1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Не знам за напнување, ама мене стално кога пијам кафе и цигарче ме фака тахикардија. И затоа ги намалив многу цигарите и пијам само по едно кафе насабајле ама не на гладно срце. Иначче си купив пивски квасец сега пијам и фала богу се чуствувам добро.
     
    На mal.ecka и bubic.k им се допаѓа ова.
  2. kleopatra11

    kleopatra11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Кафето го покачува адреналинот и придонесува за влошување на симптомите на акнсиозност и панични напади.Јас не пијам неколку месеци и ви препорачувам воопшто да не внесувате кофеин ако можете.Поздрав
     
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Станувам секое сабајле и одма пијам кафе неможам воопшто да не го започнам денот со тој ритуал ,а имам пробано и да непијам едно време ама исто ми беше ,психијатарот го прашав во врска со кафето ми рече нема врска, ако пиеш кафе само да не се претерува ,јас си пијам по едно на сабајле и со него се освестувам :D а тоа дека не прави понервозни мислам дека мислата не тепа ,ние и така сме нервозни ,барем мене не ми делува воопшто .
     
  4. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Natemila od kojpivski kvasec piesh? bidejki i niv gi ima poveke..
     
  5. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Еве од овие, околку 250 денари се.
     

    Прикачени фајлови:

    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram, od zegin li gi zemash ili gi poracuvash ?
     
  7. bile69

    bile69 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    20
    a za sto go zemate ovoj pivski kvasec koj vi go preporaca i za sto ako moze pisete
     
  8. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Убав е за се, и кожа, нокти, тен, коса,имунитет а и за нервите.Јас лани ги пиев по препорака на доктор, кој што ми рече дека помага во борба против анксот.Вики ги има во сите аптеки мислам дека, јас ги купувам од една нова аптека во драчево. Ке видам како се вика па ке ти пишам.
     
  9. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Храна за среќа Витамини и минерали

    Витамин Ц
    Одлично делува против ментална исцрпеност и тага.
    Главни извори се киви, агруми (портокали, лимони, мандарини).
    Минимална дневна доза - 80 mg на ден (1 киви или 2 портокали по ден).

    Б витамини
    Нивниот недостаток може да предизвика депресивна состојба .
    Тиаминот ( Б1 ) стимулира ментална активност и нормална работа на нервниот систем. Пиридоксинот (Б6), помага во превенцијата на многу нервни пореметувања и одржување на ментална рамнотежа. Кобаламинот (витамин Б12) ја зголемува енергијата и ја подобрува концентрацијата и меморијата.
    Главните извори на овие витамини се квасец, трици, пченица, млеко, диња, зелка, меласа, јајца, повеќето зеленчук, риба и црн дроб.

    Магнезиум и цинк
    Најважните минерали за борба против депресија.
    Главни извори: чоколадо, овес, пченица микроб, цели зрна, морска храна, суви смокви и ореви. Доколку се зема преку таблети , лечењето не треба да трае подолго од три недели.

    Калциум
    Од суштинско значење за духовната рамнотежа. Недостатокот предизвикува замор и раздразливост.
    Главни извори: млеко, јогурт, сирење, соино млеко, сипа, лигњи, школки.
    Минималната дневна доза : 900 мг.

    Железо
    Недоволна количина на железо поттикнува малодушност, промени во расположението и депресија.
    Дневна доза : 10 ml за мажи, 18 ml за жени.
    Главни извори: свеж зеленчук , мешунките (леќа, грашок, грав), сушено овошје црно чоколадо .

    Амино киселини триптофан и фенилаланин

    Се неопходни за производство на серотонин, норепинефрин и допамин, невротрансмитер кој ја стимулира физичката и ментална активност и дејствува како природен антидепресив.
    Главни извори: свежо меко сирење, млеко, риба, банани, урми, бадеми, кикирики, сусам и семки од тиква .
     
    На mal.ecka и natemila им се допаѓа ова.
  10. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Последниве месеци почнав секој ден да пијам цеден лимон и да конзумирам мешана салата во која повеќето е со цвекло ,исто земам и Омега 3 масни киселини кои многу помагаат за депресија и општо за целиот организам,многу подобро се чуствувам избегнувам мрсна храна и нездрава .
     

    Прикачени фајлови:

    • original_CW.jpg
      original_CW.jpg
      Големина на фајлот:
      51,3 KB
      Прегледи:
      129
  11. loveIan

    loveIan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    61
    Се извинувам за мојот претходен пост, ако некој навредив.
    Беше наменет делот за апчињата за оние кои немат напади кои се стига до болница. И не зборувам без да знам како е, сум имала напад 3 дена сум била во кревет и само сум спиела.
     
  12. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    Јас го пијам овој пивски квасец

    NATURE ESSENTIAL - ПИВСКИ КВАСЕЦ

    Пивскиот квасец е права ризница од хранливи материи како протеини, амино киселини витамин Б1, Б2,Б6 ,Б12 , нијацин, фолна киселина, пантотенска киселина, провитамин А и Д , , калциум, фосфор, хром, магнезиум, бакар и железо.

    Пивскиот квасец ги зајакнува косата и ноктите, ја чисти кожата, го намалува холестеролот, го зајакнува нервниот систем, го регулира шеќерот во крвта и го намалува стресот.

    Пивскиот квасец се препорачува за сите возрасти, бидејќи го заштитува црниот дроб, очите, кожата, помага во исчезнувањето на акните, го отстранува заморот, ја одржува рамнотежата на цревната флора, спречува мачнини, ги олеснува дигестивните проблеми .


    Пивскиот квасец воглавно содржи сложени шеќери и е погоден за користење ако некоја личност има дијабетис.

    Одличен е во регулирање холестерол, тој претставува природен антибиотик кој ги контролира бактериите кои би можеле да бидат штетни за организмот.

    Квасецот се користи и во служба на убавината, посебно за убавина на кожата. Помага против акни, воспаленија и инфекции на кожата. Исто така има и антиканцерогено дејство.


    Како диететски производ се препорачува по 6 таблети дневно
     

    Прикачени фајлови:

    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  13. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Луѓе, деновиве имам главоболка и бидејќи имам проблем со забите, не обратив многу внимание. Денес си викам ај да мерам притисок и ми покажа 122-91, а пулс 79. Се исплашив бидејќи беше покачен. Потоа мајка ми ми измери и ми рече дека ми е 110 - 70. Но јас се си мислам дека ми е висок и си направив милион филмови што ќе ми се случи и малку се испаничив. Мајка ми ми вика не ти е покачен, добра си, не и обраќај внимание на главата. Сеа сум скроз збунета и загрижена. Си мислам да не ме лаже, но си викам би се загрижила и таа ако виде дека ми е покачен, оф брее... мисли... :worried:
     
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш кога мерам прв пат, дал дома или на доктор се испаничувам од самиот апарат и ми покажува покачен, и после 5, 10 минутки мерам пак 110 со 70 скоро стално ми е вака. Хахаха и докторот стално вика ова е од страв, се возбудуваш леле колку е покаже, и затоа е тоа така.
     
    На be.positive и dzuls им се допаѓа ова.
  15. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Мислиш дека нема простор за паника? :) да се смирам малку :)
     
  16. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Samo jas li ne spijam i se macam so paniki uh nasabajle majka mi i bratmi treba da odat nadvor od skopje i ja imam napadi kako ke stasat strav mi e da ne im se sluci nesto po pat nedaj boze i vremevo e zanigde za vozenje aman mislam ke poludam do sabajle od crni misli mi se placee sakam da gi odvratam od namerata da odat samo doma da se taka najmirno ke se cuvstvuvam :(
     
  17. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Леле и јас не спијам, ххахаха... и јас си мислам.. :lol: Инаку не се грижи, живи и здрави и ќе стигнат и ќе се вратат. Јас во таква состојба одам и плачам ехее и со авион летав, со паники и се... мора така. Не се грижи супер же бидат и тие, и ти.
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    На FOX LIVE можете да ја следите емисијата за анксиозност во која има луѓе со анксиозност и терапии со прихолози ,туку што почна,секоја вечер почнува во 1 и 30 мин.
     
  19. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Ја гледав порано, но една вечер се уплашив и од тогаш не ја гледам. Инаку таму секогаш викаат соочување со стравот за да се победи! :angel:
     
  20. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Daj boze da e taka ama sigurna sum utresniot den ke mi bide katastrofalno pa i sreka sto ne sum na rab zaradi praznikot pa panikite doma ke si gi odlezam dodeka se vratat moite i fala za spodelenoto mislenje nekako polesno mi e koga znam deka ne sum sama