1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анорексија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од RainBow, 27 март 2010.

  1. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Pred nekolku god. imav gledano eden vakov film za dve sestri, ednata bese anoreksicna i ne mozese nisto da jade, salatata ja seckase na sitni mali parcenca i na kraj pak nisto ne mozese da izede, pred nejzinite ke butnese dva tri zalaka vo usta kolku da im zamacka oci i odma posle toa odese vo toalet da povraka, i na kraj zavrsi vo bolnica ama kasno bese ne mozea da ja spasat i pocina. I posle nejzinata smrt, drugata sestra i ona stana takva, prvo preskoknuvase obroci, posle se gledase u ogledalo i si zamisluvase deka e debela i postepeno i ona stana takva kako sestra i sto pocina, ama sreka tatko i dozna navreme pa se spasi. A seto toa bilo rezultat na toa so koga bile mali majka i im vikala deka bile malku polnicki i deka trebalo da bidat sovrseni, i taka toa im vleglo vo psihata i eve posle nekolku godini im se odrazil toj problem.. A mene stvarno strav me faka od takvi raboti, ne mozam da si zamislam kolku problemi mozat da nastanat, stvarno e strasno. Rainbow sigurna sum deka ke najdes nacin nekako da i pomognes na drugarka ti, gledaj barem pred tebe da jade..
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Во последно време почна да каснува по малку. Само ми е страв после тоа да не го поврати. Ме уверува дека не повраќа и не би ме лажела за таква работа. Решив сега за сега да и верувам, ама на првиот знак ќе и се јавам на мајка и. Ако и се јавам сега може уште толку да ја изгуби вољата. Фала девојки на грижата.
     
  3. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Што направивте со девојата??!?!?!?!
     
  4. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    исто и јас но сега си купив апчиња со сите витамини за да се здебелам.Мора!
     
  5. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Добро што ме потсетивте...цел ден немам јадено..Едно време и моиве се плашеа да не станам анорексична. А не сум слаба, само понекогаш немам апетит, па заборавам да јадам... :?:
     
  6. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Дали сега РаинБо другарка ти е добра ??
    Извести не те молам
    Поз и Благодарам
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Леле воопшто немам време и се гледаме многу поретко. Меѓутоа другите другарки будно внимаваат и сега за сега е добро, почнала да каснува по малку. Заедно одат да јадат па шетаат да се осигураат дека јадењето ќе остане каде што треба :) Фала на грижата и советите девојки.
     
  8. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Луѓе за жал мислам дека и јас страдам од оваа болест ;( ноо неможам сеуште да поверувам
    пред една година започнав со нејадење бидејки имав нормален апетит и мислев дека бидејки нормално јадам-три пати дневно ке се здебеламм многу :worried: а секогаш сум била слаба и нз зашто така почнав да нејадам воопшто и да гладувам од лани летоска а мајками и таткоми само за јадење ми зборуваат но бидејки сега се навикнаф да живеам само со 1 сладолед дневно или пак 1 интегрално лепче секогаш кога ке се обидам да јадам нормално мии се лоши и постојано во главата ми стои мислата дека ке се здебелам и од 1 залак :worried: имам 34 кг а висока сум 157 цм
     
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Како така си дозволила??Ти под хитно мора да си го решиш овој проблем!Не знам како можеш така да опстанеш?Земи разговарај со твоите родители па макар и да побарате помош стручна(мислам на писхолог)да влијае на твоето размислување за да се вратиш во нормала.Мораш да се вратиш на нормален тек со храната под хитно!Ако вака продолжиш да не те плашам само може да се случи најлошо(не дај боже!)..Одма соочи се со проблемот и превземи нешто да си се вратиш во нормала.
     
  10. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    и јас сакам да бидам како другите да јадам со апетит но неможам верувај :worried: А моите родители не сфакјаат дека со давањето да јадам со сила само ме мачат..од секој залак ми се повраќа но нзз. Последните анализи ги имам направено во декември и имав слаба крв и пиев многу витамини но секој ден храната ми станува понеподнослива :worried: навистина сум загрижена...Родителите ќе ме носат да направам разни анализи па да видиме какво решение ке се најде :(
     
  11. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    мацуш немој одма да ја гледаш темната страна :!: јас лично не сум јадела по 4 дена ,значи долго време така правев и да не се подречам немаше никаква реакци освен заслабната крв и пореметување на менструацијата, што сепак и тоа не е шега :!: ама таа докторката ептен ме испаши и верувај дека сега јадам по 2 пати на ден, и почнав ептен со малку значи не леб, ти пак супер си ете јадиш интегрално лепче, јас почнав од смоки :( и така полека полека сок, јогурт, па тост... и се вратив во нормала :)
    немој одма да мислиш дека ја имаш оваа болест, почни полека да јадеш и по малку, и се ќе се врати во нормала ;)
     
