1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анемија (слабокрвност)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од skorpija1992, 7 август 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Jас имам среќа што ми се погоди еден супер доктор, млад е, веројатно затоа е полн со разбирање и ми даде многу добри совети и идеи. Не ми препиша витамини, се треба да е на природна база, иако јас дневно како додаток во исхрана си пијам витамини.
    Секое сабајле по една лажичка мед обавезно и дневно ако можам да пијам по литар чај од жалфија. Морам да ја зголемам количината на месо во исхраната, и да јадам што е можно повеќе цвекло, леќа, спанаќ, праз, грав и брокула и да пијам повеќе цедени сокови. И да зголемам број на оброци.
    Ми ја спомна и аронијата, ама сеуште не сум купила да пробам, скепса сум дали ќе можам да ја јадам. Немам претстава каков вкус има. :?:
    Така да, за мене нов начин на исхрана во целост, што побрзо да се вратам во нормала.
     
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски

    Бидејќи мене ми се гадеше од Тотхемата, докторката ми препорача да ја растворам ампулата во црвено сокче (затоа што течноста од ампулата е црвена), и да пијам со цевка директно во грло. Помага техникава, не знам дали беше на сугестивна база, ама ниеднаш не повратив откако почнав да применувам. :D
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elenaelencence26

    elenaelencence26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    so sok od zeleno jabolko bravo , jas samo taka mozev da gi piјam :^)

    as se probav i nisto ne mi pomagase dolgorocno se bese za mesec dva i posle isto... zelezoto na 0 :@ , edinstveno so mi pomogna bese sok od kopriva sveza vo prolet koga se mali , cedeni na sokovnik i od edna kesa iskaca pola findzalce od kafe sok od koprivata ,epten gadno mirisa :puke: ama se izdrzuva, se pie na gladno ama mnogu e jako i se pie 1 do 2 godisno nesmee poveke ...i od togas super mi e krvnata slika :D
     
  4. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
  5. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    во последно време чувствувам огробна поспаност,слабост,имам намалена тежина,низок крвен притисок,губење на апетит,главоболки,бледило,депресивна и нервозна сум и чувствувам студ.. последната крвна слика покажа хемоглбин 15,пред неколку месеци,дали овие симптоми се карактеристичи за анемија ? ве молам помош
     
  6. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Јас ги пиев со сок од боровница
     
  7. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Јас знам дека тотема се пие во цеден сок од портокал. ем внесувате вит Ц, ем супер вкус има.
     
  8. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490

    Јас ги пијам тотемава со бистар сок од јаболко...не се осеќа воопшто и не предизвикува никакво гадење..

    А иначе и јас имам проблем со слабокрвноста а посебно со хемоглобинот,,последно ми беше 9.6 а имам околу месец,месец и пол до пораѓај...
    доколку не ми се среди ќе морам да примам трансфузија пред пораѓај ...и поради тоа сега 1 месец мора да ги пијам по 3 пати дневно... :(
     
  9. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Како помала добра ми беше крвта....Сега најмногу до 12....Едно лето јадев месо(црвено),чај од коприва(шо викат дека помагал),цвекло обавезно на секој ручек..и едноставно здрава храна....и есента малку се настинав и ми ја измерија беше 11...А пред почетокот на летото имав 11,3....И јас ваква :o ...Мајка ми кога била бремена во мене имала многу слаба крв.....Дури и постојана слаба температура(околу 37)...А не знаела оти резултатите кога била налекар да се прегледа се шо треба,баба ми ги земала и не и кажала шо и е....и рекла јади си ти месо такви работи.......Да не поврзано тоа некако?
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Аронија е спасот жени!
    Секое сабајле пред јадење, по 8 зрна, што подолго ви трае навиката, толку подобро. Јас месец дена пиев, и резултатите се повеќе од одлични!
    И совет, ако купувате, гледајте да купите свежа. Мала колична, помалце од пола кило, за да ја изедете додека е свежа, па после пак ќе си купите, и така...
     
    На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
  11. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.800
    Пол:
    Женски
    ^^
    Откако се купува арнонијата се става во замрзнувач, така ?
     
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Ако купиш поголема количина можеш да ја замрзнеш.

    Јас зимам мала количина, во фрижидер ја чувам, затворена во стаклен сад. Полесно ми е така, секое сабајле свежа си ја вадам од фрижидер и така ја јадам.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    ^Старфиш од каде ја купуваш аронијата, има ли во Веро маркетите? :)
     
  14. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.800
    Пол:
    Женски
    Ја има во една продавничка за здрава храна во Буњаковец на приземје, јас од таму ја имам купено.
    За Веро не сум сигурна дали ја има.
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Девојки колку пари е аронијата? И каде може да се купи?
    Фала ви многу.
     
  16. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.800
    Пол:
    Женски
    Да не те излажам, мислам дека јас од кадешто ја купувам (погоре ја спомнав продавничката во Буњаковец) беше 300 ден. килограм, ама со оглед на тоа што се јадат од 8-15 зрна дневно, рачунај колку се исплаќа и колку ќе ти трае.
    Купи си за почеток 300-350 грама, доволно е. :)
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Ја има во сите продавнички за здрава храна. А сега барем ги има на секој кош.
    Замрзната е 300 денари кило, а свежа може да се најде од 500 до 600 денари, зависи.

    Инаку, за погоре муабетот, 300 грама е многу малку. Мислам дека најпаметно е да си земете пола кило свежа, па ако ви се види многу, замрзнете еден дел. Пола кило, во фрижидер, ќе ви биде таман за околу две недели, и нема да ви се расипе, да ви скапа и сл, само може малку да ви се засуши. Ама без гајле, зошто пак си ги чува здравите состојки.
     
    На Mama25 и Anna-Banana им се допаѓа ова.
  18. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Свежа аронија има и на Зелен пазар и во Веро Центар, 360 денари отприлика е килограм.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    За слабокрвност најдобар сок се прави од:
    1 кг мед
    1 кг цвекло
    1 кг лимон
    1 кг моркови
    1 кг јаболки
    Се лупат сите, се цедат во соковник и од кога ќе бидат готови им се додава медот. Потоа се меша треба да стои една ноќ и се става во шишиња. Се пие по една чаша до две на ден оти е многу јак сокот. Јас од секогаш бев слабокрвна па од кога го пиев ова ми се подобри крвта.
    Исто за зајакнување на крвта многу добар лек е гроздов мед.
     
  20. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Од како ми почна менструалниот циклус, крвта ми е многу слаба. Пиев хеферол на периоди, додека го пиев ми помагаше, откако ќе престанев пак истото. Тогаш јадев месо, свежа храна, брза храна речиси и не јадев и секое лето мене притисокот ми беше ептен низок, еднаш дојде и до 50/70. Потоа (пред речиси 3 години) прекинав да јадам месни производи целосно и почнав доста подобро да се чувствувам.
    Но железото во крвта се уште не ми беше во границите на нормалата (исто така и хемоглобинот), па на лекар ми кажаа да пијам folic acid (фолна киселина) и ferrous sulphate (железо) се додека не решам да забеременам. Се чувствувам многу подобро, немам проблеми со притисокот, не ми се врти во главата.
    Знам дека ова не е баш најдобро решение со оглед на тоа што се таблети, но се трудам да консумирам храна која што содржи повеќе железо. Исто така, од голема помош ми се и спортските активности. Кога сум физички активна се чувствувам далеку подобро отколку кога сум пасивна.