1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    да да , исто и кај мене се случува тоа, али со тек на време почна да бледее, најверојатно затоа што не сум бегала од таа ситуација. Ова го имаше во методот на зоран и линден... помага :)
     
  2. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    znam deka ne treba da begam ama vo toj moment me faka strav da ne mi se sluci nesto, a na toa se nadovrziva sramot kako sea pred drugi luge ja da pripagam tamu, i samo sakam da stanam i da izbegam, i nemozam da dosedam, a znam deka nisto nema da se desi, ama glavata strasno pocnuva da me boli i da mi zue nekako...se gubam cela...
     
  3. xxemaxx

    xxemaxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    depresija e ili nesto drugo

    EPA VAKA...MOJOT PROBLEM ZAPOCNA USTE PRED MESEC DENA...BEV NA ODMOR SO MOJOT DE4KO I SO DRUSTVOTO...SE BESE UBAVO KOGA MENE NAEDNAS MI SE SLUCI DA NE MOZAM DA DISAM I ME FANA PANIKA,CELA POCNAV DA SE TRESAM OD STRAV I NE ZNAEV KAKO DA SI POMOGNAM...OTIDOV NA LEKAR I MI KAZAA DEKA SUM IMALA TIHOKARDIJA NA SRCETO I DEKA NISTO LOSO NE MI E.NO SEPAK JAS BEV TOLKU MNOGU ISPLASENA STO EDVAJ CEKAV DA SI DOJDAM DOMA.OTKAKO SI DOJDOV JAS NE MOZEV DA SE SMIRAM MNOGU VREME.SE PLASEV DA NE KE UMRAM,PA DEKA KE SE ZAGUSAM VO SONOT,PA POCNA PAK DA ME GUSI,NE MOZAM DA DISAM KAKO STO TREBA.OTIDOV I NA LEKAR I MI KAZAA DEKA SETO BILO DO NERVITE.NO JAS NE MOZAMDA SVANAM ZATOA STO OSEKAM PREGOLEMA BOLKA VO GRADITE KOI NE MI DAVAAT DA DISAM.CELO VREME PLACAM,SE NERVIRAM I NE ZNAM VEKE STO DA PRAVAM...VE MOLAM AKO SAKATE DA MI POMOGNETE ZATOA STO MINUVAM NIS ZNOGU TEZOK PERIOD I MISLAM DEKA NIKOGAS NEMA DA MI POMINE,I DEKA KE UMRAM VE MOLAM OD SE SRCE ZA POMOS POZZ
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. xxemaxx

    xxemaxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    depresija e ili nesto drugo

    NE ZNAM FALA MNOGU ALI STVARNO MI E STRAV DA NE MI SE SLUCI NESTO....A NIKOGAS NE SUM BILA VAKA,SEKOJ PAT SUM RAZMISLUVALA POZITIVNO NA PROBLEMI ALI MISLAM DEKA I EDNA "DRUGARKA MNOGU VLIAESE VRZ MENE...
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    596
    Допаѓања:
    2.024
    Пол:
    Женски
    depresija e ili nesto drugo

    Ако на лекар ти рекле дека е од нервите не би требало да се плашиш, но за да бидеш по сигурна побарај си уште едно мислење од друг доктор. На една моја другарка исто и се случуваше се гушеше и ја фаќаше паника од затврен простор, па си отиде на психијатар и сето тоа се среди. Би ти препорачала и ти да отидеш на психијатар, посебно ако си имала тежок и стресен период. Тоа воопшто не е срамота најнормална работа е, немора никој да знае, а и психијатрите нудат целосна дискредција.
    Се најубаво...
     