  12. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    во право си ;) ќе дадам се од себе да си го повратам апетитот и да се вратам во нормала...btw ви благодаам за советите :)
     
  13. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Со Срека Мац :)
     
  14. Zocuska

    Zocuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    pa vaka... taja ne jadela nisto ii zeludnikot i site creva i se naviknati da miruvaat i koga taa ke vnese hrana nemozat da ja prerabotat i pravat nagoni za povrakanje zatoa sto moraat da ja isfrlat hranata nadvor toa e anoreksija.a ako taa namerno jadi premnogu ii posle to se plasi deka ke se zdebeli pa go povraka (namerno) e bulimija. nemozis nikako da i pomozis ke odi na lekar i da znaes ako ne se prevzemi nesto pobrzo takvite devojcinja tesko prezivuvaat.ke zboruvas so roditelite i itno da se nosi na doktor.ovaa e seriozna bolest...
     
  15. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    леле девојки....сега бев јадев па седнувам да ви пишам ;(
    не можам да речам дека сум болна од анорексија или булимија...ама нешто ми се случува и тоа подолго време ;(
    Пред 6год.како реков "веќе не јадам леб" и значи преку нок престанав да јадам...не јадев ништо ништо незнам како живеев...
    Од пред 2год. почнав да јадам црн леб (тој од жито лукс што е сечен на рибанчиња ) ама го јадам по еден месец еден леб...пошто јадам најчесто кога знам дека ке пијам алхохол оти неколку пати се онесвестив во еден нокен клуб и знаев дека ми е од шо не јадам...а се проверив крвта ми беше ок...
    Имам 52-53кг ама јас се гледам дебела ;( и стварно мислам дека сум дебела...
    Еве неколку примери како се хранам јас
    1ден_кафе нисто по цел ден на поруцек нешто мусли или салата и толку
    2ден_кафе за појадок мусли или 1варено јајце со сирење поручекта едно блакце па па мусли
    3ден_кафе појадок банана поручек нешто овошје шо има по дома 1јаболко или така нешто....
    и тоа такви некој работи само јадам и најглавното е што јас не повракам туку уште од сабајле кога ке станам првото нешто ми е KAFFE за да одам во веце(по голема нужда народно кажано).Јас ако не отидам насабајле во веце цел ден сум како болна...и да отидам насабајле,јас после се ЗНАЧИ СЕЕЕ шо ке каснам одам право во веце и да не ми се оди јас клечам со цигари се труам само за да отидам ;(
    Во текот на денот незнам по колку пати одам во веце и цело време си го гледам стомакот...со и да каснам ми се дуе ама ненормално...и пазам шо ке облечам кога испаѓам...ако не сум јадена носам рамбовки и залепени блузи а ако сум јадена обавезно носам долги кошули или некој блузи шо ми го кријат стомакот...Неможам веке вака да издрзам се мразам со сум ваква шо и да каснам јас одма мислам дека ке се здебелам...
    Ве молам некој ако знае нека ми пише нешто паметно пошто мене воа стварно ми заличи на нешто слично со темава само јас што не повракам туку одам со сила во веце по 100пати на ден
     
  16. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Сакам да знам повеќе за оваа болест,како доаѓа до нашиот организам,дали нејзин почеток е некоја строга диета и комплекси или тоа може да се случи само така да немаш апетит и да ја повраќаш храната?!Јас не сум слаба,имам 60 кг,но пред неколку месеци имав 79,што значи драстично намалив од тежината и тоа се разбира со диета и мојот комплекс од дебелина.Немам сега за сега никаков проблем со исхрана,имам нормален апетит ,може да се каже и ненормален :D ,али јас еве и после толку време сеуште не сум размислувала да го сменам начинот на исхрана,си велам ајде уште 5 кг и крај и се така до недоглед...
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Еве ти линк што најдов накратко за анорексијата, па колку толку да сфатиш што навистина се крие зад тоа име.
    Anorexia nervosa
     
  18. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Дали анорексијата има врска нешто со срцето?
    Дали може тоа да биде симптом, и дали е вистина дека анорексијата најпрво го оштетува срцето, а потоа и бубрезите?
    Ај ќе ве молам ако има некој, нека ми го одговори ова.

    Всушност јас имам многу прашања, ама за почеток доволно е ова да си го разјаснам во себе. :|
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Прочитај на линкот погоре кои се симптомите Бројче. Мислам дека оштетување на срцето доаѓа во подоцнежната фаза од болеста.
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Па нормално дека кога организмот е неухранет страдаат витални органи...Кога не се внесуваат хранливите состојки од кои живее организмот,тој полека страда.А што?Да не е нешто со тебе поврзано прашањево? :worried: