татко ти го имаше купено моторот од нас..му се јавив во истиот момент на татко ми и ми рече дека ми е трет братучед..ни од далеку неможете да замислите како ми беше..во моментот ми поминаа 300 филма...и 1000 прашања...зошто сум толку несреќна, дали Куманово градот е премногу мал..или пак јас сум најголемиот пророк? Се гушкавме и бакнувавме 3-4 часа. се возевме на мотор...муабетот и моментот од предмувачки се сврте во братски..ме гушкаше и двајцата се запрашувавме зошто мораше вака да биде..иако дечкото е женкар, и покрај се, не му беше сеедно...нозете ми беа како пресечени...цел ден кога се спремав се тресев-имав предчувство некакво..и ете...колку се трудев, колку патев за бившите 2ца, и зошто пак Господ ми праќа вакви паѓања и рушења на моите сништа кога со цело срце ги очекувам...цел ноќ и цел ден го поминав прашувајќи ги моите околу него, дедо ми, татко ми, ми поминуваат секакви прашања и одговори низ глава, му вртев-не ми креваше , можеби сака да застане на спротивна страна, или можеби му е сеедно? Во моментот ми дојде да се обесам кога си отидов дома, дали да побарам помош од психијатар , немам сила да продолжам понатаму, секогаш бев цврста и се борев , зошто барем еднаш не ми возврати Бог со добронамерство? Зошто секогаш живеам во надеж кој згаснува ? Зошто, Зошто , Зошто..
    Мил мој братучед , мила моја љубов, дали Бог те испрати да ги сретнеме нашите души во неповрат или само ме казнува безмилосно ?
     
  15. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Девојко па не е до толку крај на светот ти да се бесиш, размисли малку :^)
    Престани со тие муабети, зошто господе ме казнуваш, зошто вака, зошто така! Тоа е, така требало да биде. Па и ти од едно искачање одма си се заљубила во него па до толку да ти е до бесење |( . Го знаеш од пред тоа, на фејсбук да да бла бла.. не е тоа некоја неизлечива љубов. Луѓе се опоравиле и после 5 годишни врски, то за едно искачање. Ти дошло како шок, си мислела ќе биде нешто вечерта ама не, и тоа е. Сфати го и продолжи понатаму. Има многу убави работи, и уште многу пати ќе се заљубиш
    И биди среќна што не сте се смувале место да плачеш по него. :!:
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Magdalena.A

    Magdalena.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    И покрај тоа што не се смувавме, добро е и што не бидна, зашто уште имам надеж во мене
    Свесна сум скроз дека е невозможно сето тоа иако он ме прашува дали и што сакам?
    Свесна сум и дека имал врска 6-7 месеци и дека 90% ке се смири со бившата, ама не ми е сеедно...денес му вртев-не ми одговори на повикот, после тоа немаше ни пропуштен провик од него...не е крај на свет, да ! ама неможам да останам рамнодушна и да заминам со крената глава...барем да ме викне да излеземе како што ми вети, да ме почитува како братучедка..све ми е на куп, ми се вртат 100000 прашања и одговори.кај е крајот?
     
  17. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    И подобро ако не те викнал, така ќе ти даде само надеж.
    А каде ти е крајот? Па, незнам, ама ова сигурно не е! Така да главата горе, ништо не завржило. Животот тек сега ти почнува ;)
     
  18. Magdalena.A

    Magdalena.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Баш се осеќам у период кога на моменти на мои 17 год. размислувам доволно зрело, а намоменти сум најголемо дете...Се ке помине се надевам, имам проблем што неможам да се навикнам набитните нешта да ги игронирам него се навраќам на нив и го мислам нештото што некој ми го има дадено како коментар/комплимент. Доста сум емотивна а и можеби ми е до знакот Водолија..
    За дечкото погоре што го имам наведено само ми беше шок што излезе дека ми е трет братучед, се навикнувам веќе а и благодарна сум што немав ништо со него инаку би ми било потешко , во секој случај фала многу..
     
  19. Slatko-Malo

    Slatko-Malo Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    12
    mandolce и јас имам сличен проблем, иако твојот е полош од мојот. :( јас идам со дечкото 1год.и го сакам, а и он мене.мислам дека со никој нема да ми биде вака во врска како што ми е со него.но моите се против нашата врска, бидејќи прв пат кога го видоа, не го видоа баш во супер издање. он е лошо дете, но јас го сакам и тоа не ми е битно, а и од како е со мене он е многу смирен. затоа и моите се против да бидам со него,а ми зборат и дека сум била мала за дечко (а имам 17год.) неможам да сфатам, како може на помали од мене да им дозволуваат нивните да имаат дечковци, а јас сум мала :^) имам разговарано со него за да раскинеме, но неможам да се одвојам, сум плачела како луда, многу ми било тешко, го сакаш а несмееш да си со него.зашто од толку луѓе што им дозволуваат нивните, баш тебе не ти дозволуваат. ;( те сфаќам како ти е.би ти рекла да продолжиш штом се сакате, но и јас сум истата. продолжив, но со моите ми е кошмар. дури и не смеат да знаат дека воопшто искачам со него, ме тераат скроз да не се гледаме. се кријам од нив, но стварно е тешко. сепак ти си поголема од мене, па можеш и да си се земеш со него, штом планирате, тоа е убаво. со среќа! :* (а ако има некој совет и за мене, нека ми помогне. :) )
     
  20. Sonce77

    Sonce77 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    9
    Вие сте супер , а јас сум мажена имам прекрасен маж кој многу ме сака а јас се заљубив во друг.