  6. nadus2222

    nadus2222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    sega koga gi citam statiive se vrajkam na periodot koj go imav pred 3 god a nemav pojma deka se vika anksioznost.se plasev od samata sebe,se plasev za moite najbliski imav misli deka nesto moze da im se sluci ona najlosoto i sekogas koga mi zvonese mob mislev deka e nekoja tragicna i losa vest.ne bev zainteresirana za nisto jas koja sekogas sakav da bidam sredena i doterana nemav zelba niti da se doteram ubavo niti pak da si kupam nesto novo sto sekogas toa me raduvase.izleguvav kako nekoj klosar.a za nesonicite ne sakam ni da zboram nemozev oko da sklopam po cela nedela potoa 1 vecer ke zaspiev posle dr noki pak istoto,ne bev vo sostojba veke trezveno ni da rzmisluvam nemav koncentracija nisto da napravam teloto go osejkav bespomosno pa se otruv od pienje dijazepami i leksiliumu da mozam bar malku da se sredam psihicki i da se odmoram.bese strasno.se custvuvav najbespomosno i so e najstrasno sama se izboriv so seto toa zosto mi bese stram da kazam nekomu bidejki mislev deka ke me pomislat luda.sedev sama vsoba i i od nigde nikade pocnuvav da placam taka samo od sebe mi idese bez nikakva pricina.toj period mi traese tocno 1 god.ipol i im sovetuvam na site sto taka se osejkaat vo momentov da ne se plasat da ne panicat se ke pomine samo mora sami da si pravite vo psihata deka ne e nisto strasno deka ste jaki deka se mozite da izdrzite i deka nema da se predadete zosto ova e samo eden period koj sekoj covek mora da go pomine vo zivotot.ete jas go pominav i sega mi e super odlicno se custvuvam pozdravce i se najubavo
     
    На bliznak rock му/ѝ се допаѓа ова.
  7. xxemaxx

    xxemaxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    depresija e ili nesto drugo

    luge bev na lekar i mi kazaa se najdobro ...se nadevam deka vo skoro vreme ke mi pomine rekoa deka sum vo red i da ne mislam na bolesti i da posetuvam joga...i sega sum sigurna deka ke mine fala vi na site sto mi dadovte soveti ,bas sakam da si pisuvam so lica kako vas
     
  8. Severina

    Severina Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    depresija e ili nesto drugo

    milo mi e sto ti e podobro:P se nadevam deka ke ti bidi uste podobro i ke si se vratis vo normala , samo edna ispravka koga imas maka i znajs deka nisto ne te boli i svesna si deka ti e psihicki samiot zbor kazva kaj treba da odis ts na psiholog, i tie si znaat kako so terapija ke ti pomozat bez da se macis zato so vo takva sostojba kolku i da prajs napori nema da mozis sama da se stabliziras zato so kolku i da sakas to ti idi od vnatre ...me razbriras se nadevam.poz
     
    На xxemaxx му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Srekna.Zvezda

    Srekna.Zvezda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site....slucajno barav neshto na netov i ja vidov ovaa interesna storija i sostojba na koja vie komentirate a toa e anksioznosta...i jas ja imam i zamislete mislev deka samo kaj mene se javuva toa custvo koe ne mi dava mira....na pocetokot mi se pojavi pred 3-4 godini i vsushnost jas pojma nemav shto e toa no celo vreme na internet barav za taa 'bolest' koja mislev deka e duri zamislete bev i na kardiolog bidejki mislev deka ne e vo red so mene neshto....i eve i do den deneska se boram so toa nekogash ke go snema pa povtorno ke se pojavi megutoa bez napadi bidejki svativ deka toa e samo sostojba na umot i deka moze da se kontrolira...i jas nekogash bev bestrashna no strashno sum emotivna licnost i verovatno zatoa se javi kaj mene ovaa pojava no se boram so site moi sili da ja pobedam.. bidejki mene najgolemiot strav mi e koga ke se kacam vo kola ili koga e mnogu zeshko...inace vaka vo normalni uslovi nauciv da ja kontroliram i da ja izbegnuvam (ako moze toa taka da se kaze) mnogu mi pomogna eden sajt koj go citav od covek koj ja pobedil anksioznosta sega ke vi go dadam linkot bidejki sakam na site da vi pomogne kako i na mene barem da se namali toa neprijatno custvo...vo toj saj pishuva deka i da se sluci toj panicen napad treba da se ostavi i da ne se reagira bidejki sam ke pomine a so toa ke mu pokazete na stravot deka nishto ne vi moze i deka vie ste pojaki od nego....ke procitate i sami ima mnogu dobri soveti koi se nadevam ke vi pomognat..ubavo e custvoto koga znaete deka ne ste sami i ideka ima i drugi kako vas...sepak nie sme zeni koi treba da stvorime semejstvo i da se grizime za nego pa zatoa treba i so ova da se izvorime....se najdobro na site...pozdrav.

    Eve go linkot na sajtot http://www.anksioznost.net/

    eve dve vezbi za da se pobedi anksioznosta navecer legnete na grb i razmisluvajte samo za ubavi neshto na pr. nebo i vdishuvajte na nos a izdishuvajte na usta najsporo shto mozete.A ako dobiete panicen napad togash ispravete se i dijafragmata napolnete ja so vozduh i brojte do 30 i potoa ispushtete i napadot ke si zamine.
     
  10. PinaCapano

    PinaCapano Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Da da...povekjeto od nas imaat poseteno kardiolog. Jas od porano mn se plashev deka imam nekoi problemi so srceto. I koga kje pocuvstvuvav tezina na levata raka..e togash ke legnev i cekav da se sluci najloshoto.. :P Vo sekoj moment mislev deka ke dobijam srcev udar, no koga pocnav da citam po forumot, vidov deka toa e simptom na anksot i sega pijam b-complex vo takvi slucai.
     
  11. PinaCapano

    PinaCapano Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Inace, sega sto me zagrizuva e deka imam nekoi problemi so tiroidnata, zasto citam deka nekoi od vas ako ne i povekjeto ja imaat ispitano.Dali taa ima udel vo ova,i neznam dali da odam da se proveram?.......pozz
     
  12. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    имав напоментао во претходен пост... мајка ми исто така патеше од анкс. али таа не знаеше дека тоа чудо се вика така, нејзе и с еодрази на тероидата, тоа е од преголем стрес, али ништо страшно. Сега пие лекови пропитоурацил мислам дека се викаа и до животно ке ги пие за да не ис епокачува тероксинот. Јас патев пак од паратероднина жлезда, имав тумор на неа и се праев операција па потоа ме закачи анксиозноста. Ништо страшно, сега немо јда земеш здрав оза готово дека и тебе ти е проблем, ке одиш ќе си се испиташ, без страв. позз :*
     
  13. PinaCapano

    PinaCapano Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Фала писателка, пошто сега имам доста обврски а и не сум од скопје, ке го оставам испитувањето за понатаму...поздрав :*
     
  14. x-tina

    x-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    zdravo na site jas sum nova vo tuka pa bi sakale da spodelam mislenje so vas moeto ime e hristina i jas veke 7 god sum zavisna os simptomite nareceni borba sam so sebe:( sea ova mi se sluci mnogu odamna koga me fati napad na panika koga mislev deka ja ziveeam poslednata sekunda vo zivotot. no eve me pak tuka piev podolgo vreme PAROXETINUM SEROXAT i mozam da kazam deka me izlecija skros znaci jas bukvalno bev kako malo dete koe se plasese da izlese do prodavnica se plasev da spijam ja imav prelezano sekoja bolest so ke ja slusnev :) se pravev bolna so sila i ne stanav od krevet taka edno 4 god mislejki deka deka sum hendikepirana i nesposobna za nisto. dodeka site moi drugarki de druzea jas sedeve doma i rasmisluvav za toa koja ke bide slednata bolest sto ke ja prelezam i simptomite gi dobivav vednas. fala mu na boga a i na psihijatarot dojdov do sebe i pocnav da ziveeam kako so treba. Sega od vreme na vreme pak sum ansiozna i pak imam napadi na panika ama probuvam da se kontroliram. sigurno ima mnogu slucaevi kako mojot ako nekoj se pronajde neka pise a za site koi vodat borba sami so sebe neka negubat nades i neka go pobedat stravot. pozdrav KRISTINA
     
