1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ова е навистина проблем, но сепак сакам да го слушнам вашето мислење.
    Мојот проблем се однесува на градите бидејќи левата града ми е впечатливо поголема од другата. Знам дека ништо не е потполно исто на човековото тело но сепак ме загрижува ова. Исто така, одоздола на левата града (каде што е жицата на градникот) имам како грутче кое се појавува недела-две пред менструацијата и ме боли на допир.
    Дали ова е нешто сериозно, си помислував на рак, меѓутоа кога ги проверував градите за време на менструацијата не забележав ништо чудно.
    Кажете ми го вашето мислење.
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    normalno e da ti se razlicni gradite, a toa so grutkata ako pocnalo taka da se pojavuva od skoro najubvo e da si proveris, sigurno ne e rak stom se povlekuva za vreme na menstruacija, no zasto da se mislis i da ne prasuvas nas "lekarite" :lol: koga mozes vistinski lugje,pa nema da mu ja mislis posle :D
     
  3. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Градите кај многу жени се различни по големина.

    А за грутката, најдобро е да одиш на доктор. Можно е да е некакво воспалување на млечните жлезди.
     
  4. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    ISTIOT PROBLEM GO IMASE EDNA MOJA PRIJATELKA ,KAJ NEJA GRUTKATA NA GRADATA IZLEZE DEKA E MASNO TKIVO .ZA DA NE STRAVUVAS VEDNAS NA DOKTOR .
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    bumbi да не нагаѓаме ние, најпаметно ти е да отидеш на лекар што побрзо. Сум читала дека појавување на грутки кај градите е симптом на рак, не сакам да те плашам, ама обавезно да си отидеш на лекар тој знае најубаво. Поздрав и се најдобро!
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    За големините на градите убаво објаснаа девојките над мене.

    За грутчето.. имав и јас таков проблем, мајка ми се преплаши, не можеш да знаеш што е точно - рак на градата или само грутче кое се појавува. Не сакам да те плашам, не се секирај, но сметам дека тоа е како вид на жлезда во градата и потекува пред менстуација, ништо страшно, на повеќето му се јавува и со тек на време целосно исчезнува. Но, доктор си е доктор, провери си се за да спиеш мирно. Јас бев во Вевчани, има и во Скопје такви доктори кои се стручњаци за таа област (само на овие две места има во државава). Ќе ти направат добри проверки, само немој да се плашиш. ;)
    Тоа беше пред две години, сега дури заборавив на тоа.

    Со лес девојко, не се плаши, се ќе биде во ред ;)
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    На 20год е мнооогу ретко да се појави рак на дојка. Мислам дека не е ништо страшно, поготово што ти се јавува само пред менструација. Можеш да одиш до лекар да види за што станува збор, ама мислам дека нема потреба да се плашиш. Поздравче
     
  8. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    И јас имав грутче на градите уствари беа три ама едното ми се повлече, се утепав од секирање што може да биде, бев на хирургија и ми рекоа што и да е ќе ти го отстраниме па ќе му правиме анализа да видиме што било, е тек тогаш нервите си ги искинав. После некое време собрав храброст и по препорака на сестра ми отидов на ехо кој еден доктор, тој ги виде со ехото и ми се изнасме, ми вика за ова ли толку се нервираш. Излезе дека воопшто не биле дел од градите туку дел од кожата и дека сум за на дерматологија а не за на хирургија. Ми препорача да не ги вадам ако не ми прават проблем и после некое време едното ми се повлече.
    Мој совет ти е да одиш кај матичниот лекар, он ќе ти каже што да правиш, а најубаво е да одиш на ехо за да ти ги видат градите, најверојатно не е ништо страшноа ама човек кога незнаее помислува на најлошото.
     
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    odi si na pregled i togas ke znaes sto e..ne sakam da te plasam, ama moja bratucetka ona e 34 godini lani taka osetila deka ima grutce na gradata..odma otiduvanje na doktor i otkrile deka stanuva zbor za benigen tumor..za necela nedela i napravile operacija dva tri dena ako bila vo bolnica i posle samo terapija koristela..po mesec dena na pregled i kazale deka nema nisto se e vo red..sega mozebi kaj tebe i ne e toa moze e dr., kako i da e odi na doktor ne cekaj
     
  10. marija28

    marija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    iJAS se soocuvam so toj problem isto pred menstruacija mi se pojavuva i na dopir me boli.Sobrav xrabrost otidov na trivodaliev toj e ginikolog mi rece deka e masno tkivo.SE nadevam go imas toj problem zatoa ne se plasi odi na lekar za da spies mirno pozdravce....
     
  11. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    71
    se soglasuvam so marija28,deka stanuva zbor za akcesorna dojka megutoa me interesira dali nekoja od vas go ima hirurski sanirano masnoto tkivo i dokolku da, dali povtorno se pojavuva??inaku i jas se soocuvam so toj problem i doprva ke se zapoznavam so istiot :worried:
     
  12. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Девојки,и јас си напипав на левата града вчера едно грутченце кое ме боли .Незнам што е и не сакам да погодувам(иако може да ми е од што сум во ПМС,ама никогаш не ме болело како сега) сакам да одам на лекар веднаш ,затоа ве замолувам да ми кажете ПОМОГНЕТЕ каде да одам да направам ехо на приватниве за да не чекам на државниве по неколку месеци??????
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Можеш да одиш во Систина кај Крцковски. Еден од најдобрите, ако не и најдобриот.
    Инаку мислам дека не треба да се плашиш, ќе ти направат ехо и мислам дека е некој вид фиброаденом.
    Затоа оди провери си и мирна глава :)
     
  14. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    odi napravi si exo i nemoj da se plasis i da mislis na losi raboti.taka mene me bolese ednata grada a trebase da dobijam i pocnav da se napipuvam nemozev da napipam nisto no vo meguvreme mi potece nesto slicno kako mleko samo poprozirno,i odma pocnav da si pravam film vo glava deka sum gotova,a mi bese strav da odam na lekar,cela nedela placev padnav vo depresija a gradite od pipkanje me bolea i desnata raka pocna da me boli.se resiv otidov napraviv exo i se bese ok.doktorot me ispokara zosto sum se isplasila tolku.
     
  15. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    nenuska se javiv vo Sistina mi rekoa deka Krckovski ne raboti tamu ...?!?!?!?
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Како не работи таму? Јас последно што имам слушнато е дека он е таму...Оф леле... Не знам за друг доктор. Едино Кондов во државна, ама таму се закажува за едно две недели.
     
  17. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Фала на грижата,ќе се помачам ,ќе се снајдам.А и многу скапо е 2000 денари ехо,ама барем нема да чекам.Од памет се извадив,на психа ме акна сеа и раката ми трне....а врска нема..АХ!
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Знам како ти е. Само не се плаши. 22 имаш?
     
  19. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    ......не паничи толку , ако мислиш дека е за преглед оди и биди си на мирно, 2 илјади што е во споредба со здравјето позз и пиши ни те мислеме се најдоброо :*
     
  20. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Да,ама имам проблеми со градите.Мислам проблеми малку поразвиени ми се хормонално од што треба и во ПМС хормониве зурка ми праат во нив ми потекуваат неможам да ги допрам.Кога бев на ехо пред извесен периот докторката ми вика девојко ти имас 5 години поразвиени гради од возраста....И од тогаш многу ми е страв.Пошо ми рече да ги пазам од повреди стискање удари и сл............ !!!!! ;(