1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аномалија на матка (Duplex uterus)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ada21, 4 септември 2011.

  1. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    се прашувам дали некој од вас го има овој проблем ...мене ми го открија кога бев прв пат на гинеколог ми рече дека матката ми е поделена како 2 матки да имам ама со едно грло ..рече дека тоа било аномалија од раѓање и дека не е ништо страшно но пред да решам да останам бремена морам да одам на ласерска операција за да не имам проблеми случајно...ај ве молам пишете некој со вакво искуство..знам дека не е страшно но сепак ме загрижува ...
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    За вакво нешто првпат слушам, ти можеби си 1 на 10 000 000. А да побараш ти и др мислење од др доктор.
     
  3. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    побарав да ..бев и во ремедика исто ми го кажааа ...морам да одам на ласерска,тоа е :/
     
  4. mimi.mimi

    mimi.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    22
    Za Ada21
    Mislam deka stanuva zbor za mojata dijagnoza-postoenje na septum,odnosno pregrada so koja matkata e podelena na dva dela.
    Posle laparoskopski zafat izveden vo Remedika od strana na prof.Dimitrov pregradata mi e otstraneta i sega e se vo red.
    Ako te interesira dr.nesto prasaj ,sto mozam ke ti kazam.
     
  5. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    да да баш тоа постои преграда и матката е поделена на 2 дела како 2 матки да имам :) исто и мене ми рекоа дека треба ласерски да се отстрани и јас бев во ремедика на преглед и ми рекоа дека треба но не мора одма ....ај кажи ми како беше тоа дали болеше ...објасни ми повеќе за тоа дека јас не сум многу информирана..поздрав и фала однапред
     
  6. mimi.mimi

    mimi.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    22
    Не,не болеше воопшто,затоа што се изведува со општа анестезија,еден ден лежев таму и потоа ме пуштија.Но,кај мене септумот беше поголем и после неколку месеци имав уште еден таков зафат на ист начин изведен и после тоа беше се во ред,матката си е сега една и целосна :D
    Како што и кажав зафатот го изведе проф.Димитров и јас сум многу задоволна.
    Ако треба веќе да го правиш нема што да се чека зашто ништо нема да се промени,а не знам каков е случајот кај тебе ,дали имаш деца,ако не ,за забременување септумот смета,не можат сперматозоидите да дојдат до таму кај што треба,за друго не смета.
    Поздрав
     
  7. mimi.mimi

    mimi.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    22
    А и тоа дека е многу редок случај не е точно,затоа што мојот доктор беше Усте во Државна кога ми го открија ова и рече дека секоја втора му доагала со септум и не знам по колку операции правел и дека напротив денес е многу честа дијагноза.
     
  8. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    не немам деца ,баш и тоа ми рекоа пред да планирам да останам бремена да одам да ми го отстранат...ама од кај да знам кога планирам може и несакајќи да излезе хахха па планирам следниот месец ако не да одам...а и друго да те прашам колку пари плати за зафатот дека мене ми рекоа дека коштало околу 1500 е,ај баш кажи ми да знам...поздрав
    и фала ти многу
     
  9. mimi.mimi

    mimi.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    22
    Менеми правеа хистероскопија и лапароскопија заедно,значи за испитување на проодност наканали и за отстранување на преградата,вкупно чинеше63 000 илјади денари ,а потоа посебно само хистеро дека септумот не бешедо крај отстранет-37 000 илјади денари.Кај тебе може ке заврши само со еден зафат.
    Поздрав и со среќа немој да се плашиш,се ќе биде во ред.
     
  10. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    значи толку е цената...ок фала ти многу...ќе го направам не се плашам,само да се решам кој ден :)
     
  11. anneth

    anneth Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas mislam deka pregrada e edno a dve matki e sosema drugo.Koga ima pregrada e preporaclivo dase ostrani a ako se dve zasebni matki nema shto da se intervenira.

    [mod-kirilica:ngf94ega][/mod-kirilica:ngf94ega]
     
  12. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Мајка ми има вакво чудо, т.е преграда во матката. Поради тоа, имала 2-3 спонтани, кои веројатно биле зачнати во помалиот дел од матката.
    Ме интересира - да не е наследно ова, можам и јас да имам ваква преграда?
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Мислам дека не е, затоа што не е генска предиспозиција туку аномалија
     
    На moonlight-girl.55 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anneth

    anneth Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Me interesira vase mislenje. Jas pravev laparoskopija i histeroskopija pred 12 dena, i mi rekoa deka ke krvaram samo dva tri dena megjutoa kaj mene krvarenjeto uste ne prestanuva. Dali ova se slucuvase i kaj nekoj od vas koj vekje napravil histero i laparoskopija? Ve molam za vas odgovor.

    [mod-kirilica:21y09ruy][/mod-kirilica:21y09ruy]
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Штом толку долго трае крварењето, мора да одиш на лекар, да видиш која е причината.
     
  16. Nelch

    Nelch Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Да баш сега размислував да му се јавам на докторот.Сепак ти благодарам за мислењето
     
  17. MeniPedi

    MeniPedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    1
    тоа е вистина што ти го кажале, но не се плаши.Има решение. моја комшивка имаше таков проблем. Проф. Димитров кој сега е во РЕМЕДИКА ја оперираше и она си роди дете после отприлика 1 година без проблем .
     
  18. Dace1996

    Dace1996 Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    ada21 i jas imam takov slicen problem no preoblemot e sto seuste neznam dali toa se oddelno dve matki ili pa pregrada megu niv a mi rekoa deka imam i nekoj septum koj preci pri odnosi me prasa genikologot dali imam krvarenje pri sekoj odnos
    ako imate odeno na operacija ve molam pisete sto i kako bilo kolku cini i koj doktor ve operirase
    vi blagodaram odnapred :*
     
  19. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски


    Еве ти линкови како изгледа самата операција, со анестезија е и се врши на повеќе пати, од причина за лекарот да добие увид во сечењето на истиот и да не направи перфорација на утерусот. Септумот не пречи за забременување, но пречи во развивањето на плодот.
     
  20. Dace1996

    Dace1996 Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски


    nekade procitav deka seta taa operacija se odviva so toa sto pravat nekolku mali zasekuvanja blizu papokot dali e tocno taka neznam ako znae nekoj ve molam neka pise
    Blagodaram za videata :*