  15. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    здраво христина и добредојде на форумов :)
    како што читаше од почетокот на темава можи имаш забележано дека не си само ти со овие проблеми, ги има безброј :D и јас како тебе ги имам прележано сите болести и уште сум тука :D имав стрес па ја добив аниксиозноста и само што ќе слушнев дека некој е болен од нешто одма и јас бев болна :D незнам како поминаа тие 5 месеци со сите тие ужасни симптоми од оваа болест, но сватив дека се е како што е поговорката се што било поминало и се што ќе биде ќе помине, помина и моите симптоми на оваа болест... но, не целосно... ништо не е како порано....
    заборавив да ви кажам на сите која беше добрата страна од оваа болест кај мене.... престанав да пушам :D оти си мислев дека ќе добијам некоја болест или пак ќе неможам да дишам :D
     
  16. x-tina

    x-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    hehehe i jas ja imam taa dobra osobina ne pusam poso i jas mislev deka ke nemozam da disam ne pijam kafe poso mislam deka ke mi se kaci pritisokot :worried:weat. mnogu e loso custvoto mene ne mozese nikoj da me svati mojata sestra mi vikase deka sum vakva takva onakva i sega e ona ista kako mene :( gi dozivuva istite raboti. ne posakuvam na nikogo da mu se desi ama mene eden gospodin mi kaza vaka pa ke go spodelam so vas mojot lek kako jas se izvlekov od ansioznosta.Vika vaka tvojot um e (jamison) likot od filmot petok 13 a tvojata bolest (fredi kruger) koj e postojano vo tvojot um borise protiv nego i veke nema da ti se pojavuva. Mene me ispea pa probajte i vie mnogu ne ima izgleda pozdrav :*
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Аман што ќе беше ова, многу млади да страдаат од анксиозност?! :^) :x
    Само постојана борба самите да ја победите.Инаку џабе лекови, џабе психијатри...сами да се борите.
     
    На zverka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. guzi

    guzi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    7
    i jas se boram so ovaa aksioznost veke 3 godini .jas imas strav od samoubistvo cim slusnam deka nekoj se samoubil i jas mislam deka ke mi se sluci to, sega imam malo bebe i mi se cini deka ke go ispustam od race deka ke mu se sluci nesto pijam ladiomil 4 meseci koga ke pocni da deluva a odam i na psiholog veke eden mesec pomos i sovet dali ova ke pomini ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  19. x-tina

    x-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    ke pomine se ke pomine samo treba vreme i samokontrola jas bukvalno sekoj den zavrsuvav vo bolnica veke i doktorite me naucija na pamet me pustaa odma da si odam doma. samo smirenost i bez panika se ke pomine eve jas licno deneska sum uzas se mi se vrti niz glava si dojdov od rabota i lezam doma boleduvam a ne mi e nisto. trpenie i bez sekiracii se ke pomine. treba da razmisluvame za vo idnina mnogu mladi ja zafaka ovaa bolest
     
  20. matejab

    matejab Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    и ја мислам дека со тек на времето ќе помине се и ќе дојде време да се сеќаваме на тие мигови и ќе се смееме, но за да дојде до тоа треба да бидиме стрпливи, упорни и храбри...
    иначе христина и јас како тебе секој ден завршував во амбуанта демек нешто сум болна, а бидејќи паниките ми се случуваа претежно навечер јас знаев кој доктор е дежурен таа вечер :$ но сето тоа помина и се надевам дека нема да се повтори :D